SME

Najvyšší kontrolný úrad spúšťa kontrolu v detských domovoch

O príprave a zameraní kontroly v stredu diskutoval predseda NKÚ Karol Mitrík s komisárkou pre deti Vierou Tomanovou.

Detská ombudsmanka Viera Tomanová.Detská ombudsmanka Viera Tomanová. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR spúšťa kontrolu v oblasti hospodárenia a vykonávania sociálno-právnej ochrany detí v detských domovoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Diskutovali o zameraní kontroly

Kontrola v troch detských domovoch je súčasťou prípravy štúdie, ktorá sa premietne do prierezovej kontroly takmer troch desiatok detských domovov po celom Slovensku, ktorú plánuje úrad na budúci rok.

O príprave a zameraní kontroly v stredu diskutoval predseda NKÚ Karol Mitrík s komisárkou pre deti Vierou Tomanovou.

Dohodli sa na vzájomnej spolupráci nielen pri definovaní rizík v oblasti práv detí, ale aj pri vyhodnotení štúdie a modelovaní prierezovej kontroly, agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Najvyššieho kontrolného úrad SR Daniela Bolech Dobáková.

SkryťVypnúť reklamu

Karol Mitrík a Viera Tomanová sa počas stretnutia zhodli na tom, "že výsledkom kontroly má byť návrh systémových opatrení, legislatívnych zmien, ktoré postavia práva dieťaťa na prvé miesto a zvýšia právomoci, kompetencie sociálnych pracovníkov, detských kurátorov pri ochrane práv mladej generácie".

Rôzne formy násilia

Kontrolu v detských domovoch zaradil NKÚ do plánu kontrol na tento rok aj z toho dôvodu, "že v rámci rizikovej analýzy identifikoval fakt, že detské domovy si často neplnia alebo len formálne plnia svoju funkciu.

To sa následne premieta do podozrení z nedostatočného poskytovania starostlivosti maloletým deťom, čo sa v konečnom dôsledku odráža pri prejavoch násilia, sociálneho zanedbávania či šírení sociálno-patologických javov," píše sa ďalej v tlačovej správe z NKÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Úrad pripomína, že štúdia UNICEF potvrdzuje, že práve detské domovy či reedukačné zariadenia sú najčastejším prostredím, kde sa môže spoločnosť stretávať s rôznymi formami násilia páchaného na deťoch.

NKÚ bude pri kontrolách v detských domovoch spolupracovať nielen s úradom komisárky pre deti, ale aj s Trnavskou univerzitou, Fakultou zdravotníctva a sociálnej práce.

"V oblasti sociálnej kurately sa dnes nachádzame v začarovanom kruhu, ktorý bude aj v súvislosti s pripravovanou prierezovou kontrolou potrebné začať rozmotávať," cituje tlačová správa vyjadrenie šéfa NKÚ počas stretnutia s komisárkou pre deti.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 348
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 922
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 690
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 158
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 813
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 174
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 688
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 610
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Fabrika v Číne, ktorej kópia má vyrásť v Šuranoch.

Chýbajúce materiály chce investor dodať na základe pripomienok.


Verejnoprávne médium čaká nové alebo staronové vedenie.


a 1 ďalší
Veľkokalibrová munícia vyrobená skupinou MSM Group, ktorá patrí pod Czechoslovakia group zbrojára Michala Strnada

Uzavretý výrobný reťazec z nás urobí kľúčovú krajinu pre obranu Únie.


51
Bombic ukazuje extrémistické gesto, keď ho policajti berú do väzby.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


3
SkryťZatvoriť reklamu