KOŠICE. Po roku 1945 sa do Čiech presťahovali za prácou stovky slovenských Rómov. Ich životy po desiatkach rokov mapuje projekt Katedry sociológie Masarykovej univerzity v Brne s názvom Paměť romských dělníků.
Khatar san?
Vernisáž bude v HalmiCaffe na Hlavnej ulici v Košiciach 22. júna o 19-tej hodine.
Komentovaná prehliadka prebehne 23. júna o 11-tej dopoludnia.
Výstava potrvá do 31. júla 2016.
Výstava Khatar san? približuje spôsob života rómskych robotníkov pochádzajúcich z ostravsko-karvinskej priemyselnej aglomerácie a Brna, ktorí pracovali na stavbách, v ťažkom priemysle, poľnohospodárstve či hoteliérstve.
Autorka a kurátorka výstavy Kateřina Sidiropulu Janků si inštaláciu do priestorov pripravuje sama, autorom pôvodného konceptu pouličnej výstavy je Jiří Janíček.
"Príbehy týchto ľudí dnes nie sú verejnosti známe, viac sa v súvislosti s Rómami hovorí o problémoch v sociálne vylúčených lokalitách. Pritom práve mnohé z týchto lokalít nesú významnú stopu povojnového industriálneho vývoja v Českej republike," uvádza sa na webovej stránke projektu.

Výstava sa na Slovensku doteraz konala len v KC Dunaj v Bratislave.
"Každá inštalácia je jedinečná. Ide o výstavu, ktorá interaktívne pracuje s priestorom a aj v HalmiCaffe bude súčasťou priestoru, nebude nijako oddelená. Pôjde hlavne o fotografie, popisky a niekoľko interaktívnych prvkov," uviedla za organizátora Žofia Teplická.

Na koncepte výstavy aktívne spolupracovali samotní pamätníci. Spomienky sa týkali hlavne medziľudských vzťahov na slovenskej dedine alebo v socialistickom podniku. Spomínali aj na traumy z vojny a ubližovanie.
"Pre každého je svetlý bod v živote umiestnený niekde inde a sú aj takí, ktorí si na žiadny šťastný okamžik nespomenuli," píše sa v sprievodcovi výstavou.

Khatar san? ako byt, kde každá izba rieši jednu tému
Migrácia - predsieň. V úvodnej miestnosti vás chceme zasvätiť do témy zmeny bydliska, tejto zložitej udalosti, ktorá je psychológmi zaraďovaná medzi jeden z najväčších stresových faktorov v živote.
Rodina - kuchyňa. V priebehu práce s pamätníkmi na nás dýchla predovšetkým veľká a stále pretrvávajúca úcta k rodovým starešinom. V mnohých rómskych rodinách deti dodnes prarodičom vykajú.
Život na Slovensku - spálňa. Z rozprávania pamätníkov vyplynulo, že ho nemôžeme opomenúť hlavne kvôli obrovskému kontrastu životných podmienok, ktoré starší pamätníci popisujú.
Práca - obývačka. Hľadali sme robotníkov a našli sme tiež stavebníkov, čašníkov, upratovačku a šoféra autobusu. Práca nie je zmyslom ich života, ale na svojich deťoch vidia, že bez nej sa zmysel hľadá ťažko.
Bolo, je a bude lepšie? Detská izba. Záverečnú tému výstavy vybrali tiež samotní pamätníci. Kladú si otázky: Je budúcnosť ružová? Alebo bola ružová minulosť? Alebo je ružová prítomnosť?
Zdroj: Sprievodca výstavou Khatar san?

Beata
Balogová
