PREŠOV. Splnomocnenec nie je komixová postavička, píše v úvodníku druhého čísla novín Romano nevo ľil šéfredaktor Roman Čonka.
"Za posledných dvadsať rokov sa situácia v rómskych osadách príliš nezmenila. Namiesto ubúdania osád ich počet rastie. Nepomohla Dekáda inklúzie Rómov 2005 – 2015, ktorá ako tak dožila do svojho konca, výrazne nepomohli ani stratégie a dokumenty, ktoré sa v súvislosti s rómskou témou vypracovali a schválili vládou," píše Čonka.
Príde zmena?
Doterajší splnomocnenci pre rómske komunity
Vincent Danihel (1999 – 2002)
Klára Orgovánová (2002 – 2007)
Anina Botošová (2007 – 2009)
Ľudovít Galbavý (2009 – 2010)
Miroslav Pollák (2010 – 2012)
Peter Pollák (2012 –2016)
Ábel Ravasz (2016 – ?).
Netreba zabudnúť ani na obdobie, kedy bol úrad bez splnomocnenca. Po odchode Aniny Botošovej viedol úrad Ladislav Kopper, neskôr poverili zastupovaním Pavla Holíka.
Zdroj: Romano nevo ľil 2/2016
"V roku 2016 prišla nová vláda, nový splnomocnenec. Príde aj zmena? Výrazná pravdepodobne nie. Trvácnosť nového splnomocnenca a jeho nových riešení bude závislá od trvácnosti novej vlády. A dnes nikto nevie zaručiť, či terajšia vláda vydrží celé volebné obdobie," pokračuje Čonka v úvodníku.
Karty môže podľa neho zamiešať aj splnomocnenec pre najmenej rozvinuté regióny, čo sú hlavne oblasti, v ktorých žije početná rómska komunita v chudobných osadách.
Splnomocnenci
Za posledných šestnásť rokov sa na poste splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity vystriedalo šesť riešiteľov.
"Ak si to zrátame, tak rómsku problematiku chcelo za ostatných šestnásť rokov riešiť osem úradníkov (lebo splnomocnenec je a má byť úradník) a každý mal svoju predstavu riešenia.
Svoju predstavu má určite aj Ábel Ravasz.
Aj keď tu máme poradný orgán vlády, zodpovednosť za riešenie rómskej problematiky musí niesť hlavne vláda. Tá by mala vymenovať človeka, ktorému dôveruje a ktorý je v tejto téme doma," analyzuje ďalej Čonka v úvodníku.

Beata
Balogová
