SME

Cesta apoštola Tomáša: Aké sú legendy aj fakty o počiatkoch kresťanstva

Západní a indickí historici sa sporia, ako to bolo naozaj. Občas použijú zaujímavé argumenty.

Umučenie sv. Tomáša. (Zdroj: Peter Paul Rubens/WIKIMEDIA/CC)

Text pôvodne vyšiel v magazíne Historická Revue.

A ko stará je kresťanská tradícia v Indii? Môžeme brať aspoň trochu vážne juhoindickú tradíciu o tamojšom pôsobení apoštola Tomáša?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

A do akej miery môže byť zdeformovaný pohľad na počiatky určitej tradície perspektívou, ktorá je určovaná súčasnými etablovanými náboženskými štruktúrami a systémami?

Na tieto a podobné otázky sa, samozrejme, nedá jednoznačne odpovedať. Je však až zarážajúca variabilita názorov medzi historikmi a náboženskými bádateľmi, najmä rozdiel medzi závermi západných a indických historikov.

Západní historici sa väčšinou, aspoň donedávna, prikláňali k názorom, že kresťanstvo sa v Indii objavilo niekedy v priebehu 1. tisícročia nášho letopočtu. Predpokladajú, že približne v 4. či skôr až v 6. – 8. storočí ho sprostredkovali východosýrski kresťania.

Pôsobenie apoštola Tomáša či dokonca len skoršia prítomnosť kresťanov v južnej Indii boli považované za legendu, vyjadrujúcu najmä túžbu indických kresťanov po uznaní a po apoštolskom pôvode ich cirkví.

Proti tomu vystupujú indickí historici (je nutné zdôrazniť, že skoro výlučne tí kresťanskí) s celkom inými závermi. Snažia sa prinášať rad zaujímavých teórií a dôkazov, ktoré určite stoja za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Tvrdia totiž, že možnosť pôsobenia apoštola Tomáša v Indii nespochybňujú západní historici kvôli nedostatku historických dôkazov, ale hlavne kvôli ich koloniálnym predsudkom.

Skutky apoštola Tomáša

Aké sú teda argumenty, ktorými chcú indickí kresťanskí historici prispieť k zmene nazerania na počiatky kresťanstva v Indii?

Ihneď na začiatku je potrebné si vyjasniť, či medzi blízkovýchodnou Áziou a južnou Indiou v 1. storočí n. l. existovali vôbec nejaké kontakty. Podľa všetkého áno, pretože medzi týmito oblasťami (vrátane Grécka a Ríma) prebiehal relatívne čulý obchod už pred naším letopočtom.

Moreplavectvo bolo rozšírené, pre niekoho možno prekvapivo, aj v južnej Indii, pretože vtedajšia ríša Čérov a jej predstavitelia podnikali početné zámorské plavby.

V južnej Indii sa tiež nachádzalo niekoľko rímskych prekladísk tovaru. Na druhej strane sa Indovia v prvých storočiach nášho letopočtu určite vyskytovali aj v Alexandrii. V roku 1895 sa v jednom z viedenských archívov našiel dokument pochádzajúci z 2. storočia n. l.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Obsahuje úradný doklad pôžičky medzi obchodníkmi z egyptskej Alexandrie a obchodníkmi z Muzirisu (na západnom pobreží južnej Indie). K nárastu vzájomných stykov iste prispel aj objav pre moreplavectvo priaznivých monzúnových vetrov.

Cesta apoštola Tomáša či niekoho z prvotných kresťanov do južnej Indie sa preto nedá, aspoň z tohto pohľadu, vylúčiť.

Ešte než sa začneme bližšie venovať možnostiam cesty a pobytu svätého Tomáša v južnej Indii, je potrebné spomenúť aj severoindickú tradíciu jeho pôsobenia.

Legenda o misii apoštola Tomáša v Indii a z nej sa odvíjajúca tradícia vychádza najmä z apokryfného spisu Skutky Tomášove, spísaného v sýrčine približne okolo roku 230. Indickí historici však celkom úspešne dokazujú, že tomášovská tradícia stavia aj na iných zdrojoch.

Skutky hovoria o Tomášovej návšteve kráľa Gundafara (Gondopharus) vo vtedajšej Partii, čo je oblasť dnešného juhovýchodného Afganistanu a Pakistanu. Tu mal Tomáš podľa spisu úspešne presvedčiť kráľa a jeho rodinu, aby konvertovali na kresťanstvo.

Existencia tohto kráľa bola až do 20. storočia spochybňovaná, keďže Skutky Tomášove málokto považoval za historicky dôveryhodný zdroj.

Práve v minulom storočí sa však počas archeologických prác v Afganistane našli mince z prelomu letopočtu, na ktorých je vyobrazený kráľ Gondopharus.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C47TF na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu