BRATISLAVA. Minuté stovky eur na tonery a papiere, nákupy učebníc z rozpočtu učiteľov či rodičov, hodiny nelegálneho kopírovania alebo prerábanie textov starých kníh. Problémy škôl s nedostatkom učebníc sa pokúšalo okrem učiteľov vyriešiť už päť ministrov školstva.
Každoročné trápenie škôl s objednávaním učebníc mal ukončiť nový online edičný portál. Keď ho vtedajšie Draxlerovo ministerstvo školstva vlani v októbri spúšťalo, sľubovalo prehľadné sledovanie priebehu objednávok a jednoduchú komunikáciu.
Napriek tomu ani tesne pred začiatkom prázdnin školy netušili, kedy a či vôbec ministerstvo schváli objednávky učebníc, ktoré do systému zadali ešte vlani na jeseň.

Infolinka, ktorá neinformuje
Knihovníčka Soňa Lesáková zodpovedá za učebnice pre 1. súkromné gymnázium v Bratislave, ako aj pre tamojšiu základnú školu pre nadané deti. V porovnaní so starým systémom jej najviac prekáža, že sa nevie dopracovať k informáciám o vybavovaní objednávky.
„Človek vedel zavolať, či učebnice budú alebo nebudú. Teraz keď zavolám, operátor nevie, aký je stav a odkáže ma na emailový kontakt,“ povedala. Odpovede sa však nedočkala ani po viacerých mailoch.
Podobnú skúsenosť má aj Daniel Antalík z Piaristickej spojenej školy Sv. Jozefa Kalazanského. Aj v prvý júnový týždeň ostával status objednávky jeho školy rovnaký, ako keď ju zadal.
„Po troch telefonátoch – najprv na infolinku systému na poskytovanie služieb ministerstva Riam, potom na edičný portál a následne do distribučnej firmy – som sa dozvedel, že učebnice, ktoré sa na ďalší školský rok objednávali na jeseň, neboli ešte ani schválené ministerstvom,“ povedal.