SME

Desať zabijakov slovenskej prírody

Pozrite si smrteľne jedovaté rastliny z našich lúk, záhrad a lesov.

Náprstník červený - Digitalis purpureaNáprstník červený - Digitalis purpurea (Zdroj: wikipédia)

Podľa Národného informačného toxikologického centra každoročne dochádza aj na Slovensku k otravám rastlinnými jedmi. Pomerne časté sú najmä prípady, keď si ľudia rastliny pomýlia z neznalosti.

Na jar hojne zbieraný cesnak medvedí s jesienkou alebo bobule ľuľkovca zlomocného s čučoriedkami. Nevedomky si tiež na záhradách vysádzajú jedovaté rastliny, ako je povedzme lykovec, a vystavujú sa tak riziku otravy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Väčšina smrteľne jedovatých rastlín má však odpornú chuť a k úmrtiam dochádza len vo veľmi zriedkavých prípadoch. Otravy rastlinami tvoria ročne niekoľko desiatok, v priemere štyri percentá zo všetkých otráv a sú tak na štvrtej priečke po otravách alkoholom, pesticídmi a hubami.

SkryťVypnúť reklamu

Rastlinné prírodné jedy sú toxické v rôznej miere a ich jedovatý potenciál sa mení v priebehu vegetácie.

Ak došlo k prípadnej otrave, treba kontaktovať lekára či nonstop linku toxikologického informačného centra. Kým sa podarí kontaktovať odborníka, pri podozrení na otravu sa odporúča najmä piť čistú vodu bez bubliniek (v žiadnom prípade nie mlieko, pretože niektoré jedy sú rozpustné v tukoch) a užiť živočíšne uhlie (dokáže naviazať jedy a tie sa potom nedostanú do krvi).

Konzultačná služba pri akútnych intoxikáciách +421 2 54 774 166

Štedrec ovisnutý  - Laburnum anagyroides

S obľubou sa pestuje najmä v parkoch. Známejšia je pod názvom zlatý dážď. Kresánek a Krejča uvádzajú, že už päť rozžutých kvetov môže predstavovať smrteľné nebezpečenstvo, no ešte jedovatejšie sú plody ponášajúce sa na fazuľové struky. Otrava pripomína pôsobenie nikotínu - bledosť, potenie, nevoľnosť, vracanie a hnačky. Vďaka tomu, že štedrec vyvoláva dávenie, bývajú smrteľné otravy zriedkavé.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Dejiny sú zamorené travičmi. Slávne vraždy rastlinami Čítajte 

Prilbica modrá - Aconitum napellus

Patrí medzi najjedovatejšie rastliny Európy, a preto sa volá aj rastlinný arzén. Alkaloid akonitín, ktorý rastlina obsahuje, spôsobuje silné mravčenie, človek má pocit, ako keby mu v žilách kolovala studená voda, je mu nevoľno, prežíva úzkosť. Príčinou smrti býva zastavenie dýchania. Smrteľná dávka predstavuje už len niekoľko málo gramov látky a pôsobí veľmi rýchlo, do hodiny môže dôjsť k úmrtiu.

Náprstník červený - Digitalis purpurea

Celá rastlina je prudko jedovatá. Vo voľnej prírode sa vyskytuje zriedkavejšie, pre svoj vzhľad však patrí k obľúbeným záhradným rastlinám. Udáva sa, že už konzumácia dvoch lístkov môže byť smrteľnou dávkou. Má však odporne horkú chuť, preto je len málo pravdepodobné, že by ju nevedomky niekto zjedol. Pri požití toxického množstva sa objavuje žalúdočná nevoľnosť, ťažkosti dýchania, srdce bije nepravidelne, objavia sa poruchy zraku a halucinácie, smrť nastáva zastavením srdca.

SkryťVypnúť reklamu

Lykovec jedovatý - Daphne mezereum

Hoci ide o prísne chránenú rastlinu, ktorá sa u nás vyskytuje vzácne, celá rastlina je prudko jedovatá a čo i len privoňanie k jej pôvabným ružovým kvietkom môže spôsobiť otravu. Prejaví sa bolesťami hlavy a závratom. Smrteľná dávka pre dospelého človeka predstavuje okolo desať plodov - červených bobuliek, pre dieťa by stačila aj štvrtina. Našťastie, bobule chutia odpudivo horko, takže k otrave, ktorá sa prejavuje pálením v ústach, silným slinením, kŕčmi brucha a celkovým kolapsom, dochádza zriedkavo. Lekára však treba privolať vždy, pretože jedy lykovca spôsobujú trvalé poškodenie obličiek.

