BRATISLAVA. Koaliční partneri stále oficiálne stoja za ministrom vnútra Robertom Kaliňákom v kauze Ladislav Bašternák, no niektorí zo Smeru sú vo vyjadreniach už opatrnejší.
Ak Kaliňák sám neodstúpi, opozícia ho plánuje znova odvolávať. Budúci pondelok chce protestovať pred bytovým komplexom Bonaparte, ktorý si premiér Robert Fico prenajíma od podnikateľa Ladislava Bašternáka, podozrivého z daňových podvodov.
„Ak nás ľudia nechajú v štichu, v tom prípade to zrejme sami nedokážeme,“ hovorí líder OĽaNO Igor Matovič. Kaliňák podľa neho môže skončiť, ak budú v Smere cítiť tlak verejnosti.
Poslanec SaS Ľubomír Galko si myslí, že Fico napokon podporu ministra vnútra prehodnotí.
„ Vidí, že to myslíme vážne a koaliční partneri musia vidieť, že Kaliňák je neudržateľný, a nie sú takí hlúpi, aby celú vládu vystavovali takej hanbe,“ hovorí.

Práčka peňazí
Bašternákova firma BL-202 kúpila v roku 2012 sedem bytov v bratislavskom komplexe Five Star Residence, ktorý stavala firma podnikateľa Mariána Kočnera. Bašternák povedal, že za ne zaplatil dvanásť miliónov eur v hotovosti, čo bola nadhodnotená cena.
“Nie sú takí hlúpi, aby celú vládu vystavovali takej hanbe.
„
Hoci štát mal podozrenia, že ide o fiktívny obchod, vyplatil jej vratky DPH vo výške dva milióny eur. Opozícia obviňuje Kaliňáka, že celú kauzu kryl.
Kaliňák v minulosti viackrát poprel, že by mal obchodné styky s Bašternákom, no v roku 2013 od neho kúpil 16,6-percentný podiel v B. A. Haus za 430-tisíc eur. Akcie vo firme vtedy kúpil aj Kaliňákov kamarát a exminister dopravy Ján Počiatek.
Podľa záznamov o prevodoch na účtoch, do ktorých zrejme nelegálne nahliadol asistent poslanca Jozefa Rajtára Filip Rybanič, firma B. A. Haus vyplatila Kaliňákovi spolu 260-tisíc eur v troch transakciách. Kaliňák peniaze vysvetlil tak, že po odkúpení podielu prešli na neho aj pohľadávky spoločnosti.
B. A. Haus je však podľa poslanca SaS Jozefa Mihála práčkou špinavých peňazí. Z investície 430-tisíc eur, za ktorú Kaliňák odkúpil v roku 2013 podiel, mu prišlo na účet 260-tisíc, čo je podľa Mihála 60 percent základnej investície. Ročne sa mu tak zhodnocuje tempom 25 percent. Mihál upozornil, že pri bežnom podnikaní s nehnuteľnosťami je návratnosť päť percent ročne.
„Faktický zisk si delia ako vrátenie pôžičiek a nemusia platiť zdravotné odvody,“ povedal Mihál s tým, že to pripomína odvodový únik.

Presvedčiť verejnosť
Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z Mosta tvrdí, že Kaliňák musí presvedčiť svojich koaličných partnerov aj verejnosť, že neexistujú žiadne podozrenia z prepojenia s kauzou Bašternák.
„Myslím, že v tejto kauze je absolútne kľúčové, aby výsledky vyšetrovania boli v maximálne možnej miere transparentne položené na stôl,“ povedala.
K tomu, že jeho vysvetlenia nesedia s účtovnými výkazmi firmy, sa už nevyjadrila.

Poslanci Smeru sú zdržanliví
Nové zistenia opozície o tom, že firma B. A Haus, kde Kaliňák odkúpil podiel od podnikateľa Ladislava Bašternáka, pripomína svojím fungovaním práčku špinavých peňazí, predstavitelia Smeru radšej nekomentovali.
Otázka poplatkov
Koaličná rada neposunula ďalej ani tému zvýšenia koncesionárskych poplatkov. Proti ich zvýšeniu protestuje SNS. Svoj postoj nezmenila ani po rokovaní. Zvýšenie poplatkov podmieňuje zmenami v RTVS. Minister kultúry Maďarič zas hrozí, že ak jeho návrh neprejde, podá demisiu. O vzniknutej situácii má do konca týždňa rokovať Fico s predsedom SNS Dankom.
„To, čo si myslím ja, nie je dôležité. Dôležité je, že v právnom štáte platí prezumpcia neviny,“ povedal minister zahraničných vecí a nominant Smeru Miroslav Lajčák. O peniazoch na Kaliňákovom účte v Tatra banke z firmy B. A. Haus má vraj len čiastočné informácie.
Na nedostatok informácií sa odvoláva aj poslanec Smeru Ján Podmanický. Na otázku či Smer podrží Kaliňáka vo funkcii aj pri ďalšom odvolávaní povedal, že „treba si počkať na vyhodnotenie všetkých informácií, ktoré zazneli“. Kauzu okolo Kaliňáka komentovať nechcel.
Poslanec Dušan Jarjabek zo Smeru tvrdí, že nové obvinenia opozície nemôže brať vážne, lebo jej predstaviteľom nedôveruje. Kaliňákovi verí a odvoláva sa pri tom na koaličného partnera Most-Híd. „Lucia Žitňanská ani Béla Bugár jeho vysvetlenie nespochybňujú a predtým boli vo veľmi tvrdej opozícii. To je pre mňa rozhodujúce,“ povedal Jarjabek.
Na otázku, či sa ho Most nezastáva práve preto, že sú teraz v koalícii, reagoval, že „takto to nefunguje“. Spomenul príklad, keď sa druhá najsilnejšia koaličná strana SNS postavila proti Smeru v prípade zvýšenia koncesionárskych poplatkov.
Koaličná rada sa v pondelok podľa informácií agentúry SITA nerozišla v dobrom, aj keď premiér prečítal spoločné stanovisko ku Kaliňákovi. Koaliční partneri Smeru považujú ministrovu pozíciu za neudržateľnú. Čakajú však na kroky Fica.
Odstúpenie Kaliňáka očakáva aj viacero poslancov Smeu. Viacerí mali agentúre SITA povedať, že Kaliňák škodí zotrvávaním vo funkcii sebe, Ficovi, Smeru i celej koalícii.

Beata
Balogová
