PRAHA, BRATISLAVA. Akýkoľvek výsledok britského referenda o vystúpení z Európskej únie ju podľa premiéra Roberta Fica (Smer) zaťaží na niekoľko mesiacov.
"Ak Briti nevystúpia, budeme musieť okamžite realizovať dohodu medzi Veľkou Britániou a EÚ. Ak vystúpia, ani Pán Boh nevie, čo bude, pretože nepoznáme procedúry, čo to všetko bude znamenať a my budeme predsedajúcou krajinou," povedal dnes Fico po stretnutí s českým náprotivkom Bohuslavom Sobotkom v Prahe. Podľa svojich slov sa v duchu modlí, aby Briti nevystúpili.
Fico nemá veľké oči
Fungovanie únie má na niekoľko mesiacov ovplyvniť aj výsledok európskeho summitu, ktorý sa uskutoční koncom mesiaca. V rámci neho sa má hovoriť o návrhu Európskej komisie reformovať dublinské pravidlá. Ide o nový systém rozdeľovania migrantov či sankcie pre krajiny, ktoré ich neprijmú.
"My sa netajíme tým, že s tým máme problém, a preto ďalších možno päť-šesť mesiacov v roku 2016 bude výrazne ovplyvnených aj týmto. Som preto realista, nestaviame si žiadne vzdušné zámky, máme svoje predstavy, ale budú ovplyvnené týmito vonkajšími faktormi," skonštatoval Fico.
Ako poznamenal, slovenská vláda má svoje predstavy o predsedníctve v Rade EÚ, ale nemá veľké oči. "Bolo by asi smiešne, keby som teraz povedal, že malé, ale hrdé Slovensko chce zmeniť celú EÚ," podotkol.
Pomoc pri predsedníctve
Osobitne mu však záleží na tom, aby sa agenda únie ľudskou rečou viac priblížila ľuďom. "Ja často nerozumiem tomu, čo hovoríme na oficiálnych rokovaniach," poznamenal s tým, že na vysvetlenie treba často expertov. Okrem toho sa chce sústrediť na hospodársky silnú EÚ, podporu investičnej politiky, ale aj využívanie nových foriem jednotného trhu.
Český premiér Sobotka ponúkol Slovensku pomoc s nadchádzajúcim predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ.
"Máme záujem na tom, aby sme Slovensku ponúkli svoje skúsenosti a podporili ho v tom, aby predsedníctvo bolo úspešné," vyhlásil Sobotka. Fico deklaroval, že Česko by o slovenských krokoch v rámci predsedníctva malo byť informované prioritne.
Tradícia rokovaní bude pokračovať
Obaja sa zároveň zhodli, že tradícia spoločného rokovania slovenskej a českej vlády má pokračovať aj naďalej. Ministri z oboch kabinetov by mali za spoločný stôl zasadnúť pravdepodobne v septembri. Jednou z nosných tém rokovania má byť dopravná infraštruktúra, veľký priestor na spoluprácu vidí Fico aj v energetike.
"Rokovanie sa uskutoční, pokiaľ možno, hneď na úvod septembra 2016. Bolo by dobré, keby to bolo v priebehu prvého týždňa s tým, že na tomto stretnutí budeme hovoriť nielen o konkrétnych formách spolupráce, ale chceme sa sústrediť aj na spoločné oslavy našej štátnosti," povedal po stretnutí predseda vlády SR.