Každý deň plní médiá svojimi hroznými činmi. Šírenie strachu sa stalo jedným zo základných pilierov jeho stratégie. A nejde len o strach. Pri nedávnych teroristických útokoch zabíjal Islamský štát priamo v Paríži a v Bruseli.
Zdesení obyvatelia Západu, pochopiteľne, volajú po jeho likvidácii. Lenže tá stále neprichádza. Spojenci síce podnikajú účinné letecké útoky na územia dobyté Islamským štátom v Sýrii a Iraku, samotné bombardovanie však radikálov poraziť nemôže.
Jednou z mála síl, ktoré sa deň čo deň stretávajú s islamistami, sú pešmergovia – kurdské milície, fungujúce ako neoficiálna kurdská armáda. Bojujú, aby pomstili zverstvá páchané na vlastnom národe, často však len preto, aby sa mohli vrátiť do svojich domovov, kde pred vojnou pokojne žili.
Na frontových líniách stoja bok po boku neskúsení mladíci a ostrieľaní bojovníci, ktorí bojovali už v minulosti proti režimu Saddáma Husajna. Sú väčšinou zle vyzbrojení, často mesiace nedostávajú plat. Napriek tomu v podmienkach často pripomínajúcich druhú svetovú vojnu, bojujú spoločne proti silnému a neľútostnému nepriateľovi.
Pojmy ako česť a vlastenectvo, na ktoré Európa často zabúda, pretože ich už dlho nemusela obhajovať, chápu ako svoje zásadné hodnoty. SME prináša portréty niekoľkých z tých, ktorí vzdorujú Islamskému štátu v predných frontových líniách pri mestách Sindžár, Mosul a Kirkúk.



Kto sú Pešmergovia
Pešmerga znamená „ten, kto sa postaví smrti“ alebo „ten, čo čelí smrti“. Pešmerga sú vojenské sily autonómneho regiónu Iracký Kurdistan. Ich formálnym vodcom je prezident Irackého Kurdistanu. Počas vojny v Iraku v roku 2003 Pešmerga hrala významnú úlohu v misii na dolapenie Saddáma Husajna. V nadväznosti na rozsiahlu ofenzívu Islamského štátu proti irackému Kurdistanu v auguste 2014 Pešmerga a ďalšie kurdské sily zo susedných krajín začali viesť vojnu proti IS v Sýrii aj Iraku.
Zdroj: Wikipedia

Beata
Balogová
