BRATISLAVA. Extrémistická ĽSNS si tri mesiace po parlamentných voľbách udržuje preferencie nad osem percent. Jej voličov neodrádzajú ani zverejnené kauzy, ani fašistické prejavy jej predsedu Mariana Kotlebu z minulosti.
Sociológovia hovoria, že Kotlebovi voliči považujú informovanie mienkotvorných médií či odborníkov za tendenčné, pretože ich spájajú so systémom, ktorý chcú zmeniť.
Od volieb si ĽSNS podľa prieskumu agentúry Focus polepšila takmer o jedno percento. Môže ísť o štatistickú chybu, ale jej preferencie jej neklesli ani po opakovaných informáciách, že Kotlebovi v minulosti Ústavný súd zakázal stranu či nenávistných statusoch viacerých členov ĽSNS na sociálnych sieťach.

Sociológ Michal Vašečka z Masarykovej univerzity v Brne upozorňuje, že ľudia za fašistov považujú zväčša len tých, ktorí sa tak sami nazývajú alebo nosia historicky verné kópie fašistických a nacistických symbolov.
„A to je trápne - ak nemá fašista oblečenú presnú kópiu rovnošaty SS, teda nejaký znak nepochádza priamo z dielne predvojnového Huga Bossa, tak už nejde o fašizmus?“ pýta sa. Spoločnosť v celej Európe podľa Vašečku tak dlho pestovala obraz fašistu odtrhnutého od dnešnej reality, až sa môže zdať, že žiadni nie sú.
Ľudáctvo prekáža menej
Niekoľko dní po voľbách trojica poslancov ĽSNS prišla k hrobu Hitlerovho spojenca, vojnového prezidenta Jozefa Tisa.
Zvolený poslanec Andrej Medvecký stojí pred súdom za výtržníctvo a ublíženie na zdraví, podľa prokuratúry zbil muža z Dominikánskej republiky. Keď sa prípad prevalil, poslaneckého mandátu sa vzdal.
V parlamente Medveckého nahradil Milan Mazurek, ktorý na proteste proti príchodu utečencov vulgárne nadával arabskej rodine s deťmi a na facebook napísal, že holokaust považuje za rozprávky.