BRATISLAVA. Upozornil na pripravovaný predražený nákup CT prístroja v piešťanskej nemocnici a padli najsilnejší ľudia v slovenskom zdravotníctve. Teraz sám čelí obvineniu, že pred štyrmi rokmi pretláčal predražený počítačový tomograf.
Je to príbeh lekára Alana Suchánka z Piešťan, ktorý sa aj vďaka poukázaniu na CT tender presadil v marcových parlamentných voľbách a stal sa poslancom za OĽaNO.
Za svoj občiansky postoj dostal vlani ocenenie Biela vrána od Aliancie Fair-play, ktorá mu ho teraz zamýšľa zobrať. Všetko pre jeho angažovanie sa v tendri z roku 2012.

Štvrť milióna eur
„Dnes sa na verejnosť dostávajú informácie, podľa ktorých človek, ktorý na pripravovaný nákup CT prístroja v piešťanskej nemocnici v roku 2014 upozornil, urobil si na ňom politickú kariéru a ako kandidát hnutia OĽaNO dnes sedí v parlamente, presadzoval v pôvodnej súťaži v roku 2012 nad rámec štandardných postupov najdrahšiu ponuku, CT prístroj od spoločnosti Siemens, o viac ako 250-tisíc eur drahší oproti uchádzačovi, ktorý skončil v súťaži na druhom mieste,“ napísal v máji na svojom blogu o Suchánkovi premiér Robert Fico (Smer).
Piešťanská nemocnica chcela v roku 2012 kúpiť nový počítačový tomograf. Ten, ktorý mala, bol z roku 2003 a často sa kazil.
Vtedajší riaditeľ nemocnice Robert Mamrilla, ktorý bol nominantom exministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH), preto vyhlásil tender na nové CT. Suchánek bol už vtedy za zamestnancov členom správnej rady nemocnice, ktorá o tendri rozhodovala.
V súťaži bolo stanovených desať kritérií. Napríklad rýchlosť dodania zákazky, servis, oprava so súčiastkou a bez a, samozrejme, cena. „Cena bola len nejakých 62 percent, ostatné boli technické parametre,“ hovorí pre denník SME o jej váhe zdravotná sestra Magdaléna Kovačovičová, ktorá je podobne ako Suchánek členkou správnej rady nemocnice.
Na základe ohodnotenia jednotlivých kritérií sa víťazom súťaže v druhej polovici apríla stala firma Siemens s CT Somatom Definition AS. Jeho cena bola tesne nad jeden milión eur. Bolo to o štvrť milióna viac ako prístroj druhého účastníka v súťaži.
Výsledky tendra za ministerstvo zdravotníctva odobril aj šéf služobného úradu Martin Senčák, ktorého minister zdravotníctva Viliam Čislák (Smer) o dva roky neskôr odvolal pre stravovacie tendre.
V máji roku 2012 v súvislosti s tendrom podali podnet dvaja jeho účastníci. Siemens obvinili z podvodu, pretože deklaroval väčšiu možnosť snímkovania ako prístroje konkurentov. V skutočnosti to však vedel spraviť iba s prídavnými zariadeniami, ktoré neboli súčasťou tendra. Neúspešní kandidáti tvrdili, že rovnako aj oni by vedeli zväčšiť kvalitu snímkovania. Aj na základe ich podnetu dozorná rada v auguste odporučila novej správnej rade zrušiť tender, čo sa následne stalo.

Suchánek: Stala sa chyba
„V roku 2012 sa tam stala chyba, to som nikdy nepopieral,“ reaguje na kauzu aj dnes Alan Suchánek. Podľa neho spočívala v tom, že sa nejednoznačne stanovilo sporné kritérium. To Siemensu pridalo body, vďaka čomu podľa lekára vyhral súťaž.
„Ja som vtedy nebol v obraze, nevedel som, že aj iní dorábajú tie snímky,“ vraví lekár.
„Možno bola chyba, že sme vo výberovej komisii nemali odborníka na röntgenologické vyšetrenie,“ vraví Kovačovičová.
Suchánek odmieta tvrdenie premiéra Fica, že presadzoval, aby sa kúpil prístroj od Siemensu. Tvrdí, že len rešpektoval výsledky súťaže, v ktorých cena nebola jediným kritériom.

Beata
Balogová
