MARTIN. Presne päťdesiat dobrovoľníkov nastúpi začiatkom júna na vojenskú prípravu v priestoroch práporu v Martine.
Dostanú sa do štyroch pozícií. Ženisti sa budú učiť likvidovať výbušniny a míny. Odmorovači v skupinách preskúmajú nebezpečné látky vo vzduchu. Radisti budú mať na starosti komunikáciu medzi rotami a družstvami. Uchádzačov neminie manipulácia so zbraňami.
Deň dobrovoľného vojaka
Vojaci budú vstávať o pol šiestej ráno. Deň v dobrovoľnej vojenskej príprave sa začne hodinovou rozcvičkou. "Potom štandardný vojenský režim, začínajúci raňajkami a vojenský výcvik v súlade s naplánovaným programom. Obed, obedňajšia prestávka,“ hovorí veliteľ práporu Róbert Kecső.
Popoludní bude vojenský výcvik pokračovať.
Od pondelka do piatka budú mať vytvorený dvojhodinový priestor na oddych, ktorý bude zároveň využívaný aj na samostatnú prípravu.
Dobrovoľníci majú na poličkách k dispozícií aj spoločenské hry človeče a stolný minifutbal.
Celý výcvikový deň sa skončí večierkou o pol desiatej.
V ubytovni majú pripravené izby pre štyroch ľudí, práčovne aj kuchynky. Potraviny a miestny bar je hneď cez cestu.
Štyri a pol eura na deň
Mnohých dobrovoľníkov odradilo finančné ohodnotenie. Minister Gajdoš obhajoval iné výhody výcviku.
„Viem, že na začiatok to nie je motivácia, ale strava, ubytovanie či lekárska kontrola a zdravotné poistenie im bude poskytnuté.“
Zdôraznil, že sa môže pohybovať len v peňažnom rozsahu, ktorý má k dispozícii.
Budú dobrovoľníci použiteľní?
Fyzická pripravenosť bola podmienkou prijatia dobrovoľníkov. Brušné cviky, dvanásť minútový beh či plávanie v rámci vstupných testov neboli.
Posudzuje sa len fyzická spôsobilosť v rámci zdravotnej prehliadky.
„Po výcviku bude automaticky zaradený do záloh ozbrojených síl,“ hovorí výcvikový podplukovník Kecső. Títo vojaci budú mať všetky predpoklady na to, aby vstúpili do armády.
Uplatnia sa aj inde. „Môžu slúžiť u hasičov, v policajnom zbore, u záchranárov či v súkromných bezpečnostných službách,“ vysvetľuje minister Gajdoš.
Na otázku SME, koľko záloh skutočne Slovensko potrebuje, sa náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Milan Maxim nechcel vyjadrovať.
„Sú to úlohy mobilizačného charakteru, ktoré nie sú verejne prístupné ale Slovensko bude pripravovať nových vojakov a potrebuje cvičiť zálohy.“
Maxim ubezpečil, že polovojenské jednotky sa na výcvik nedostanú. „Sú na to postupy, aby sa žiadne živly nezúčastnili.“
Chýbajú peniaze
Rezort obrany sa pri otázkach financovania netají, že peniaze chýbajú. To, že by sa plytvalo financiami na dobrovoľných vojakov minister vylúčil. Pre súčasných vojakov je financií na kurzy a cvičenia dosť.
„Vojaci sa dostatočne pripravujú na svoju prácu, ich príprava je adekvátne zabezpečená,“ hovorí Gajdoš.
Členovia armády využívajú zahraničné kurzy napríklad v Amerike či v Nemecku.
Zúčastňujú sa kurzov a výcvikov v rámci aliancie NATO.
„Sme minimálne vyrovnaní, ak nie lepší v porovnaní so zahraničnými vojakmi.“ Či sa pilotný projekt dobrovoľnej vojenčiny oplatil realizovať bude možné hovoriť až o tri mesiace, keď sa kurz skončí.
„Tento projekt je v prioritách rezortu. Vykonáme analýzu, či to bolo v prospech alebo v neprospech.“

Beata
Balogová
