SME

Štát môže urobiť pre Rómov viac. Úspešné slovenské modely existujú

Na konferencii UPre: skutočne rómske odpovede uchopili vážne témy hravou formou. Vyslali silný odkaz štátu aj mládeži.

Vojtech Bohó o rekonštrukciách obydlí Rómami v Šimonovciach: "Veľakrát sme ešte o polnoci pracovali, majstri už boli unavení, ale oni (Rómovia, pozn. red.) sa nevládali dočkať toho konca, aby to čím skôr mali pekné."Vojtech Bohó o rekonštrukciách obydlí Rómami v Šimonovciach: "Veľakrát sme ešte o polnoci pracovali, majstri už boli unavení, ale oni (Rómovia, pozn. red.) sa nevládali dočkať toho konca, aby to čím skôr mali pekné." (Zdroj: SME - Ingrid Ďurinová)

KOŠICE. V štúdiu Woont na treťom nádvorí košickej Tabačky sa vo štvrtok 2. júna zišlo 130 ľudí na konferencii UPre: skutočne rómske odpovede. Medzi účastníkmi sedela aj 50-členná skupina študentov z troch košických gymnázií.

Rečníci na konferenciu priniesli desať rýdzo slovenských a v praxi overených modelov miestneho rozvoja z východného a stredného Slovenska.

Od lídrov z rómskych komunít zazneli úderné argumenty popierajúce zažité predsudky.

"Svojím spôsobom ma to šokovalo, lebo som sa ešte nestretla s ľuďmi, čo by takto komunikovali s Rómami. Páči sa mi, že sa niekto venuje aj tejto oblasti. Väčšinou sa pozeráme na Rómov zhora a odstrkujeme ich. Tu som zistila, že sú ľudia, ktorí sa im venujú," povedala študentka Barbara Marcinová z košického Gymnázia na Poštovej ulici.

SkryťVypnúť reklamu

Program rozvoja rómskych komunít spoločne riadili Karpatská nadácia Košice a Nadácia Ekopolis Banská Bystrica.

"Strašne by sme chceli, aby sa k tomu vyjadrili aj mladí ľudia, lebo nám chýba ich pohľad. Nevieme, ako to vnímajú. Projekty boli vybraté z množstva rôznych iniciatív, lebo majú výsledky," uviedla Barbara Kollárová z Karpatskej nadácie.

Takýto prístup nie je míňanie peňazí, ale naopak, ich viacnásobné zhodnotenie.

"Všetko to boli projekty, ktoré sa nerobili na zelenej lúke a tie organizácie mali niečo za sebou. Potrebovali oporu a už len posunutie do reálnych výsledkov, aby sa tieto dali prezentovať štátnym orgánom," priblížila Martina Paulíková z Nadácie Ekopolis.

O Rómoch s Rómami

Predpokladom výsledkov a úspechu v regiónoch bola prítomnosť lídra, ktorý mal myšlienku a zároveň zapojil komunitu ako celok. Potom dokázali byť prínosom pre svoje okolie.

SkryťVypnúť reklamu

"Aktívne prispievajú k zlepšeniu postavenia rómskej menšiny na Slovensku a dávajú odpovede na otázky integrácie, vzdelávania či zamestnávania Rómov," uvádzajú organizátori v materiáloch.

Adrián Berky prezentoval projekt zaškoľovania a zamestnávania domovníkov Trvalá udržateľnosť bývania rómskej komunity vo Veľkom Krtíši.

"Mohli už byť bezdomovci, ale doteraz bývajú. Teraz plánujeme odkúpenie bytov," povedal Berky.

Domovníci sa aktívne zapájajú do údržby spoločných priestorov a zlepšujú vzhľad okolia bytových domov. Cieľom je postupné osamostatnenie sa, vznik bytových spoločenstiev a vytvorenie pracovných miest pre dvanástich správcov.

"Máme svojho vyučeného vodára, elektrikára, údržbára, tesára. Zabezpečili sme stupačky, do každého bytu sme namontovali vodomery. Strechy sú udržiavané a kontrolované," opisuje Adrián Berky aktuálny stav.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi dvanástimi bytovými domami upravili verejné priestranstvá, svojpomocne si postavili lavičky a detské ihrisko. Poriadok ľudí vychováva a ako Berky povedal, ak vznikol problém, komunita jeho pôvodcu potrestala a v súčasnosti sa už vandalizmus nedeje.

Prečítajte si tiež: Domovníci z rómskych bytoviek vedú ľudí k slušnému bývaniu Čítajte 

Podľa Štefana Straku zo združenia Svatobor sú na východnom Slovensku dve výrazné sociálne témy - ako sa postarať o seniorov a chudoba Rómov. "Chodil som ako nejaký podomový obchodník a žiadal Rómov o spoluprácu," spomenul na začiatky v roku 2006.

Straka sa učil rozumieť práci s krajinou v zahraničí. Pozemky na východnom Slovensku vníma ako poškodené eróziou a pre ich obnovu potreboval kompost ako hnojivo. Problémom územia je tiež voda.

Prvotnou motiváciou bol nedostatok zdrojov na život. "Boli to ľudia v hlade, potrebovali palivové drevo." Na konferencii zhodnotil desať rokov farmárčenia s Rómami.

SkryťVypnúť reklamu

"Moja skúsenosť s Rómami je iná, vedia byť pracovití. Naša činnosť užitočná aj pre zlepšenie zdravotného stavu Rómov a ich imunity. Tí ľudia sú spokojnejší a radostnejší."

Farmársku činnosť Straka vníma aj ako priestor pre diskusiu a komunitné stretávanie sa. "Tá práca nemá byť únavná, aby to ľudí neubíjalo a bola to aj forma zábavy a hry," prezrádza muž, ktorý má rád filozofiu, mytológiu a vytrvalostný beh.

Významné dátumy

Pre líderku združenia Deti deťom a učiteľku z Dobšinej bol prvotným impulzom k mimoriadnej aktivite dátum 22. jún 2012.

"Moja šestnásťročná žiačka ôsmej triedy Magda, ktorá už mala jedno dieťa, priniesla do školy papier, že je tehotná."

So svojou kolegyňou Erikou Polgáriovou, ako ju nazvala "mojím druhým ja" a s pomocou viacerých ľudí z tretieho sektora založili združenie Deti deťom a vytvorili rodinné centrum Náš domček.

SkryťVypnúť reklamu

Domček je zariadený ako bežný byt s kuchyňou, detskou izbou a obývačkou. Rodičia sa tu so svojimi deťmi hrajú, učia aj upratujú. Učiteľky sa zameriavajú na rozvoj zručností detí, zrakové a sluchové vnímanie, vytváranie matematických predstáv.

"Pre nás je obrovský úspech vidieť, ako tie deti rastú. Strašné chcú, sú motivované."

ETP Košice prinieslo prostredníctvom svojej riaditeľky Slávky Mačákovej výsledky inovatívnych postupov vo vzdelávaní detí zo sociálne vylúčených osád pomocou metódy profesora Reuvena Feuersteina.

Druhý úspešný projekt, ktorý Mačáková prezentovala, bola svojpomocná výstavba domov v Rankovciach.

Prečítajte si tiež: Sociálne laboratórium vo Veľkej Ide má prvé výsledky Čítajte 

Šestnásť mladých rodín si v tejto obci od roku 2013 stavia za vlastné peniaze svoje domy. Prvé štyri rodiny skolaudovali v roku 2014, ďalšie štyri sa do nových domov nasťahovali koncom roku 2015.

SkryťVypnúť reklamu

"Sú stovky riešení, ktoré fungujú. Treba ich len zobrať a naklonovať," povedala líderka sociálneho laboratória ETP Slovensko, ktoré vedie už 14 rokov.

Prečítajte si tiež: Bývanie nie je iba strecha nad hlavou Čítajte 

Ambiciózni blázni?

Podľa Ivana Maka zo Združenia mladých Rómov ich spočiatku nazývali ambicióznymi bláznami. "Na Slovensku je sociálna ekonomika neznámy pojem, pričom v zahraničí funguje už 50 rokov," povedal líder združenia.

Teraz už nikto nepochybuje o úspešnosti modelu sociálneho podniku, ktorý vytvorili v obci Valaská.

"Veľa ľudí je prekvapených, že Rómovia majú niečo systematické, nie založené na živelnosti a emotivite," zhrnul Ivan Mako.

Prečítajte si tiež: Mladí Rómovia ponúkajú štátu model rozvoja chudobných regiónov Čítajte 

Slnko faktúru neposiela

Pred rokmi bol starostom Turne na Bodvou.V roku 2002 založil ako "pracujúci dôchodca" združenie Pro Tornensis, v ktorom prináša modely zvyšovania potravinovej a energetickej sebestačnosti. Vidí v nich čiastočné riešenie problému mnohých problémov rómskych občanov.

SkryťVypnúť reklamu

"Naším presvedčením je, že opatrenia na zníženie chudoby je možné vykonať na miestnej úrovni," povedal Ladislav Bartók.

Projekt sa volá Nové zručnosti k prežitiu. S piatimi rómskymi rodinami založili chovný dvor, kde sa Rómovia naučili starať o domáce zvieratá a pestovať na záhumenke svoje vlastné potraviny.

"Králici už majú malé, takže udržateľnosť projektu je na mieste," pobavil Bartók auditórium.

Zároveň priniesol čísla. Začali s piatimi prasiatkami, dnes ich majú pätnásť. V prvom roku vytvorili hodnotu sedem tisíc eur, v aktuálnom druhom roku si trúfajú na desať tisíc. Do roku 2018 plánujú spoločne vytvoriť hodnotu 50 tisíc eur.

1 + 1 = 3

Organizácia Mosty z chudoby vznikla s technickou podporou Karpatskej nadácie Košice. Jej snahou je meniť myslenie komunity takým spôsobom, aby sa sama dokázala o seba postarať.

SkryťVypnúť reklamu

Projekt predstavil Ivan Sakin, absolvent manažmentu so zameraním na psychológiu a úspešný biznisman. Svoje podnikateľské zručnosti investoval do vytvorenia širokej spolupráce lídrov v Dobšinej.

Ak synergia zafunguje, prestane platiť matematika a komunita získava oveľa viac. V projekte Mosty z chudoby sa spojili zástupcovia samosprávy, školy, zdravotníctva, polície, cirkvi, neziskoviek a poskytovateľov sociálnych služieb.

Konferenciu UPre - skutočne rómske odpovede zorganizovali významné grantdávajúce organizácie tretieho sektora na Slovensku - Nadácia Ekopolis Banská Bystrica a Karpatská nadácia Košice.

 

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 462
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 569
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 712
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 634
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 130
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 576
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 257
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu