BRATISLAVA. Predseda Národnej rady Andrej Danko otvoril v utorok šiestu schôdzu parlamentu. Zákonodarcovia majú na programe 32 bodov, vláda predložila štyri návrhy zákonov.
O vystúpenie na júnovej schôdzi požiadal aj prezident Andrej Kiska, informoval Danko s tým, že presný termín ešte nie je známy.
Šesť percent viac pre učiteľov
Poslanci budú o zvýšení platov učiteľov a zachovaní málotriedok rokovať v skrátenom legislatívnom konaní. Zrýchlený postup pri dvojici právnych noriem v utorok na návrh vlády odsúhlasila väčšina pléna.
Zvýšenie platov učiteľov základných, stredných a vysokých škôl prináša vládna novela zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, v ktorej sa hovorí o šesťpercentnom náraste od 1. septembra. Zvýšenie platov by malo v tomto roku stáť 32,5 milióna eur.
So šesťpercentným rastom zárobkov boli nespokojní učitelia a ďalšie organizácie. Slovenská komora učiteľov naďalej žiada do konca tohto roka zvýšiť platy pedagógov o 140 eur.
Podľa jej šéfa Vladimíra Crmomana by sa tým zvýšila atraktivita učiteľského povolania.
Vládny návrh novely školského zákona má zabezpečiť, aby nezanikli málotriedky, ktoré nespĺňajú novozavedenú podmienku povinných minimálnych počtov žiakov v triedach.
Otázka málotriedok
Povinné minimálne počty sa nebudú uplatňovať v školách s vyučovacím jazykom národnostnej menšiny ani v školách s vyučovacím jazykom slovenským. Podľa ministerstva školstva bolo totiž potenciálne ohrozených 60 málotriedok.
Minister školstva Peter Plavčan uviedol, že návrh znamená, že sa neušetrí 12 miliónov eur z 1,5 miliardového rozpočtu. Domnieva sa, že sociálne, kultúrne a spoločenské následky by mohli byť podstatne vyššie. Ak budú deti vo svojej obci v škole, bude to lepšie ako voziť ich do vzdialených obcí autobusom. Minister zároveň uviedol, že nové školy zaraďuje do siete ministerstvo školstva, takže ministerstvo dozrie aj na prípadné delenie škôl s predpokladom, že ich nezrušia.

Beblavý hovorí o zlom návrhu
Opozičný poslanec Miroslav Beblavý si myslí, že neexistuje žiadny dôvod na skrátené legislatívne konanie okrem neochoty poslancov byť v júli alebo v auguste v národnej rade, keďže novela má nadobudnúť účinnosť až 1. septembra.
Samotný návrh považuje Beblavý za zlý a nepotrebný. Opozičný poslanec upozornil, že okrem lazov je množstvo málotriedok aj v Bratislavskom kraji, respektíve v blízkosti iných veľkých miest.
Otázku málotriedok podľa Beblavého treba riešiť, hovorila o tom už aj druhá vláda Roberta Fica, ale peniaze by sa mali vynakladať predovšetkým na kvalitné vzdelanie detí, nie neefektívne málotriedky.
Členstvo Čiernej Hory v NATO
Slovensko tiež bude súhlasiť s tým, aby sa Čierna Hora stala členom Severoatlantickej aliancie (NATO). Návrh na uzavretie Protokolu k Severoatlantickej zmluve o pristúpení Čiernej Hory odobril parlament, a ratifikovať ho musí ešte prezident.
„Členstvo Čiernej Hory v NATO umožní integrovať sa do euroatlantického spoločenstva, čím sa významným spôsobom posilní bezpečnosť a rozšíri priestor stability a slobody na západnom Balkáne,“ uvádza ministerstvo zahraničných vecí. Prístupové rokovania s Čiernou Horou pokračujú podľa plánu. Súhlasiť so vstupom tejto balkánskej krajiny do NATO ako jej 29. člena musia parlamenty členských krajín.
Hovoriť sa bude aj o pokutách
Na programe schôdze je aj zníženie pokút za jazdu po diaľnici bez platnej elektronickej známky. Rezort dopravy chce novelou zákona o diaľničnej známke od októbra znížiť pokutu za jazdu bez platnej elektronickej diaľničnej známky zo súčasných 300 eur na 150 eur. Ministerstvo novelou zároveň upravuje periodicitu pokutovania.
Okrem vládnych návrhov sú na programe aj opozičné. Snemovňa bude tiež rokovať o plnení činnosti Slovenskej informačnej služby a plnení úloh Vojenského spravodajstva. V rámci 32-bodovej schôdze čaká na poslancov aj voľba člena Správnej rady Ústavu pamäti národa.