BRATISLAVA. Bez ľudovej hudby, ktorá tradične vítala delegátov na predošlých snemoch KDH, sa v sobotu v Ružomberku schádzali kresťanskí demokrati.
Tí popoludní rozhodli o novom predsedovi hnutia. Stal sa ním Alojz Hlina.
Hlina: Je tam čo robiť
Hlina vyhral hneď v prvom kole voľby, keď získal podporu 223 delegátov. Jeho najväčšiu protikandidátku Eleonóru Porubcovú podporilo 85 delegátov. "Vnútrostranícky zápas dnešným dňom u mňa skončil. A môžem vám povedať, že sa teším na ten zápas do externého prostredia. Je tam čo robiť. Vyzerá to, že z Ružomberka vyšleme signál, že KDH je v hre. Konzervatívny priestor na Slovensku je veľký a my ho obsadíme, lebo my sme konzervatívci," povedal novozvolený predseda KDH Hlina.
V minulom volebnom období bol poslancom Národnej rady SR a ku koncu pôsobil v klube KDH. Za stranu kandidoval aj vo voľbách. Myslí si, že z KDH sa dá urobiť moderná konzervatívna strana.
Okrem Hlinu delegáti zvolili aj troch podpredsedov hnutia. Do dnes ich mávalo hnutie šesť. Snem však rozhodol, že počet podpredsedov sa zníži zo šiestich na troch.
Na odporúčanie Hlinu snem zvolil za podpredsedov KDH exposlanca NR SR Pavla Zajaca, primátora Levoče Milana Majerského a Petra Bobulu. Delegáti zároveň rozhodli, že funkčné obdobie volených funkcionárov sa skráti zo štyroch na dva roky.

Čestný hosťom aj Figeľ
Dvadsiateštvrté snemovanie KDH sa začalo tradične slovenskou štátnou hymnou. Duchovné zamyslenie predniesol jezuita František Kovaľ.
O post predsedu bojovali piati kandidáti - Alojz Hlina, Eleonóra Porubcová, Miroslav Kráľ, Ladislav Štefanec a Ján Morovič. Delegáti ružomberského Snemu hlasovali tajne.
Bývalý predseda poslaneckého klubu KDH v parlamente Pavol Abrhan v úvodne snemu kritizoval, že snem je pre médiá zatvorený. Navrhol, aby médiá mohli byť prítomné na celom sneme alebo aspoň počas prejavov kandidátov na predsedu hnutia. Delegáti Abrhanov návrh väčšinou podporili. Snem tak nebol za zatvorenými dverami, ako pôvodne navrhovalo vedenie hnutia.
Bývalému trnavskému primátorovi Štefanovi Bošnákovi sa zas nepozdávalo, aby ak sa nezvolí predseda v prvej voľbe z doteraz navrhnutých piatich kandidátov, v druhej voľbe by pôvodní kandidáti nemohli kandidovať. Jeho návrh neprešiel a napokon nebol potrebný.
Ak by malo KDH o 0,06 percenta v parlamentných voľbách viac, bola by podľa odstúpeného predsedu KDH Jána Figeľa iná vláda. Ako povedal, KDH prehralo vo voľbách čestne.
„Bol to šok, sklamanie, bolesť,“ povedal s tým, že si po voľbách uvedomil hodnotu priateľstva. Delegátov ubezpečil, že nikto mu nemusel dávať výzvy na odchod z funkcie po neúspešných voľbách.
Výsledok marcových volieb do NR SR bol podľa zastupujúceho predsedu KDH Pavla Zajaca pre všetkých kresťanských demokratov veľkým sklamaním a prehrou.
„Za tento výsledok sme v KDH všetci zodpovední: kandidáti aj členovia,“ povedal v prejave na sneme Zajac. KDH má však podľa neho program, ľudí aj riešenia pre všetky oblasti života občanov na Slovensku.
Tlačová konferencia po skončení snemu KDH