Keď parlament v utorok rokoval o vyslovení nedôvery ministrovi vnútra, poslanec SaS Jozef Rajtár sa Roberta Kaliňáka opýtal, či dostával niekedy peniaze od firiem, v ktorých figuroval Ladislav Bašternák. O štyri dni neskôr médiá začali o takýchto prevodoch informovať. Rajtár v e-mailovom rozhovore pre SME tvrdí, že podozrenia mal už dávno z verejne prístupných zdrojov.
Kto a kedy prišiel s nápadom pozrieť si účty Roberta Kaliňáka a Jána Počiatka?
„Čo sa týka okolností publikovaného prípadu zatknutia môjho asistenta, jeho konanie vnímam ako konanie vo verejnom záujme. Skúste, prosím, pochopiť, že sa nebudem vyjadrovať nijako v rozpore s jeho záujmami. Trestné stíhanie vedie polícia v područí Roberta Kaliňáka."
Naviedli ste Filipa Rybaniča, aby to urobil?
„Pokiaľ viem, jeho výpoveď už koluje po novinároch a je tam aj vyjadrenie k tejto veci. Pod nejakou zámienkou sa ma takmer určite bude snažiť Kaliňákova polícia stíhať, aby Robert Kaliňák hral divadielko, 'že toto je podstata' - nie jeho priame prepojenia s Ladislavom Bašternákom a organizovaná činnosť podvodov s DPH.“
Ako vnímate postup polície?
„Môjho asistenta začalo vyšetrovať špeciálne oddelenie polície s názvom NAKA (Národná kriminálna agentúra), ktoré nie je ani príslušné vyšetrovať veci v súvislosti s bankovým tajomstvom, ak tu o niečom takom vôbec hovoríme. Filip ešte ani nevidel vlastnú výpoveď, ale máme informácie, že Kaliňákova polícia ju rozposlala novinárom.
Pri jeho zaistení polícia, a to navyše jej nepríslušná časť, postupovala veľmi zvláštnym spôsobom. Napríklad podmieňovala právo na právnika tým, že ak ho uplatní, tak ho strčia natvrdo do basy až do pondelka a podobne. Toto je postup na úrovni treťotriednej mafie, a nie polície fungujúceho štátu. Nemám jediný dôvod sa domnievať, že orgány činné v trestnom konaní pod týmto vedením budú konať spravodlivo.“
