SME

Nicholsonová napadla zmluvu Sociálnej poisťovne s Bonulom

Poslankyňa argumentuje, že v súťaži boli iba dvaja uchádzači, pričom jeden z nich bol vylúčený.

Sídlo Bonulu v Nitre.Sídlo Bonulu v Nitre. (Zdroj: Jozef Jakubčo)

BRATISLAVA. Podpredsedníčka parlamentu Lucia Nicholsonová (SaS) v stredu na Úrade pre verejné obstarávanie (ÚVO) napadla zmluvu medzi Sociálnou poisťovňou a spoločnosťou Bonul. Zmluvu s Bonulom uzatvorila Sociálna poisťovňa 26. mája na zabezpečenie strážnej služby v sume 4,93 milióna eur bez DPH.

Nicholsonová ÚVO žiada, aby posúdil oprávnenosť vyradenia uchádzača zo súťaže, ktorú na stráženie priestorov vypísala Sociálna poisťovňa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečítajte si tiež: Bonul si za Muňka zo Smeru polepšil. Za Lopatku strážil poisťovňu lacnejšie Čítajte 

V komisii bol človek, ktorý pracoval pre Bonul

Poslankyňa za SaS argumentuje, že v súťaži súťažili iba dvaja uchádzači, pričom jeden z nich bol vylúčený. „Mám za to, že nie je jednoznačné, či vylúčenie druhého uchádzača bolo oprávnené, pretože s úspešným uchádzačom sa spája viacero neobvyklých víťazstiev vo verejných obstarávaniach,“ upozorňuje podpredsedníčka parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu

Poslankyňa za liberálov v podaní na ÚVO ako príklady neobvyklých víťazstiev Bonulu v tendroch uvádza zmluvu so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou za 1,6 milióna eur, kde Bonul podľa nej súťažil s firmou, s ktorou mal rovnakú minulosť aj rodinné väzby.

Pri súťaži na ministerstve hospodárstva za 2,2 milióna eur Bonul nemal žiadneho konkurenta. Pri zmluve Slovenskej pošty so spoločnosťou Bonul za 27 miliónov eur bol podľa Nicholsonovej v komisii aj Marek Grzybowski, ktorý rok predtým pracoval ako manažér pre spoločnosť Bonul. Pri zmluve Bonulu s Jadrovou vyraďovacou spoločnosťou za 6,6 milióna eur zasa podľa podpredsedníčky parlamentu televízia Markíza informovala, že Bonul hľadal strážnikov do budovy spoločnosti mesiac pred skončením súťaže, súťaž o mesiac vyhral.

SkryťVypnúť reklamu

„Všetky uvedené zmluvy, no najmä okolnosti, ktoré predchádzali ich uzavretiu, vzbudzujú značné pochybnosti oprávnenosti vylúčenia uchádzača zo súťaže, na preverenie čoho podnet smeruje,“ uzatvára Nicholsonová.

Prečítajte si tiež: Mal krycie meno Slávik. Na Muňka dnes nemá nik Čítajte 

Ponuku predložili dvaja

Aktuálna zmluva s firmou Bonul bola podľa Sociálnej poisťovne podpísaná na základe toho, že zvíťazila v štandardnom verejnom obstarávaní. Celkovo si prevzalo súťažné podklady osem spoločností, nakoniec ponuku predložili dvaja uchádzači.

„Konzorcium K.G.V. Security spol. s r. o. bolo pre nesplnenie podmienok účasti vylúčené. Konzorcium K.G.V. Security spol. s r. o. dostalo viacero možností na preukázanie splnenia podmienok (z tohto dôvodu sa súťaž predĺžila), ale nereagovali. Nie je preto pravda, že Bonul súťažil ´sám so sebou´. Vylúčenie niektorého z účastníkov verejného obstarávania nie je dôvodom na jeho zrušenie,“ uviedlo 1. júna ústredie Sociálnej poisťovne.

Druhý pilier

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 258
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 4 737
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 679
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 4 213
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 777
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 840
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 647
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 408
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

HC Dynamo Pardubice - HC Kometa Brno: ONLINE prenos zo 7. zápasu finále play-off českej Tipsport extraligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo 7. zápasu finále play-off českej Tipsport extraligy: HC Dynamo Pardubice - HC Kometa Brno.


Kapitán Michal Sersen (vpravo) a Patrik Bačík po prehre v zápase HC Slovan Bratislava - HC Košice v 54. kole Tipos extraligy.

Vedenie mu neponúklo novú zmluvu.


tréner Vladimír Országh počas zrazu vo Zvolene

Slovenská reprezentácia odštartovala vo Zvolene posledný prípravný kemp na MS.


TASR
Marek Janečka a Erik Grendel s trofejou Slovnaft Cup po finále v roku 2019.

Marek Janečka vyhral pohár so Spartakom Trnava v roku 2019.


SkryťZatvoriť reklamu