BRATISLAVA. Súčasťou sporu v koalícii o vyššie koncesionárske poplatky je aj debata o budúcom šéfovi verejnoprávnej RTVS. Ako kandidáti sa spomínajú bývalý riaditeľ TA3 Michal Gučík, bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková, poslanec SNS, bývalý moderátor Karol Farkašovský, ktorý sa ponúka na tento post sám, aj dlhoročný mediálny funkcionár, šéf TASR Jaroslav Rezník.
Súčasnému generálnemu riaditeľovi Václavovi Mikovi, ktorého zvolili poslanci Smeru, sa končí funkčné obdobie v auguste 2017. Predčasne odísť neplánuje ani ak nacionalistická SNS zablokuje zvýšenie poplatkov, ktoré má vláda v programe.
V ponovembrovej histórii verejnoprávnej televízie by tak Mika vydržal v kresle riaditeľa najdlhšie.
Vo verejnoprávnom médiu sa od novembra 1988 vystriedali desiatky šéfov, niektorí sa do jej histórie zapísali výraznejšie - či už pre prešľapy, alebo isté úspechy. V akom stave zanechali niekdajšiu STV, dnes spojenú s rozhlasom pod značkou RTVS?

Tlačový orgán HZDS
Desiaty ponovembrový šéf vtedajšej STV dokonal zmenu televízie na stranícke médium, ktoré podporovalo politiku Vladimíra Mečiara z HZDS. Igor Kubiš prezval vedenie televízie po Jozefovi Darmovi v strate 99 miliónov korún, a naplánovaný dlh sto miliónov nakoniec prekročil ešte o 144 miliónov korún.
Vyštudovaný ekonóm Kubiš nastúpil do STV v roku 1988, no trvalé miesto ako moderátor v spravodajstve televízie získal až po voľbách v roku 1992, keď zvíťazilo HZDS Vladimíra Mečiara.