BRATISLAVA. Úrad komisárky pre deti Viery Tomanovej spolupracuje pri ochrane práv detí s viacerými inštitúciami. Vo februári sa obrátili na prezidenta Policajného zboru SR Tibora Gašpara, ktorého požiadali o nadštandardnú spoluprácu v prípadoch, keď sú deti týrané alebo je na nich páchané násilie.
"Vyšiel nám v ústrety, takže máme 24 hodín k dispozícii ľudí, ktorých môžeme osloviť a pomôžu deťom," povedala detská komisárka na pondelkovom neformálnom stretnutí s tým, že v prípadoch týrania detí či iných násilných činoch tak vedia konať ihneď. Pracovníci úradu sa obrátili aj na generálneho prokurátora, aby aj on v prípade potreby zasiahol do niektorých prípadov.
Problémy cez poštu
Úrad komisára pre deti nadviazal spoluprácu takisto s ôsmimi vyššími územnými celkami (VÚC), ako aj so Slovenskou poštou.
Od utorka môžu deti po celom Slovensku vhadzovať do poštových schránok listy so svojimi problémami. Keď napíšu na obálku adresu úradu, pošta bude bezplatne doručená priamo do sídla úradu v Bratislave.
Spolupráca s VÚC sa týka stredných škôl a zariadení sociálnych služieb, ktorých sú zriaďovateľmi. Na školách aj v zariadeniach umiestnia špeciálne schránky pre deti, kam budú môcť vhadzovať poštu, tá pôjde tiež automaticky do úradu komisárky pre deti.
"Rozpracovaná je takisto dohoda so Združením miest a obcí Slovenska, tá by mohla byť uzavretá v polovici júna," poznamenala Viera Tomanová. Oslovili aj Najvyšší kontrolný úrad.
Vznikne nonstop linka
Ďalšou formou pomoci bude možnosť kontaktovať pracovníkov Tomanovej úradu popoludní cez zamestnancov na obecnom alebo mestskom úrade, teda v čase, keď už nie sú deti v škole.
Deti sa však môžu s prosbou o pomoc na úrad obrátiť aj cez nonstop linku. Podľa detskej komisárky je to priama linka, pričom po piatom zazvonení sa hovor prepojí na ďalšie tri telefóny.

Úrad komisára pre deti zriadili 2. februára. Tomanovú poslanci Národnej rady SR do funkcie zvolili vlani v zime, svoju činnosť tak mala začať vykonávať do pol roka od zvolenia. V tomto medziobdobí dostala viac ako 220 otázok, 36 písomných aj ústnych podaní a 16 podnetov, v ktorých došlo ku konkrétnemu porušeniu práv dieťaťa.