Keď kapela Rolling Stones koncom marca koncertovala v Havane, na kubánsku pôdu vystúpili Stouni z lietadla v conversoch.
Hoci k Jaggerovi patria odnepamäti, veď v zelenom obleku a bielych teniskách sa dokonca v roku 1971 ženil s prvou manželkou Biancou, predsa len uštipačné jazyky tvrdia, že converskám sú verní iba preto, že ide o jediné topánky na svete, ktoré sú staršie než oni.
Mať na nohách tenisky converse dnes je čosi celkom iné ako v päťdesiatych rokoch minulého storočia, o dvadsať rokov neskôr, alebo v rokoch deväťdesiatych. Každá generácia si ich objavovala nanovo, prisúdila im pečať vlastných ideálov a pokreslila ich symbolmi, s ktorými sa stotožňovala.
Symbolom mieru hnutia hippies alebo punkerským znakom anarchie poprepichované zicherkami. Vždy podľa toho, ako sa striedali vo vlnách obľuby.
Stali sa napevno súčasťou popkultúry a dnes nie je nič výnimočné prevetrať ich v extravagantnom spoločenskom oblečení hoci aj na červenom koberci, či obuť si ich k saku na obchodné stretnutie. Nikto sa nedivil, keď si pred časom šéfredaktorka magazínu Vogue na módnu prehliadku v Miláne obula conversy v zlatom vyhotovení.

Nedostatkový tovar
U nás sa im hovorilo číňany alebo číny. Čo na tom, že to bola len imitácia kultoviek, ktoré sa počas minulého storočia stali najúspešnejším modelom topánok všetkých čias?
V socialistickom Československu žali úspechy rovnako, keďže k originálnym ste sa nedostali ani cez Tuzex, nepomohli ani známosti. Šnurovacie topánky z gumy a plátna, snehobiele a v našej verzii len s jedným červeným pásikom a zelenou podrážkou. Každý im dal tvár podľa seba, pomáhali svojim hostiteľom prežívať autentický životný pocit, vymedziť kroky mimo predpísaného šíku.
Občasné vlny nedostupnosti z nich robili podpultový tovar, často sa nedali zohnať niektoré veľkosti. Ak boli, dali sa kúpiť za cenu mesačnej električenky. Voziť sa potom načierno v bielych teniskách patrilo tak trochu k tichej rebélii. Každý pár mal svoju históriu popísanú krokmi svojho majiteľa. Aj my sme mali svoje socíkovské conversy, topánky s príbehom, vôňou kaučuku a bieleného kanvasu, čo na školských chodbách charakteristicky vržďavo škrípali.
Mám rád popísané tenisky, sú na nich ženské mená aj noty života - v pesničke Tenisky sa z plného hrdla s trendom zviezla začiatkom osemdesiatych rokov aj skupina Elán.

Každý môže byť hviezdou
Topánkam, ktoré nedávno úspešne prežili aj záplavovú vlnu crocsiek, dala život firma Converse Rubber Shoe Company. V americkom Massachusetts v mestečku Malden ju v roku 1908 založil štyridsaťšesťročný Marquis Mills Converse. V úmysle mal vyrábať pevnú nepremokavú obuv odolnú proti zime.
Rok po vzniku spoločnosti začal predávať prvé topánky a o osem rokov neskôr aj prvú športovú obuv. Nebol však prvý, komu zišlo na um vyrábať plátené topánky s mäkkou gumovou podrážkou. V rôznych formách sa vyrábali už od roku 1860. Pod názvom Keds prišli na trh rok pred conversami, čiže v roku 1916 vyrábané inou americkou firmou veľmi podobné šnurovacie plátenky.
Kecky obľubovali atléti, tenisti aj futbalisti a už od začiatku boli súčasťou sortimentu aj biele športové tenisky pre dámy. Keds to rovnako ustáli až do dnešných dní, hoci nikdy nedosiahli také úspechy a obľubu ako conversy. Rozhodujúcimi sa ukázali byť dve okolnosti. A síce, idea Marquisa M. Conversa pomenovať prvú športovú sadu All Star sa ukázala byť veľmi šťastným krokom.