SME
Utorok, 30. máj, 2023 | Meniny má Ferdinand

Parlament Kaliňáka pre kauzu Bašternák neodvolal, proti bolo 76 poslancov

Minister Kaliňák bol prvým členom tretej Ficovej vlády, ktorého chcela opozícia odvolať.

Prečítajte si tiež: Miliónové vratky DPH: Opozícia žiada odvolať Kaliňáka pre kauzu Bašternák Čítajte 

 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečítajte si tiež: Ako sa z podnikateľa stal minister? Kaliňák patrí medzi najbohatších politikov Čítajte 

 

BRATISLAVA. Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer), ktorý na pôde Národnej rady SR čelil opozičnému pokusu o odvolanie, zostáva vo funkcii. Za jeho zosadenie z vládneho postu pre daňovú kauzu Bašternák hlasovalo len 58 členov snemovne zo 138 prítomných.

SkryťVypnúť reklamu

Kaliňákovo odvolanie podporili všetci prítomní poslanci OĽaNO-NOVA, ĽSNS, z SaS sa zdržal len Alojz Baránik, za odvolanie bola aj väčšina klubu Sme rodina a traja nezaradení. Proti boli všetci prítomní koaliční poslanci Smeru, SNS, Mostu-Híd a Siete.

Podporili ich aj nezaradení

Pod návrh na Kaliňákovo odvolanie sa podpísali poslanci zo SaS, OĽaNO-NOVA a Zsolt Simon, Miroslav Beblavý a Simona Petrík (všetci traja nezaradení). Opozícia však na odvolanie ministra nemala dosť hlasov. Koaliční partneri Smeru, strany SNS, Most-Híd a Sieť od začiatku avizovali, že Kaliňáka vo funkcii podržia.

Podľa Daniela Lipšica (OĽaNO-NOVA) je kauza Bašternák čítankový príklad daňového podvodu. Ako uviedol, peniaze z podvodu mohli ísť do zdravotníctva či školstva, ale išli Ladislavovi Bašternákovi, v ktorého byte býva premiér Robert Fico (Smer) a ktorý je blízky Kaliňákovi aj exministrovi dopravy Jánovi Počiatkovi (Smer).

SkryťVypnúť reklamu

V kauze Bašternák ide o bratislavský bytový komplex Five Star Residence, ktorý stavala firma Mariana Kočnera. Spoločnosť Ladislava Bašternáka v ňom údajne kúpila sedem bytov za 12 miliónov eur a následne si mala uplatniť nadmerný odpočet DPH vo výške dva milióny eur. Tým mali okradnúť podľa opozície ľudí.

Podľa Lipšica Kaliňák vyjadreniami, že kauza je vymyslená, dáva vyšetrovateľom signál, aby bola zametená pod koberec. Od Kaliňákovho odchodu si opozícia sľubovala nezávislé vyšetrovanie kauzy. Opozícia tiež opätovne vyzvala premiéra Fica, aby sa vysťahoval od Bašternáka.

Fico videl nenávisť

Premiér opozícii odkázal, že nenávisť je veľmi zlý politický program a má aj škaredú tvár. "Je mi ľúto, že tak krátko po vzniku vlády sa prejavuje toľko nenávisti a odporu ku kabinetu, ktorý je výsledkom demokratických volieb. Ani sme nečakali, že budeme mať sto dní, čo je tradícia, ale tiež som nečakal, že v čase príprav na Predsedníctvo v Rade EÚ budeme takto nezmyselne atakovaní. Je to nevídané, aby v stodňovej lehote bol podaný návrh na odvolanie člena vlády, a to na základe vymyslených faktov a skutočností, ktoré nemajú s realitou nič spoločné," povedal Fico.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda vlády zdôraznil, že Robert Kaliňák je najdlhšie slúžiacim ministrom vnútra v novodobých dejinách Slovenska. "Bol pri obrovskom množstve aktivít a činností. Je to minister na svojom mieste, má plnú podporu tejto vlády. Je to jedna z najťažších pozícií vo vláde," povedal šéf kabinetu. Podľa jeho slov Kaliňák zvládol procesy, kde sme už boli na hrane totálneho zlyhania, ako napr. vstup do Schengenu.

Kaliňák videl za svojim odvolávaním čistokrvnú pomstu lídra OĽaNO-NOVA Igora Matoviča za to, že polícia vyšetruje Matovičovo účtovníctvo.

"Cieľ tejto schôdze je vybaviť si osobné účty Igora Matoviča so mnou a pošpiniť súčasnú vládu. Je to čistokrvná pomsta Igora Matoviča. Predstavil ma tu ako satana. K tomu sa ani nedá vyjadriť," vyhlásil minister, ktorý odmieta obvinenia, že zasahuje do vyšetrovania daňovej kauzy Ladislava Bašternáka. Trvá na tom, že obvinenia sú vymyslené. "Viazanie káuz na mňa je vymyslené," vyhlásil.