Rozpuk jedovatý - Cicuta virosa

Často rastie pri lesných studničkách a vlhkých miestach s koreňmi vo vode a jed prechádza aj do vody. Má príjemnú sladkastú chuť a mrkvovitú vôňu (patrí do rovnakej čeľade), preto si ho ľudia môžu pomýliť so zelerom, s petržlenom či s paštrnákom. Smrteľnú dávku predstavujú už dva gramy koreňa. Jedovatá látka rastliny pôsobí na centrálnu nervovú sústavu, otrava nastupuje veľmi rýchlo, už po niekoľkých minútach. Objaví sa pálivá bolesť v hrdle, kŕče, vracanie, srdcové a dýchacie ťažkosti a následne smrť.

SkryťVypnúť reklamu

Bolehlav škvrnitý - Conium maculatum

Pomerne známa jedovatá rastlina obsahuje až päť typických rastlinných jedov. Preslávila sa ako bylina, ktorá sa používala v antickom Grécku na politické popravy a na následky požitia nápoja z bolehlavu skonal aj Sokrates. Silne toxická je celá rastlina, najmä však nezrelé semienka. Už polovica gramu jedovatého koniínu predstavuje smrteľnú dávku. Otráviť sa človek môže už pri intenzívnom privoňaní ku kvetu. Semienka sa ponášajú na aníz či fenikel. Najprv pôsobí povzbudivo, no postupne dochádza k ochrnutiu od končatín smerom vyššie a v dôsledku toho dochádza k zastaveniu dýchania. Človek sa udusí pri plnom vedomí.

Ľuľkovec zlomocný - Atropa belladonna

Jedy z ľuľkovitých rastlín patria u nás k najprudkejším a otravy bobuľami ľuľkovca sú najčastejšie spomedzi všetkých rastlinných otráv na Slovensku. Veľké riziko môže predstavovať už konzumácia troch, štyroch bobúľ. Medzi prvé príznaky otravy patrí sucho v ústach, rozšírené zreničky, tvár je červená, oči nereagujú na svetlo a následne dochádza k celkovému ochabnutiu, útlmu srdcovej činnosti a zastaveniu dýchania.

SkryťVypnúť reklamu

Durman obyčajný - Datura stramonium

Celá rastlina je silne jedovatá, často rastie na rumoviskách, smetiskách, na poliach medzi burinami. Otrava je veľmi riziková, hrozí smrť v dôsledku celkového vyčerpania, zlyhania srdcovej činnosti a prehriatia. Spôsobuje delirické stavy a pod ich vplyvom môže dôjsť k zraneniu. Spôsobuje aj zmätenosť, halucinácie a agresivitu, neskôr ochabnutosť a komatóznu smrť.

Jesienka obyčajná - Colchicum autumnale

Jesienkový jed patrí medzi najnebezpečnejšie a zákerné, pretože sa vstrebáva pomaly a otrava sa prejaví, až keď už môže byť neskoro. Kvety pripomínajúce krokusy kvitnú na jeseň. Stáva sa, že jeho listy si ľudia pomýlia s hojne na jar zbieraným cesnakom medvedím. V ústach  spôsobuje pálenie a škrabanie, ťažkosti s prehĺtaním, nevoľnosť, vracanie, črevné kŕče a hnačky. Dochádza k hojnému močeniu s prímesou krvi.

SkryťVypnúť reklamu

Ricín obyčajný - Ricinus communis

Dekoratívna rastlina, ktorá sa s obľubou sadí v predzáhradkách, pretože odpudzuje krtkov, obsahuje jed smrteľnejší než jed kobry. Patrí k takzvaným bunečným jedom a pôsobí obzvlášť zákerne, keďže otrava sa prejavuje až desať hodín po otrave alebo dokonca na druhý deň. Spočiatku mierne príznaky sa podobajú bežnej chrípke, neskôr sa objavia bolesti hlavy, pálenie v ústach, vracanie, hnačky a vnútorné krvácanie. V dôsledku ťažkého poškodenia pečene, obličiek a sleziny napokon nastáva smrť. Protijed bol vyvinutý len nedávno, existuje už aj vakcína.

( Spracované podľa Atlasu liečivých rastlín a lesných plodov - J. Kresánek a J. Krejča; Andreas Alberts a Peter Mullen: Giftpflanzen in Natur und Garten; NITC - Národné informačné toxikologické centrum )

SkryťVypnúť reklamu

 

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné

Víkend

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 773
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 657
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 414
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 299
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 145
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 809
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 492
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 409
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu