BRATISLAVA. Slovenský inštitút mládeže Iuventa organizuje 16. a 17. júna odbornú konferenciu O extrémizme bez extrémov. Cieľom konferencie je ponúknuť účastníkom úspešné príklady z praxe zo Slovenska a zahraničia.
Organizácia ministerstva školstva chce na konferencii zároveň vytvoriť priestor pre dialóg a nadviazanie spolupráce medzi zástupcami rozličných sektorov a rovnako osobnosťami Slovenska, ktoré majú s témou extrémizmu a radikalizmu skúsenosti.
Registrácia už prebieha
Rečníci
Harald Weilnböck, nemecký psychológ a svetový expert na násilný extrémizmus a metódy prevencie.
Elena Gallová Kriglerová, sociologička Centra pre výskum etnicity a kultúry, ktorá sa venuje interetnickým vzťahom a sociálnej súdržnosti.
Radovan Bránik, v reportážach a rozhovoroch odkrýval vznik, štruktúry a vnútorné mechanizmy ultra pravicovej scény na Slovensku.
Radka Vicenová, zaoberá sa pravicovým extrémizmom, je spoluzakladateľkou REACH Inštitútu.
Daniel Milo, extrémizmu sa profesionálne venuje 15 rokov.
Dušan Ondrušek, moderátor panelovej diskusie a tréner PDCS.
Kristýna Svatá, Multikulturní centrum, Praha a ďalší.
Zdroj: www.bezextremov.sk/recnici
Konferencia je určená pre riaditeľov a pedagógov základných, stredných aj vysokých škôl, pre pracovníkov s deťmi a mladými ľuďmi, pre zástupcov neziskových organizácií a občianskych združení, ktorí sa venujú výchove a vzdelávaniu.
Je otvorená deťom a mladým ľuďom, zástupcom štátnej a verejnej správy a tiež pracovníkom samospráv, ktorí majú v kompetencii deti, mládež a školstvo.
Bližšie informácie o programe konferencie sú na internetovej stránke www.bezextremov.sk, na ktorej sa záujemcovia o účasť zároveň môžu registrovať.
Hlavným hosťom a rečníkom konferencie bude nemecký psychológ a svetový expert na násilný extrémizmus a metódy prevencie a deradikalizácie Harald Weilnböck.
Medzi slovenskými rečníkmi sú najmä experti z neziskových organizácií, ktorí sa téme extrémizmu venujú dlhodobo a majú za sebou skúsenosti a konkrétne aktivity či projekty.
Rozumieť radikalizácii a hľadať riešenia
Rastislav Pavlík za Iuventu uviedol, že organizácii nie je ľahostajný postoj mladých k menšinám, imigrantom, ľudským právam a histórii našej krajiny.
Výsledky nedávnych parlamentných volieb a zvlášť simulované voľby medzi stredoškolákmi podľa Pavlíka ukázali alarmujúce skutočnosti, ktoré niektorí výskumníci a odborníci v problematike avizovali už niekoľko rokov, a to zvyšovanie radikalizmu medzi mladými ľuďmi.
Podľa Pavlíka tento fakt rozprúdil okrem celospoločenskej diskusie aj diskusie medzi organizáciami, ktoré sa venujú práci s mládežou a Iuventa ako jedna z nich považuje za svoju povinnosť na ne reagovať.