SkryťVypnúť reklamu

Minútu po minúte sme ukončili

Anketa:
Mal by Kaliňák niesť za kauzu Bašternák zodpovednosť?
Áno
5205
Nie
412
Hlasovalo: 5617

Anketa už bola ukončená.

21:20 Ďakujeme za pozornosť, minútu po minúte sme ukončili. Robert Kaliňák aj po viac ako desať hodín trvajúcej snahe o jeho odvolanie zostáva vo ministrom vnútra. 

21:13 Hlasovanie prebehlo, dosť poslancov na odvolanie Roberta Kaliňáka z funkcie ministra vnútra sa nenašlo. Proti bolo 76 poslancov vládnej koalície.

Za jeho zosadenie z vládneho postu pre daňovú kauzu Bašternák hlasovalo 58 členov snemovne zo 138 prítomných.

21:10 Poslanci v parlamente sú pripravení hlasovať. 

21:05 Pred konečným hlasovaním o odvolaní Roberta Kaliňáka vyhlásila podpredsedníčka parlamentu Lucia Nicholsonová 20-minútovú pauzu.  "Keby som dala hlasovať teraz, tak ho možno aj odvoláme,"  zavtipkovala vzápätí pred vyprázdnenou sálou, ktorú medzitým opustili najmä koaliční poslanci.

SkryťVypnúť reklamu

Niektorí poslanci sa na odklad hlasovania sťažujú. Nicholsonová uviedla, že dôvodom čakania je žiadosť zo strany koaličných strán, ktoré sa na prestávke všeobecne zhodli.

20:51 Daniel Lipšic skončil. "Čo to je za človeka, ktorý si myslí, že vďaka svojim kontaktom môže robiť čokoľvek," pýtal sa na adresu podnikateľa Bašternáka. V parlamente vyhlásili prestávku do 21:10.

20:35 Rozprava sa skončila, posledný ako predkladateľ návrhu vystupuje Daniel Lipšic. Chápe parlamentné počty, ale bolo podľa neho dobré pripomenúť kauzy, ktoré minister Kaliňák obhajuje. Basternák podľa neho nepriniesol nikomu v hotovosti 12 miliónov eur, je podozrenie, že operácia bola len fiktívna.

20:31 Milan Krajniak (Sme rodina) Kotlebovi hovorí, že by kultúre rokovania parlamentu prospelo ak by Kotleba nebol oblečený akoby išiel na pivo. Krajniak hovorí, že nikto nevysvetlil ako je možné, že Bašternák sa telefonátom snažil zbaviť pokuty.

SkryťVypnúť reklamu

20:23 Aktuálne v parlamente diskutujú poslanci strany Kotleba - ĽSNS. Veľa toho k odvolávaniu ministra Roberta Kaliňáka nepadlo. Kotleba sa snaží situáciu využiť vo svoj prospech a hovorí, že okrem neho sú všetci zlí. Treba podľa neho vymeniť všetkých.

20:20 O osobe a správaní podnikateľa Ladislava Bašternáka veľa hovorí aj spôsob ako parkuje jeho luxusný automobil Bugatti. Denník SME zverejňuje viacero fotografii v ktorých parkuje v rôznych zákazoch.

Prečítajte si tiež: Bašternákovo bugatti parkovalo v zákazoch, aj na miestach pre invalidov Čítajte 

20:04 Bašternák je podľa Matoviča Kollárov osobný priateľ a podľa šéfa OĽANO to bolo na jeho vystúpení cítiť. Gábor Gál za Most-Híd hovorí, že vyšetrovanie kauzy treba nechať na orgány činné v trestnom konaní. Kollár hovorí, že Bašternáka pozná a priznáva sa, že je zaujatý, ale nikdy s podnikateľom nebol na dovolenke a nie sú kamaráti.

SkryťVypnúť reklamu

19:57 Po Miroslavovi Beblavom vystupuje v parlamente Boris Kolár (Sme rodina). Predsedajúca Lucia Nicholsonová si neodpustila poznámku "konečne."

Boris Kollár hovorí, že parlament by sa už mal baviť o tom, ako systémovo zmeniť DPH, aby sa na odpočtoch nedalo podvádzať. Daniel Lipšic hovorí, že je to v Európe unifikovaná daň a v slovenskom parlamente sa zrušiť nedá. Ide však podľa neho najmä o to, aby aj vplyvné osoby niesli zodpovednosť za svoje trestné konanie.

19:29 Svoje vystúpenie začal Miroslav Beblavý. Je podľa neho takmer nemožné veriť v právny štát a to, že ho vôbec môžme vybudovať, kým je Robert Kaliňák ministrom vnútra. "Toto je tak vážna vec, aby sme odvolali ministra aj počas prvých sto dní vlády. Návrh na odvolanie Roberta Kaliňáka by mal zmysel hocikedy," povedal Beblavý.

