BRATISLAVA. Najsilnejšiu opozičnú stranu SaS povedie aj ďalšie štyri roky Richard Sulík. Rozhodli o tom delegáti sobotňajšieho mimoriadneho kongresu SaS.
Sulík v tajnej voľbe získal 111 hlasov od 113 prítomných delegátov. Poslanec Európskeho parlamentu, ktorý stranu vedie od jej začiatku v roku 2009, bol jediným kandidátom na tento post.
Navrhuje Kiššovú, Galka a Mihála
Zmeny nenastanú ani na podpredsedníckych kreslách. Sulík navrhuje do týchto pozícií doterajších podpredsedov Janu Kiššovú, Ľubomíra Galka a Jozefa Mihála. O týchto pozíciách definitívne rozhodne Republiková rada SaS, ktorá by mala zasadnúť ešte v júni. Za generálneho manažéra vymenoval opäť Romana Foltina.
"Viem, že mám v strane konštruktívnych kritikov. Práve preto si myslím, že je tento moment cenný, keď sa strana dokázala postaviť za svojho predsedu a vyslala voličom signál, že keď je to potrebné, vieme sa zjednotiť. O to viac sme pripravení prevziať zodpovednosť za našu krajinu," povedal Sulík.
Mihál, ktorý kandidatúru na predsedu najskôr zvažoval, považuje za dôležité, že SaS je stabilná. "O vládnej koalícii sa to takto povedať nedá. Našou úlohou je a bude urobiť všetko pre to, aby sa v ďalších parlamentných voľbách situácia na Slovensku zmenila, aby sa zmenila vláda a aby ľudia dostali kabinet, aký si zaslúžia," uviedol.
Nemal žiadnych protikandidátov
Sulík tvrdí, že v SaS bolo a je miesto na rôzne názory. "Máme na to rôzne úrovne, kde si to vieme vydiskutovať. Ale nemusíme to robiť príliš často a príliš verejne. Ale pluralita názorov zabezpečená bude," uistil.
Voľba predsedu strany SaS bola jediným bodom mimoriadneho kongresu liberálov. To, že nakoniec žiadnych protikandidátov Sulík nemal, hodnotil pozitívne.
"Novinové články ustáli, nikto to už nerieši, bude kongres, a potom pokoj," povedal pre TASR. Napriek tomu, že podpredsedovia SaS Jozef Mihál a Ľubomír Galko napokon nekandidovali, Sulík pôvodný scenár zachoval a vedúcej straníckej funkcie sa na kongrese najskôr vzdal.
Päť oblastí, na ktoré sa chce sústrediť
Sulík má do svojho ďalšieho funkčného obdobia na čele SaS päť oblastí, na ktoré sa chce sústrediť. Prvou je jesenná programová konferencia SaS, na ktorej chce strana aktualizovať svoj program. Zámerom je tiež prijať pozičný dokument, kde bude jasne vymedzené, čo SaS je a čo SaS nie je.
"Dúfam, že tento dokument vytvoríme. Sme pravicová a liberálna strana, chceme čím viac ekonomických a osobných slobôd," deklaroval Sulík.
Naďalej má tiež v pláne tolerovať až podporovať rozmanitosť názorov v strane. "Logicky nemôžme byť úplne naúzko vymedzení a fixovaní na málo tém. V prieskumoch naďalej rastieme. Voliči zistili, že dávame slovám a sľubom ich pôvodný zmysel a že existujú strany, ktoré ak povedia, že toto robiť budeme a toto nie, tak to aj po voľbách platí," uviedol.

Opozičná spolupráca
Treťou prioritou Sulíka je pokračovanie v upevňovaní opozičnej spolupráce. Vytvorenie Opozičnej rady s OĽaNO-NOVA považuje za najlepšiu možnú dohodu. "Poznám všetky výhrady voči Igorovi Matovičovi (OĽaNO-NOVA).
Sulík nevylúčil ani spoluprácu s hnutím Sme rodina, s ĽSNS však takto spolupracovať nechce. "Mám veľký problém spolupracovať s niekým, kto vníma holokaust ako rozprávku," povedal.
Štvrtou prioritou je dobudovanie regionálnych štruktúr SaS. "Doteraz sme boli strana vhodná ako junior partner do vládnej koalície. Dnes si dovolím povedať, že bez SaS žiadna slušná vláda nevznikne, lebo z noci do rána sme sa stali veľkou pravicovou stranou. Preto sa očakáva, že postavíme kandidátov do krajských volieb či komunálnych volieb," podotkol Sulík.
Piatou prioritou je preto koncentrácia na najbližšie krajské voľby. SaS by chcela predsedov krajov v Bratislavskom a prípadne Trenčianskom kraji. "O toto sa budem osobne snažiť," uistil Sulík.
