BRATISLAVA. Hlavnou témou slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie bude okrem migrácie aj boj proti medzinárodnému terorizmu.
Zhodli sa na tom minister vnútra Robert Kaliňák s jeho nemeckým rezortným kolegom Thomasom de Maiziere na stretnutí v Berlíne.
Rokovanie ministrov bolo zamerané práve na nadchádzajúce slovenské predsedníctvo, ktoré preberieme 1. júla. Šéfovia rezortov vnútra vyzdvihli v prípade boja proti terorizmu dôležitosť zdieľania už existujúcich dát a vzájomnú výmenu informácií.
Kaliňák zároveň zdôraznil potrebu posilnenia ochrany vonkajších hraníc únie s cieľom zachovania schengenského priestoru. Tiež je podľa neho potrebné dodržiavať všetky pravidlá azylovej politiky.
"Slovensko bude pokračovať v projektoch, ktoré začalo Holandsko. Čo najskôr chceme sfunkčniť Európsku hraničnú a pobrežnú stráž. Výzvou pre naše predsedníctvo bude zlepšiť návratovú politiku, pretože len funkčná readmisia je zmenou motivácie migrantov. V rámci európskeho riešenia rozdeľovania migrantov Slovensko ponúklo Nemecku rozšírenie svojho projektu s Rakúskom, v rámci ktorého bolo počas deviatich mesiacov ubytovaných v tábore v Gabčíkove viac ako 1 200 žiadateľov o azyl v Rakúsku bez bezpečnostného incidentu a sekundárnej migrácie," uviedol Robert Kaliňák s tým, že k podobnému projektu by mohli pristúpiť aj ostatné tranzitné krajiny.
Ako nadviazal nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere, "v reforme spoločného európskeho azylového systému, ktorý sa začal v minulom roku, chceme aj počas slovenského predsedníctva pokračovať".
Celý azylový systém musí byť podľa jeho slov zreformovaný, a to od registrácií až po podmienky prijatia. "Systém rozdeľovania je v tomto prípade kľúčovým prvkom," doplnil.
Popri urýchlení azylového procesu, nevyhnutného najmä v prípadoch, ktoré nemajú nádej na úspech, žiadal spolkový minister aj urýchlenie konania na zaistenie právnej istoty.
"Musí byť vylúčený odkladný účinok rozdeľovania a premiestňovania utečencov a treba zabrániť sekundárnej migrácii, ak ma byť prerozdelenie v rámci EU úspešné," zdôraznil minister vnútra Nemecka.
Obaja ministri sa zhodli, že Slovensko bude mať dôležitú úlohu, najmä nájsť kompromisy azylovej politiky medzi rôznymi záujmami v Rade EÚ.