SkryťVypnúť reklamu

19:17 Svoje vystúpenie v pléne začala poslankyňa za OĽANO Veronika Remišová. Kaliňák by ani podľa nej nemal byť ministrom. Minister vnútra debatuje s dvojicou Lipšic - Nicholsonová.

"Obhajoba človeka, ktorý tvrdí, že v roku 2012 nosil v igelitkách 12 miliónov eur a tak platil za byty, je o to podozrivejšia, že pán minister Kaliňák a pán Bašternák mali k sebe blízko aj v realitách. Kedysi si v priebehu 24 hodín obaja kúpili byty tu hore, nad hradom, na Sklenárskej ulicu, v dome, kde sú iba tri byty. Jeden vlastní minister Kaliňák, a druhé dva vlastní firma, v ktorej vystupoval dlhé roky pán Bašternák spoločne s dvorným právnikom ministra Kaliňáka pánom Turčanom, ktorý je vo firme dodnes," upozornila poslankyňa OĽaNO Veronika Remišová.

SkryťVypnúť reklamu

Oľga Nachtmannová a Juraj Blanár sa ostro zastali premiéra Róberta Fica, že mal podnecovať nenávisť k učiteľom. "Zvážte čo hovoríte, pretože len rozsievate nenávisť," povedala Nachtmannová. Premiér podľa Remišovej dlhodobo učiteľov napáda a znevažuje.

19:08 Lucia Nicholsonová ukončila svoje vystúpenie konštatovaním, že ak Smer bude chcieť pokračovať aj po nasledujúcich voľbách, bude sa musieť očistiť od ľudí ako Robert Kaliňák. Už to podľa nej urobil v prípade Pavla Pašku a Jána Počiatka. Ani ten podľa nej neskončil celkom dobrovoľne.

Prečítajte si tiež: Kultúrna rozprava o Kaliňákovi Čítajte 

18:51 Svoje vystúpenie v parlamente začala Lucia Nicholsonová (SaS). Vymenováva ministrov v zahraničí, ktorí museli po svojich prešľapoch odstúpiť. Kaliňáka podľa nej celkom iste môžme obviniť za nevyšetrovanie kauzy Gorila. Polícia podľa nej roky kryla Karola Mella.

SkryťVypnúť reklamu

18:49 Poslanec Peter Šuca (Smer) ako jediný z koalície vo faktickej poznámke Galkovi odkázal, že predviedol úctyhodný výkon.

"Ak z vašich úst počujem slová ako česť, morálka, dobré meno, ak vy niečo hovoríte o hanbe, od vás to beriem. Mali by ste sa hanbiť za vaše pôsobenie na pozícii ministra obrany, mali by ste stáť v rohu a nevystupovať s takýmito hanlivými diskusnými príspevkami," odkázal.

Šuca tvrdí, že ak Galkovi niečo verí, tak je to jeho skúsenosť s odposluchmi. "Zneužili ste vojenské spravodajstvo, odpočúvali ste novinárov, riaditeľa televízie, vedúceho služobného úradu. Každý slušný minister svoju sekretárku počúva, len vy ste ju odpočúvali," dodal Šuca.

18:42 "Pán premiér prosím vás, zmeňte bydlisko. Neviete si predstaviť ako demoralizuje Slovensko, že bývate v byte Ladislava Bašternáka," zakončil svoje vystúpenie Ľubomír Galko.

SkryťVypnúť reklamu

18:29 "Pán Hrnčiar, vy ste taký naivný, že by sa vám pán Kaliňák priznal, ako ovplyvňoval vyšetrovanie," pýta sa Galko vo svojom prejave. Bašternák podľa neho začínal ako zlodejíček autorádii. Prihovára sa poslancom Siete a špeciálne Radoslavovi Procházkovi. "Ak pri hlasovaní o odvolávaní Roberta Kaliňáka zlyháte, nemáte už právo vziať do úst slová ako boj proti korupcii," povedal Galko. Hlasovanie by podľa neho mali ešte zvážiť.

18:23 Svoje vystúpenie začína poslanec Ľubomír Galko (SaS). "Nevykrikujte tu po mne," hnevá sa na poslancov Smeru. Kaliňák sa podľa neho ministrom nikdy nemal stať.

18:21 "Zrejme to nechápeš, pretože to je pro bono, nie keš," povedal Igor Matovič Kaliňákovi, ktorý povedal, že Lipšic obhajuje ľudí zadarmo len, aby bol v novinách.

SkryťVypnúť reklamu

18:17 V pléne parlamentu opäť vystúpil Robert Kaliňák. Hovorí o tom, že doklady, ktoré Daniel Lipšic priniesol sú pozmenené. S Danielom Lipšicom sa prekárajú o Lipšicových justičných skúškach. Kaliňák spochybňuje spôsob, akým ich získal, Lipšic hovorí, že klame.

