BRATISLAVA. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) žiada ministra školstva Petra Plavčana, aby zvážil svoje pôsobenie vo funkcii.
"Znovuotvorenie vyšetrovania podozrivých finančných operácií v Študentskom pôžičkovom fonde, ako aj fakty o nadštandardnej zdravotnej starostlivosti, ktorú si zabezpečili z peňazí fondu jeho zamestnanci vrátane rodinných príslušníkov, závažne spochybňujú bezúhonnosť ministra školstva Petra Plavčana," uvádza sa vo výzve SaS, ktorú agentúre SITA poskytla hovorkyňa strany Katarína Svrčeková.

Študentské pôžičkové fondy
Spomínané skutočnosti ukazujú šéfa rezortu školstva podľa SaS "vo svetle človeka, ktorý spravuje verejné peniaze s vysokou pravdepodobnosťou za hranicou zákona. Hoci závery nového vyšetrovania nie sú ešte známe, o morálnom delikte sa už dá hovoriť jednoznačne.
Podozrenie v kauze šafárenia v študentských pôžičkových fondoch, ktoré sa týka aj ministra školstva Petra Plavčana, preverí bratislavská okresná prokuratúra.
Ako problémová sa ukazuje nielen pôžička fondu pre investičnú skupinu Slavia Capital, v ktorej pôsobila Plavčanova manželka. Prokuratúra sa chce zamerať aj na to, či bolo v poriadku platenie nadštandardnej zdravotnej starostlivosti za desiatich zamestnancov fondu vrátane ich rodín.
Minister školstva Peter Plavčan ešte začiatkom apríla uviedol, že všetky finančné operácie a transakcie v Študentskom pôžičkovom fonde a Pôžičkovom fonde pre začínajúcich pedagógov boli striktne v súlade so zákonmi SR a nikomu, ani Slovenskej republike, nevznikla žiadna škoda.

Plavčan by mal odstúpiť sám
Bezúhonnosť členov vlády je podľa SaS kľúčový atribút dôvery občanov v politický systém, v spravodlivosť a vládu zákona.
SaS zdôrazňuje, že "práve kritický nedostatok mravného konania na strane vládnych politikov vedie občanov k rozčarovaniu a príklonu k extrémnym riešeniam problémov, ktoré im populistickí politici ponúkajú.
Pri ministrovi školstva požiadavka na bezúhonnosť platí zvlášť, keďže má byť príkladom pre mládež. Preto by urobil najlepšie, keby z funkcie so cťou sám odstúpil bez toho, aby k tomu musel zasadnúť parlament".
Liberáli dodávajú, že na prípade uhrádzania nadštandardnej zdravotnej starostlivosti pre zamestnancov Študentského pôžičku vidieť aj to, prečo vládna koalícia odmietla návrh SaS zrušiť pracovnú zdravotnú službu (PZS) pre I. a II. pracovnú kategóriu.
"Pre mnohých úradníkov a podnikateľov je PZS vítaným zdrojom benefitov, ktoré však platia daňoví poplatníci. Presne v duchu – oni platia a my si užívame," uzatvára SaS.