BRATISLAVA. Priority slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie (EÚ) z pohľadu kultúry v utorok v Bruseli predstavil minister kultúry Marek Maďarič. Priority v oblasti školstva podľa ministra Plavčana sú podpora talentov a športová diplomacia.
Rok kultúrneho dedičstva - 2018
Predstavil na ňom priority slovenského predsedníctva v Únii z pohľadu Rady Európskej únie pre vzdelávanie, mládež, kultúru a šport. Na webstránke Ministerstva kultúry (MK) SR o tom informuje referát styku s médiami MK SR. Počas slovenského predsedníctva bude mať MK SR na starosti oblasti audiovízie, kultúry a autorského práva.
Ako ďalej informovalo MK SR, v audiovízii bude naším hlavným cieľom revízia smernice o audiovizuálnych mediálnych službách, ktorá je jednou z hlavných súčastí stratégie pre jednotný digitálny trh.
Oblasti kultúry dominuje zámer zabezpečiť strednodobé preskúmanie pracovného plánu pre kultúru na roky 2015 až 2018 a z oblasti legislatívnych aktov návrh Európskeho parlamentu a Rady na vyhlásenie roku 2018 za Európsky rok kultúrneho dedičstva.
Novembrové stretnutie
"Mimoriadnu pozornosť v oblasti autorského práva bude MK SR venovať nariadeniu o cezhraničnej prenosnosti online obsahových služieb," uvádza sa ďalej v tlačovej správe.
Ministerstvo kultúry SR bude počas slovenského predsedníctva predsedať Rade EÚ pre vzdelávanie, mládež, kultúru a šport. Rada sa v zložení ministrov kultúry členských štátov EÚ zíde na zasadnutí v Bruseli 21. a 22. novembra.
Zasadnutiu budú predchádzať dve expertné konferencie, ktoré sa uskutočnia v Bratislave. V septembri to bude konferencia na tému Ochrana maloletých - Regulačné konvergencie a v novembri konferencia s názvom Formovanie budúcnosti duševného vlastníctva, ktorú MK SR organizuje v spolupráci s Úradom priemyselného vlastníctva SR, dodáva v tlačovej správe referát styku s médiami MK SR.
Chcú zabrániť radikalizácii
Plavčan pripomenul, že ide o nové témy v rámci rokovaní Rady ministrov, a dodal, že jeho návrhy sa stretli so záujmom ostatných národných delegácií. Minister zároveň uviedol, že jednou z tém bruselských rokovaní bola okrem iného modernizácia vysokoškolského vzdelávania.
"Táto téma je o to dôležitejšia, že sa tu hovorilo o tom, že vysokoškolské vzdelávanie ako odborná príprava nie je len prípravou na povolanie, ale zároveň aj prostriedkom na kultiváciu osobnosti," skonštatoval Plavčan.
Veľkou témou rokovaní Rady ministrov bola snaha zabrániť radikalizácii mladých ľudí v Európe. Minister Plavčan pripomenul, že v dobe "rýchlej spoločnosti", keď jedna mediálna správa prekrýva ďalšiu, v EÚ treba prijať širokú škálu opatrení, hlavne však treba informovať mladých ľudí a deti o javoch, ktoré sa v spoločnosti vyskytujú.
Dodal, že slovenská vláda vo svojom programovom vyhlásení navrhla novú reformu vzdelávania, športu, mládeže a vedy, kde jednou priorít sú aj témy boja proti intolerancii a násiliu. Podľa jeho slov sa niektoré opatrenia z tejto oblasti už začali plniť.
Minister zároveň privítal v utorok ohlásenú iniciatívu Európskej komisie a niektorých spoločností z oblasti informačných technológií v oblasti boja proti šíreniu nezákonných nenávistných prejavov na internete.
Dodal, že SR túto iniciatívu podporuje, zároveň je však na dosiahnutie tohto cieľa potrebné mladých ľudí zaujať aj inými metódami - vzdelávaním, mediálnou komunikáciou a podporou rodičov.