18:08 "My sme dva iné svety, úplne iné svety a som rád, že máme iný pohľad na svet," ukončil Daniel Lipšic svoje vystúpenie odkazom k Robertovi Kaliňákovi. Poslancov Smeru vyzval, ak majú problém s kauzami bývalých pravicových vlád, pokojne k nim môžu zvolať mimoriadnu parlamentnú schôdzu.

17:58 Slovo má opäť Daniel Lipšic.

17:39 "Kde sú tie milióny, ktoré dostal Bašternák," pýta sa ministra Veronika Remišová z OĽaNO.

17:25 Kaliňák po svojom vystúpení povedal, že vie ukázať rozdiel medzi policajným spisom, z ktorého čítal Lipšic a ktorý má byť originál. "To je klasická práca našej opozície, že pracuje s dokumentmi, ktoré nie sú pravé a pracuje s falzifikátmi," povedal. 

SkryťVypnúť reklamu

V originálnom zázname o zadržaní Bašternáka policajnou hliadkou podľa neho chýba politická časť, cez ktorú chcela opozícia preukázať jeho prepojenie na policajných funkcionárov. V origináli je podľa neho podpis a pečiatka oboch členov hliadky, v druhom zázname chýbajú. 

17:20 Grémium nedospelo ku konsenzu, oznámil Danko. Poslanci nakoniec odhlasovali, že rozprava bude pokračovať bez prerušenia až dovtedy, kým nevystúpia všetci rečníci. Rokovanie sa skončí samotným hlasovaním. Parlament tak bude o Kaliňákovi rokovať až do noci.

Z písomne prihlásených piatich rečníkov zatiaľ vystúpil jeden. Všetci ostatní vystupujúci, napríklad poslanci Lipšic, Matovič, premiér Fico či samotný Kaliňák vystúpili mimo poradia z titulu predkladateľa návrhu alebo člena vlády. 

SkryťVypnúť reklamu

17:00 Predseda parlamentu Andrej Danko zvolal poslanecké grémium a prerušil schôdzu do 17:20. 

16:45 Minister Robert Kaliňák už reční vyše hodinu. 

16:30 V súvislosti s úradným záznamom, ktorý hovorí, ako sa mal Bašternák snažiť cez svoje známosti na polícii vybavovať neplatenie pokuty, Kaliňák uviedol, že on má iný dokument ako Lipšic. Ten neobsahuje časť o nátlaku na policajtov a je podpísaný oboma policajtmi, ktorí v prípade vystupovali, a je súčasťou spisu. Lipšica obvinil z toho, že pracuje s falzifikátmi.

16:23 „To, čo je najčastejší prípad Matoviča je v tom, že obviní, ale nemá dôkaz,“ upozornil Kaliňák. Doteraz sa podľa vlastných slov nedozvedel žiadny dôkaz o tom, akým spôsobom mal zasahovať do vyšetrovania Bašternákovej kauzy. 

Minister niekoľkokrát vyzval Matoviča na detektor lži. „Opäť by som vyhral,“ poznamenal. Práca s polopravdami je podľa Kaliňáka tá najnebezpečnejšia.  

SkryťVypnúť reklamu

15:45 O slovo požiadal minister Kaliňák. Návrh na svoje odvolanie označil za schizofrenický. Minister zopakoval, že kauzy s podvodmi DPH sú vymyslené.  "Je zjavné, že niektoré veci, ktoré tu odzneli sú prekrútené a vymyslené," vyhlásil.

 "Cieľ tejto schôdze je vybaviť si osobné účty Igora Matoviča so mnou a pošpiniť súčasnú vládu. Je to čistokrvná pomsta Igora Matoviča. Predstavil ma tu ako satana. K tomu sa ani nedá vyjadriť," vyhlásil minister.

„Nikdy si žiadne informácie neoveria, a sú presvedčení, že ich pravda je tá jediná,“ opísal Kaliňák ako funguje opozícia. 

15:38 Andrej Hrnčiar vyhlásil prestávku, aby poslanci mohli odpratať rekvizity v podobe falošných bankoviek. 

15:36 „Myslím si, že v tomto parlamente nesedí väčší chrapúň ako vy,“ odkázal Šuca zo Smeru Matovičovi.  

15:34 Minister vnútra Robert Kaliňák čelí odvolávaniu po druhý raz v kariére. Káuz, ktoré sa s ním spájajú, je viac: Päť káuz, pre ktoré Kaliňák už nemal byť ministrom.

Prečítajte si tiež: Päť káuz, pre ktoré Kaliňák už nemal byť ministrom Čítajte 

15:28 Lipšic vyzval ministra vnútra, aby zbavil dvoch členov hliadky mlčanlivosti, aby mohli ozrejmiť, ako prebiehal prípad s Bašternákom. 

