BRATISLAVA. Do marca sedel v kresle ministra školstva za Smer, minulý týždeň už krstil knihu o mulatke, ktorej „polovičky zadku sa trepotali ako dve kávové zrnká v mlynčeku“.
Juraj Draxler sa zaradil k bývalým politikom, z ktorých sa stali aj spisovatelia. Jeho román Petra je zasadený do obdobia konca 90. rokov a času, keď sa Slovensko začalo naplno otvárať svetu.
„Cez formu príbehu, ktorý sa točí okolo mocenských machinácií, ukazuje, ako hlbšia a dlhšia skúsenosť môže zmeniť vaše vnímanie ľudí, s ktorými ste v nejakej konfrontácii,“ povedal Draxler pre SME.
Len v apríli vyšla aj kniha rozhovorov s ďalším bývalým politikom, Františkom Mikloškom. S Jánom Štrasserom sa rozprával o rodine, priateľstvách či náboženstve.
Výkonný riaditeľ kníhkupectva Martinus Michal Meško hovorí, že záujem o knihy bývalých politikov je veľmi rôzny. Prvotný dopyt zväčša vzbudia vďaka zvučnému menu autora, ďalšia predajnosť závisí od atraktivity samotnej knihy, ale aj od žánru. Je rozdiel, či ide o memoáre, rozhovory či poéziu.
„Osobne mám pocit, že väčšiu šancu na úspech má beletria,“ vraví Meško. Ako príklad spomína úspechy kníh od niekdajších poslancov Jozefa Banáša z ANO, neskôr SDKÚ či Jozefa Heribana z ANO.

Erotiku by nevypustil
Draxlerova kniha zaujala na sociálnych sieťach okamžite, a to najmä pre erotické pasáže. Bývalý člen vlády hovorí, že rukopis mal hotový tesne predtým, než sa stal ministrom. O ich zjemňovaní vraj ani potom neuvažoval.