BRATISLAVA. Vláda v stredu na zasadnutí schválila nominácie slovenských spolupredsedov do zmiešaných slovensko-maďarských komisií.
Návrh na zmenu predsedov slovenských častí zmiešaných komisií vytvorených ako mechanizmus na podporu plnenia Zmluvy o dobrom susedstve a priateľskej spolupráci medzi Slovenskom a Maďarskom predložil rezort diplomacie. Podľa Protokolu medzi ministerstvami zahraničných vecí oboch štátov sú zmiešané komisie vedené na úrovni štátnych tajomníkov.
Novými spolupredsedami po vymenovaní ich ministrami sú Ivan Máčovský (ministerstvo obrany), Vojtech Ferencz (ministerstvo hospodárstva), Norbert Kurilla (ministerstvo životného prostredia), Arpád Érsek (ministerstvo dopravy), Jozef Kamenický (ministerstvo pôdohospodárstva), Peter Krajňák (ministerstvo školstva), Ivan Švejna (ministerstvo práce) a Rudolf Urbanovič (ministerstvo vnútra).
Slovensko-maďarská spolupráca sa rozvíja na základe Zmluvy o dobrom susedstve a priateľskej spolupráci podpísanej 19. marca 1995, ktorá aj po vstupe oboch krajín do EÚ zostáva zásadným rámcom spolupráce. Na základe Protokolu medzi Ministerstvom zahraničných vecí SR a Ministerstvom zahraničných vecí MR z 24. novembra 1998 vznikol mechanizmus pozostávajúci z 11 zmiešaných komisií.
Tento mechanizmus bol rozšírený v novembri 2004 aj o 12. zmiešanú komisiu s cieľom rozvíjať cezhraničnú spoluprácu samospráv a orgánov verejnej správy.
Vláda sa ďalej zaoberala:
- Dvesto slovenských študentov sa bude môcť zúčastniť na odbornej trojročnej príprave na špičkových ruských pracoviskách v oblasti jadrového výskumu. To je jeden z výsledkov rokovania vlády SR a Ruskej federácie v oblasti vzájomného vysporiadania vzťahov pri projekte cyklotrónového centra. Vláda v stredu rokovala o definitívnom vyriešení tohto projektu, s ktorým sa začalo ešte v roku 1996. Ďalším krokom pri vyrovnaní vzťahov je, že technologické zariadenia, ktoré mali byť súčasťou slovenského cyklotrónového centra, si ponechá Spojený ústav jadrových výskumov (SÚJV) Dubna v Ruskej federácii. K podpísaniu dohody by malo prísť do konca júna tohto roka.
- Vláda sa na svojom rokovaní zaoberala aj smernicami Európskej únie, ktoré Slovensko doteraz nezačlenilo do svojho vnútroštátneho práva. Ide o tzv. transpozičný deficit. Na zozname je päť smerníc, ktoré bolo treba zaviesť do vnútroštátneho práva do konca mája tohto roka.
- Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí prijal vlani 1 445 žiadostí o vydanie osvedčenia Slováka žijúceho v zahraničí, vydal ich 1 116. Vyplýva to zo správy o štátnej politike vo vzťahu k Slovákom žijúcim v zahraničí a o poskytnutej štátnej podpory Slovákom žijúcim v zahraničí za rok 2015, ktorú dnes schválila vláda.
- Slovensko, vrátane Slovenskej akadémie vied, má veľmi nízku úspešnosť v získavaní grantov Európskej výskumnej rady (ERC), ktoré patria k najprestížnejším. Problémom je aj malý počet podaných projektov. Vyplýva to z výročnej správy o činnosti Slovenskej akadémie vied za rok 2015, ktorú dnes vláda vzala na vedomie. Analýzy podľa výročnej správy SAV ukazujú, že podľa počtu získaných grantov ERC niektoré nové členské krajiny EÚ ako Maďarsko a Česká republika postupne zvyšujú úspešnosť.
- Návrh zákona, ktorý by mal riešiť reexport liekov, chce Ministerstvo zdravotníctva SR v krátkom čase predložiť do medzirezortného pripomienkového konania. "Ešte ho komunikujeme s Európskou komisiou, odstraňujeme aj niektoré náležitosti," dodal šéf rezortu Tomáš Drucker. Materiál by mohol ísť podľa neho do medzirezortného pripomienkového konania zhruba do dvoch týždňov.