15:25 Kaliňák by sa mal podľa Viskupiča svojej funkcie jednoducho vzdať. Pre Slovensko bude lepšie, ak nebude mať ministra, ktorý kryje daňového podvodníka, vyhlásil. 

15:22  „Vy ste ten najväčší zlodej medzi zlodejmi a to je nešťastie pre Slovensko,“ odkázal Matovičovi Čaplovič zo Smeru.

15:18 Poslanec Adamčík zo Siete zasa upozornil, že na tomto svete je spravodlivý iba Boh. "Vaša spravodlivosť sa mi podobá na osamelého jazdca, ktorý tvrdil, že pomáhal v ceste sanitke. Divadlo nič nerieši, spôsob, ktorý ste predviedli, nie je dôstojný. Treba zachovať prezumpciu neviny," upozornil.

15:14 Poslanec Bagačka zo Smeru označil Matoviča za chudáka, ktorý nevie nič iné, len okydávať všetkých dookola. "Ostane po vás len spomienka ako na jedného z najväčších hulvátov, aký v parlamente vystupoval," povedal.

15:07 Koaliční partneri by mali vydať stanovisko k postupu pri zvyšovaní koncesionárskych poplatkov ešte dnes, zrejme večer. Dovtedy sa lídri strán nechcú k sporu vyjadrovať.  

Prečítajte si tiež: Úrad pomohol Bašternákovi urýchliť stavbu vily Čítajte 

14:55 Kaliňák sa podľa Matoviča mal chváliť, že ani jeho žena nevie, či klame, alebo hovorí pravdu. Klamať na Kaliňáka, je podľa šéfa Obyčajných vlastne obchodovať s informáciami.

Kauza Bašternák je obrovská kauza, v ktorej boli ľudia okradnutí minimálne o dva milióny a neskôr o ďalších šesť. Matovič je presvedčený, že Kaliňák je jeden z najbohatších ľudí na Slovensku a ľudia ako Bašternák mu slúžia ako biele kone. 

14:30 „Vláda má na sebe vred, vred menom Robert Kaliňák. Tento vred musí zo seba vytlačiť,“ vyhlásil Matovič. My máme ministra vnútra, ktorý hovorí, že to bola doba „cashu“,“ poukázal na to, že Bašternák zaplatil za byty 12 miliónov v hotovosti.  

Poslanci za OĽaNO-NOVA následne pred rečnícky pult vysypali imitácie bankoviek v hodnote 12 miliónov eur, aby ukázali, ako vyzeral balík, ktorý za sedem bytov v komplexe Five Star Residence zaplatil v hotovosti Bašternák.

Predtým sa poslanci od Matoviča postavili v sále vedľa seba s 24 červenými taškami, v každej z nich bolo 500-tisíc eur v imitovaných bankovkách. Spolu podľa Matoviča tieto imitácie bankoviek vážia necelých 120 kilogramov. Podľa Matoviča je teda absurdné, aby niekto zaplatil takýmto spôsobom. 

Kaliňák priniesol do slovenskej politiky a polície praktiky sicílskej mafie, zopakoval Matovič. "Kryješ podvod, za ktorý si ľudia mohli kúpiť sto trojizbových bytov," odkázal ministrovi vnútra.

14:10 Lídri koaličných strán sa počas obedňajšej prestávky stretli  v parlamente na koaličnej rade a rokovali o postupe pri zvyšovaní koncesionárskych poplatkov, ktoré navrhuje ministerstvo kultúry na čele s Marekom Maďaričom. Líder Siete Radoslav Procházka médiám po zasadnutí rady povedal, že sú o čosi bližšie k riešeniu, nespresnil však či ustúpi SNS vo svojich požiadavkách, alebo Maďarič pri demisii.

"Ale ani včera, ani dnes som vôbec nemal pocit koaličnej krízy," povedal.  Procházka nevidí dôvod, aby Maďarič skladal funkciu, ale rozumie jeho postoju. "Nevidím dôvod vidieť, že sa stalo niečo zásadné k pevnosti záväzkov," reagoval. 

Minister kultúry v pondelok totiž kritizoval, že návrh zvýšiť poplatky  je v programovom vyhlásení a napriek tomu ho partneri odsunuli.  Koaliční partneri sa budú podľa Procházku ešte rozprávať o termíne, kedy poplatky zvýšiť a o koľko. "Občas vznikne nejaké nedorozumenie," povedal Procházka na Maďaričovo pondelkové vyhlásenie o prípadnej demisii. 

14:00 Igorovi Matovičovi sa nepáči, že v sále nie je žiadny člen vlády. Po krátkej prestávke prišiel Rober Kaliňák. Matovič je presvedčený, že Fico si luxusný byt v komplexe Bonaparte neprenajíma, ale ho vlastní.  

Kauza Bašternák je podľa neho Achillova päta Roberta Kaliňáka, je to biely kôň Fica, Počiatka a Kaliňáka. Matovič apeloval na koaličných poslancov aby ukázali, že majú svedomie. „Je to evidentný zločin a podvod,“ zopakoval Matovič o kauze Bašternák.  

13:25 Poslanec SNS a člen mediálneho výboru Dušan Tittel k téme koncesionárskych poplatkov hovorí, že inteligentní ľudia by mali riešiť situáciu s chladnou hlavou a nie emocionálne.

„Rokovania budú pokračovať a odporučil by som, aby pán minister nebol z toho zbytočne nervózny,“ hovorí Tittel. Či SNS bude trvať na svojich požiadavkách aj za cenu prípadnej demisie Maďariča, nepovedal. „Pán minister to snáď prehodnotí,“ reagoval. 

13:16 Veronika Remišová z OĽaNO ohlásila po konci obednej prestávky o 14:00 hod. prekvapenie v rokovacej sále. Bude súvisieť s taškami, ktoré nanosili do sály na začiatku a sú narážkou na to, že Bašternák platil 12 miliónov v hotovosti. 

13:13 Most-Híd Kaliňákovo odvolanie nepodporí, ale je za vyšetrenie daňovej kauzy Bašternáka. "Prípad podnikateľa Bašternáka vyvoláva viacero otázok, na ktoré dnes nemáme odpovede. Je správne, že sa znovu otvorilo vyšetrovanie v tejto veci a preverujú sa nové skutočnosti. Ak sa preukáže, že došlo k pochybeniam, tak voči konkrétnym jednotlivcom by mala byť vyvodená zodpovednosť," uvádza sa v stanovisku strany.

12:50 Matovič rozdelil svoje vystúpenie na dve časti. V prvej upriamil pozornosť na to, akí ľudia bojujú za Kaliňáka. Spomenul poslanca Kvorku a jeho aféru s Rómkou z osady a tiež poslanca  Bagačku, ktorému vyčítal kúpu lavičiek  za cenu dvojizbového bytu. Matovič bude pokračovať o 14:00 hod po obednej pauze. 

12:47 Pred vystúpením lídra OĽaNO Matoviča doniesli poslanci jeho strany doprostred sály plagát s Bašternákom s názvom "Náš človek".  Kaliňák podľa Matoviča vniesol do politiky praktiky sicílskej mafie, „keďže povýšil policajta, ktorý mal zakryť Bašternákovu pokutu“. 

12:44   Podľa Blahu zo Smeru trpí Lipšic stihomamom. "Stihomam označuje pocity prenasledovania, podozrievavosť, vzťahovačnosť a vytváranie predstáv, ktoré nezodpovedajú realite," definoval Blaha s tým, že stihomam sa objavuje pri rôznych psychických ochoreniach, ale výnimočne aj u psychicky zdravého jedinca. 

12:40 "Chcete nahradiť spravodlivosť vy a Igor Matovič. Preto som v tejto koalícii, že vy ste pre mňa nedôveryhodní. Mám s vami osobné skúsenosti. Pôjdeme si svojou cestou," reagoval Eduard Adamčík zo Siete.

12:33 Kto v tejto sále verí tomu, že si Bašternák nevybavoval miliónové vratky, nech zdvihne ruku, vyzval Lipšic poslancov. "Nikto, nikto nezdvihol ruku." skonštatoval na záver. Podľa Lipšica je tiež problém, že v byte, ktorý je postavený zrejme z ukradnutých peňazí, býva predseda vlády.

Ktoré nehnuteľnosti vlastnia firmy z daňových rajov na Slovensku? Pozrite si zoznam

12:09  Bašternák má prepojenia na policajných funkcionárov. Lipšic to v pléne dokladoval úradným záznamom z polície z bratislavského Nového Mesta.

Vyplýva z neho, že policajný funkcionár žiadal policajnú hliadku, ktorá zadržala Bašternáka pre porušenie cestných pravidiel, aby Bašternáka nechala tak. "Je to náš človek," píše sa v zázname, z ktorého citoval Lipšic.

Bašternáka policajná hliadka zastavila v júni 2012 po tom, čo pri šoférovaní prešiel cez plnú čiaru. Nemal zapnutý ani bezpečnostný pás a okrem iného neposlúchol výzvu polície, aby vypol motor. Policajti mu chceli dať pokutu 150 eur. Bašternák niekam podľa záznamu telefonoval, pýtal si meno policajta, názov útvaru, kam patrí. Tlmočil to do telefónu a žiadal, aby to vybavili.

Následne policajtom volal ich šéf, aby Bašternáka nechali tak. Tí napriek tomu pokračovali a chceli Bašternákovi zadržať aj vodičský preukaz. Ten napokon pokutu zaplatil.

"Ak si pán Bašternák vybavoval 150-eurovú pokutu cez svoje známosti, čo by urobil, keby išlo o miliónové vratky? O 12 rokov basy? Komu by volal?" obrátil sa na poslancov Lipšic. 

11:58 Podľa informácií z parlamentu by mala v najbližších dňoch zasadnúť koaličná rada, kde má byť prítomný už aj minister kultúry Maďarič. Prejednávať sa má zvyšovanie koncesionárskych poplatkov, pre ktoré minister nevylúčil demisiu. Protestovala proti nim SNS, ktorá ich prijatie podmieňovala viacerými požiadavkami. 

Prečítajte si tiež: Kollár nie je spokojný s triom poslancov, tí možno odídu z klubu Čítajte 

11:54 Dvaja z troch poslancov hnutia Sme rodina Martina Šimkovičová a Peter Marček nepoznajú dôvod, prečo má s nimi problém ich šéf Boris Kollár. O tom, či zotrvajú v klube hnutia, budú hovoriť s členmi v stredu. Dvaja poslanci tvrdili, že o ich budúcnosti v klube ešte nehovorili ani s Kollárom, pretože z USA prišiel len dnes.

O troch poslancoch Sme rodina sa špekulovalo, že Kollár ich chce z klubu vyhodiť pre slabú aktivitu. Okrem Šimkovičovej a Marčeka je medzi nimi aj poslanec Holúbek. 

11:51 Rajtár sa pýta Kaliňáka, či dostal nejakú formu peňažného plnenia z firiem, kde figuroval Ladislav Bašternák. Od ministra vnútra žiada jasnú odpoveď áno alebo nie. 

11:40 Ladislav Bašternák a Marian Kočner mali prakticky neustálu stratu na všetkých svojich firmách. Pri Bašternákovi je to za osem rokov takmer 30 miliónov eur. Musel mať záhadný zdroj financovania, upozornil Rajtár z SaS. Poslanec SaS číta zo svojho trestného oznámenia.  

11:28  Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z Mosta-Híd krátko po voľbách prízvukovala, že kauzu Bašternák treba dôsledne vyšetriť. Poslanci za Most však Kaliňáka vo funkcii podržia. " Nejednalo by sa o funkčnú koalíciu, pokiaľ by podporila návrh opozície na vyslovenie nedôvery koaličného ministra. Keď sa ukáže problém, tak sa to spravidla rieši inak ako podporou opozičného návrhu," odôvodňuje Žitňanská.

Odvoláva sa aj na neukončené vyšetrovanie. "Nespochybňujem, že celá kauza Bašternák smrdí, ale je to na zodpovednosti policajného prezidenta," hovorí. Robiť závery o tom, či Kaliňák kauzu kryl, je podľa nej v tejto chvíli predčasné. 

Prečítajte si tiež: Kaliňákov svet cashu Čítajte 

11:20 Jozef Rajtár z SaS pripomenul kauzu výbušniny na bratislavskom letisku a vtedajšie slová Lucie Žitňanskej, ktorá vtedy vyhlásila, že Kaliňák nevie viesť ministerstvo. 

10:58 Galko tiež vyzval Fica, aby opustil byt, ktorý si prenajíma od Ladislava Bašternáka. 

10:51 Ľuboš Blaha zo Smeru prirovnal kauzu, ktorú podľa neho vytvorila opozícia, ku konšpiračnej teórii. "Nakoniec zistíme, že svet neriadi Bilderberg, alebo vesmírni jašteri, ale Kaliňák," povedal.

10:45 Hanba je, že premiér býva v byte daňového podvodníka a minister vnútra ho kryje, vyhlásil vo faktickej poznámke Jozef Viskupič. Takisto doplnil, že úplne dno prerazil premiér, ktorý si ani nevypočuje faktické poznámky na svoje vystúpenie. 

10:42 Igor Matovič sa premiéra pýtal, čo iné ako nenávisť šíril on v predvolebnej kampani. "Kto šíril nenávisť a strach? Kto nenávistne útočí aj po voľbách na novinárov či neziskové organizácie? Ak máte úprimný záujem urobiť Slovensku dobré meno, buďte osobným príkladom a okamžite opustite byt postavený z učebnicového daňového podvodu," odporučil Matovič.

10:40  Lipšic Fica upozornil, že vláda má sto dní na program, nie na krytie daňových podvodov jej blízkych ľudí. "Na to sto dní nemáte," odkázal vo faktickej poznámke.

10:38 Konanie opozície považuje Fico za zneužívanie prípadu na politický súboj. „Neviete ponúknuť žiadny program, iba nenávisť,“ odkázal premiér opozícii. A nerobte tieto zbytočné politické hry, uzavrel svoje vystúpenie Fico. 

Pred tým, než si premiér po svojom vystúpení sadol, podal ruku ministrovi kultúry Maďaričovi. Ten ho včera nepriamo kritizoval za to, že ho koaliční partneri vynechali z koaličnej rady, kde sa riešil jeho návrh zvýšenia koncesionárskych poplatkov a ustúpili požiadavkám SNS.

10:28 Hrnčiar poprel aj medializované informácie o rozkole v Sieti. "Normálne fungujeme, dnes budeme mať stretnutie klubu, hoci formálne žiadny nemáme," hovorí.

Špekulácie o vystúpení poslancov zo Siete podľa neho vznikli po rozporuplných vyjadreniach o tom, či vezmú do klubu troch poslancov hnutia Borisa Kollára Sme rodina. "Niektorí naši poslanci sa voči tomu ostro ohradili. Bežné problémy sú všade, ale my si ich vydiskutujeme doma," vysvetľuje. Prechod troch poslancov Sme rodina Martiny Šimkovičovej, Petra Marčeka a Rastislava Holúbka do Siete nepredpokladá.

Prečítajte si tiež: Maďarič sa vzoprel Ficovi, predtým si boli blízki Čítajte 

10:25  Minister hospodárstva Peter Žiga zo Smeru považuje snahu odvolať Kaliňáka za klasický súboj koalície a opozície. "Slovensko má teraz trochu iné výzvy, ktoré sa týkajú predsedníctva v EÚ. Aj opozícia by mala pochopiť, že sme v situácii, že ideme reprezentovať Slovensko," hovorí.

Ďalší minister zo Smeru Marek Maďarič v pondelok oznámil, že ak koalícia nepodporí jeho návrh zvýšiť koncesionárske poplatky, nevylučuje demisiu. Koaličných partnerov vrátane Smeru kritizoval za to, že ho nezavolali na koaličnú radu, kde o poplatkoch rokovali a tiež, že ustúpili požiadavkám SNS, ktorá mala ku poplatkom výhrady. 

"Témou koaličnej rady neboli čisto koncesionárske poplatky a preto chápem, že sa pán Maďarič nezúčastnil tohto rokovania," hovorí Žiga. Ako bude Smer pri poplatkoch ďalej postupovať, nepovedal. "Veci by sa nemali riešiť cez médiá. Koalícia má svoj potenciál a vyrieši si to v rámci vnútornej komunikácie," dodal.

10:16 Na úvod rozpravy si zobral slovo premiér Fico, podľa ktorého je návrh opozície bez dôkazov a neopodstatnený. Fico tiež nečakal, že vláda bude už tak krátko po svojom vzniku atakovaná. "Je to nevídané, aby v stodňovej lehote bol podaný návrh na odvolanie člena vlády, a to na základe vymyslených faktov a skutočností, ktoré nemajú s realitou nič spoločné," vyhlásil. Podľa Fica každý hodnotí situáciu na Slovensku z vlastného pohľadu, ale ak sa pozrieme okolo seba, možno povedať, že Slovensko je oáza pokoja a kľudu. 

Kaliňákovi zaželal tiež všetko dobré k meninám, a poznamenal, že bude potrebovať pevné nervy. Premiér následne vyzdvihol prácu ministra vnútra a vymenoval všetky jeho úspechy. Tiež by bol rád, aby rozprava neklesla na úplne dno. 

10:15 Poslanci Siete ministra vnútra podržia. Podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar zo Siete kauzu Bašternák považuje za závažnú a je potrebné, aby ju polícia prešetrila. Opozícia však podľa neho nepreukázala, že Kaliňák by celú kauzu kryl. "Nezaváži argument, že myslím si. Ja potrebujem dôkaz," povedal Hrnčiar.

Sieť pred voľbami tvrdo kritizovala kauzu maséra Kostku, či predražený nákup CT- čka v piešťanskej nemocnici. Hrnčiar hovorí, že aj dnes budú mať tvrdé vyjadrenia, aby sa kauza vyšetrila. "Ak naozaj niekto spáchal zločin a daňový podvod, tak ho treba odsúdiť," vysvetlil.

10:07  Slova sa ujal Jozef Rajtár z SaS, ktorý v krátkosti predniesol dôvody, pre ktoré chce opozícia Kaliňáka odvolať. Do rozpravy je písomne prihlásených päť poslancov. Po ich vystúpeniach bude ešte možnosť prihlásiť sa ústne.

10:03 Predseda parlamentu Andrej Danko otvoril rokovanie mimoriadnej schôdze, prítomných je 120 poslancov. 

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
 3. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
 4. V Bratislave sa koná Globsec
 5. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 6. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
 7. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
 8. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
 1. Content agency mení svoje meno na Contedy
 2. Ako správne napúšťať bazén
 3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 4. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
 5. Život je moc krátky, aby ste ho prekosili
 6. Kto stretne legendárneho Ronalda?
 7. Modrovlasý gamer Michal: Tu sú moje tipy pre Digitálneho žiaka
 8. V Bratislave sa koná Globsec
 1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 10 218
 2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 907
 3. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 6 348
 4. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 102
 5. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 2 901
 6. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 497
 7. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 281
 8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“ 1 964
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu