SME
Sobota, 27. november, 2021 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Smer Kaliňáka podržal, minister nemieni odstúpiť (minúta po minúte)

Kiska kritizoval v parlamente kauzu Kaliňáka a Bašternáka.

Politické dianie sme sledovali minútu po minúte: 

Prečítajte si tiež: Kiska prirovnal kauzu Bašternák k reality šou, vyzval na jej urýchlené riešenie Čítajte 
Anketa:
Mal by minister Kaliňák odstúpiť?
Áno
23537
Nie
1881
Hlasovalo: 25418
Hlasovanie otvorené:
od: 13.06.2016 12:00

19:30 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

19:05 Novým členom Správnej rady Ústavu pamäti národa sa stal Ján Pálfy. Do funkcie ho zvolili poslanci v tajnej voľbe.

Skryť Vypnúť reklamu

Pálfyho nominoval poslanec za SNS Anton Hrnko. Vo funkcii nahradí Antona Malackého, ktorému sa skončilo šesťročné funkčné obdobie.

18:03 "Smer a spol. si pri svojej strate zmyslu pre realitu neuvedomujú, že v hre je už samotné fungovanie štátu a jeho schopnosť zachovať si ako-tak civilizovanú tvár," píše vo svojom komentári Márius Kopcsay.

17:30  Na rokovaní klubu boli aj premiér a predseda strany Robert Fico a Kaliňák, k novinárom však neprišli.

17:01  Predseda poslaneckého klubu Smeru Martin Glváč po konci zasadnutia poslaneckého klubu povedal, že všetkých 49 poslancov stojí za Kaliňákom. Minister vnútra im podľa neho na klube dostatočne vysvetlil ďalšie veci v kauze Bašternák, ktorú Glváč označil za "mediálnu kauzu".

Skryť Vypnúť reklamu

"Po tom, čo sme si ho vypočuli a videli dôkazy, aké nám predložil, považujeme v danom momente túto kauzu za mediálnu a veľmi spolitizovanú," povedal Glváč. Na otázku, prečo pri kauze CT funkcionári Smeru pri podozreniach odstupovali a teraz sa nič podobné nechystá, Glváč odvetil, že keby vedeli, ako to vtedy bolo, nikdy by nebol zvolený takýto postup.

"Bolo to vtedy osobné rozhodnutie Pavla Pašku  a dnes by som bol prvý, kto by ho odhováral, keby boli známe skutočnosti, ako sú známe dnes," deklaroval Glváč na margo prípadu poslanca Alana Suchánka, ktorý na kauzu CT upozornil.

Glváč trvá na tom, že Kaliňák nikdy nezasahoval do vyšetrovania. "To nám aj dokázal. Pána Bašternáka nevidel možno štyri roky. Ukázal nám bankové účty a mne a našim kolegom to momentálne stačí," uistil.

Skryť Vypnúť reklamu

Na margo pochybností koaličných partnerov Smeru o tomto prípade Glváč podotkol, že "ak to boli také pochybnosti, aké boli údajne v klube Smeru, tak musím o nich pochybovať aj ja".

16:05  Na klub dorazil aj minister kultúry Marek Maďarič. Pred zasadnutím nebol príliš zhovorčivý, ale priznal, že sa budú baviť najmä o kauze Bašternák.

16:01 Poslanci Smeru sa už začínajú schádzať na zasadnutie klubu, kde majú riešiť aj kauzu Bašternák. Prísť má aj minister Kaliňák, aby vysvetlil viaceré nezrovnalosti. Na klub dorazil aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

15:26  Minister Kaliňák si nemyslí, že prezident ho v prejave napriamo vyzval k odstúpeniu. Andrej Kiska podľa neho povedal, že vyvodiť politickú zodpovednosť je nevyhnutné v prípade, ak sa podozrenia nevyvrátia. "Opozícia zatiaľ predložila iba klamlivé podozrenia, ktoré nevedela dokázať," povedal.

Skryť Vypnúť reklamu

Kaliňák trvá na tom, že všetky podozrenia v kauze Bašternák vyvrátil. Na otázku, kedy a koľko peňazí nalial podnikateľ Bašternák do firmy B.A. Haus, kde vlastní podiel, a neskôr mu prišli na účet ako splátky pôžičky spolu vo výške 260-tisíc eur, odpovedal, že na presnú výšku sumy si nepamätá. "Pohľadávka vznikala asi ešte od začiatku spoločnosti, neviem úplne presne," povedal. Súčasťou kúpnej ceny podielu 430-tisíc bola podľa neho aj pohľadávka.

Podiely vo firmách okrem B.A.Haus vlastní ešte v spoločnosti Forrest a figuruje aj v jej 100 percentnej dcére. "Mám všade minoritné podiely," povedal. Vylúčil, že by mal iné vzťahy k ďalším spoločnostiam.

Napriek tomu, že viacerí členovia koaličných strán žiadajú od Kaliňáka vysvetlenie a vyhýbajú sa odpovedi na otázku, či mu dôverujú, Kaliňák odstúpiť nehodlá. "V tejto chvíli taká požiadavka nie je na mňa kladená," zopakoval odpoveď zo stredy po rokovaní vlády. Na všetky otázky, ktoré mu budú poslanci klásť, je pripravený odpovedať. 

Skryť Vypnúť reklamu

Na kúpu 16,6 percentného podielu od Bašternáka, ktorý je podozrivý z daňových podvodov, v B.A.Haus, vraj nie hrdý. "Ale v tomto prípade, v septembri 2013 som ani nemohol tušiť o niečom podobnom," povedal. 

Poslanecký klub Smeru má zasadnúť o 16,00 h. Riešiť sa má na ňom aj kauza Bašternák.

15:07 Parlamentná Hodina otázok sa skončila. 

14:10 Kaliňák tiež zdôraznil, že aj Koaličnej rade predložil dokumenty, ktoré preukázali, že išlo o štandardné a legálne obchodné transakcie.

"Koalícia tiež prijala spoločné stanovisko," pripomenul v odpovedi Fico 

Minister tiež vyjadril znepokojenie, že asistent poslanca Rajtára Rybanič v pozícii pracovníka komerčnej banky úmyselne porušil bankové tajomstvo a poskytol opozícii a médiám informácie, ktoré sú hrubo zneužívané.

Skryť Vypnúť reklamu

"Keď sa už vlámal do toho účtu, mal zverejniť všetky informácie, a nielen tie, ktoré sa opozícii hodia," odkázal Kaliňák s tým, že preto bolo jednoduché tieto obvinenia vyvrátiť.

Ak pán prezident hovorí o strate dôvery v štát, je to možno práve preto, že pracovnou metódou opozície je klamstvo a lož."

Minister vnútra Robert Kaliňák

Kaliňák je presvedčený, že opozícia kričí, lebo žiadne z podozrení nie je schopná dokázať a nemá argumenty. 

Minister deklaroval, že je prvý za to, aby v prípade Bašternák, v kauze Gorila, ale aj v iných prípadoch sa po skončení vyšetrovania zverejnili všetky zistené veci.

"Až vtedy to možno začať verejne posudzovať," apeloval.

Štarchoň sa v tejto otázke zároveň Fica pýtal, kedy sa odsťahuje z bytu v komplexe Bonaparte, "pri ktorom je vážne podozrenie, že bol financovaný z daňových podvodov". K tejto téme Kaliňák nič nepovedal.

Skryť Vypnúť reklamu

14:00 Začala sa parlamentná Hodina otázok. Minister Kaliňák obhajoval sám seba, keď odpovedal na otázku položenú premiérovi Ficovi. Fico bol na pracovnej ceste v Nemecku a Kaliňák ho v parlamente zastupoval.

Poslanec Peter Štarchoň zo Sme rodina sa Fica pýtal, kedy odvolá ministra vnútra z funkcie a kedy sa odsťahuje z bytu v komplexe Bonaparte, pri ktorom je vážne podozrenie, že bol financovaný z daňových podvodov. Identickú otázku položilo premiérovi viac ako 30 opozičných poslancov.

Kaliňák prečítal Ficovu odpoveď, ktorý sa odvolával na stanovisko vlády pred ministrovým odvolávaním v parlamente. 

"Vláda už vyslovila nesúhlas s návrhom na odvolanie ministra vnútra s tým, že je neodôvodnený. Prípad, za ktorý opozícia navrhovala vysloviť nedôveru, navyše pochádza z doby, kedy nechala bývalá vláda rozvrátenú daňovú správu s nefunkčným informačným systémom a škodami za viac ako miliardu eur," odkázal v mene premiéra.

Skryť Vypnúť reklamu

13:54 Fico kancelárke Merkelovej predstavil priority Slovenska počas predsedníctva v EÚ. „Vidíme štyri základné oblasti: Ekonomicky silná Európa. Výhody jednotného trhu. Migračná politika. Európa ako globálny angažovaný hráč,“ povedal Fico, ktorý si uvedomuje, že naše predstavy o predsedníctve môžu zmeniť externé faktory, ako je referendum vo Veľkej Británii 23. júna. „Veríme, že Veľká Británia zostane v EÚ,“ povedal Fico.

13:53  Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií udelil Igorovi Matovičovi pokutu vo výške šiestich mesačných platov. Dôvodom pokuty je, že Matovič mal ako poslanec v súlade so zákonom dlhodobo pozastavenú svoju živnosť, v roku 2013 sa však našlo 21 dní, kedy živnosť prerušenú nemal, a to zákon trestá.

Poslanci výboru uznali, že išlo o neúmyselnú administratívnu chybu a že pokuta šesť mesačných platov je vzhľadom na pochybenie tvrdá. 

Skryť Vypnúť reklamu

13:49  V parlamente sa šíria informácie o tom, že minister Kaliňák by mal odstúpiť v piatok. Ministerka Lucia Žitňanská reagovala, že také informácie nemá a k personálnym otázkam sa vyjadrovať nebude. 

13:45 Poslanci za Sme rodina Boris Kollár, Zuzana Šebová a Petra Krištúfková navrhujú zvýšiť rodičovský príspevok zo súčasných 203,20 eura na 280 eur. Suma rodičovského príspevku by tak bola v rovnakej výške, ako je príspevok na starostlivosť o dieťa. Ako uviedla Krištúfková, terajšia výška rodičovského príspevku je absolútne demotivujúca.

Prečítajte si tiež: Komédia v 4 dejstvách: Najlepšie vtipy o kauze Bašternák, ktoré priniesli internety Čítajte 

13:43 Výbor pre sociálne veci neodobril poslanecký prieskum, ktorý by sa týkal sporných odobratí detí na základe súdneho rozhodnutia. Informuje o tom členka výboru a zároveň podpredsedníčka parlamentu Lucia Nicholsonová.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ako sa hady vyvliekajú z kože, tak sa vyvliekli zo svojej psej povinnosti zdvihnúť zadky a ísť na poslanecký prieskum na súdy a úrady práce, aby sa na vlastné oči dozvedeli, či všetky prípady výkonu súdnych rozhodnutí sa končia takou katastrofou ako odoberanie malého Marca. Nechcela som nič iné, len vykonať spoločný poslanecký prieskum poslancov zo sociálneho výboru," napísala poslankyňa.

13:17 Mandátový a imunitný výbor začal disciplinárne konanie voči nezaradenej poslankyni Martine Šimkovičovej. Rozhodol o tom jednohlasne, keďže Šimkovičová porušila rokovací poriadok hlasovaním za iného poslanca.

"Ďalšie rokovanie výboru bude na budúci utorok, kde už bude pozvaná aj pani Šimkovičová," povedal po výbore jeho predseda Richard Raši. Šimkovičová príde vysvetliť, prečo hlasovala za Rastislava Holúbeka (nezaradený). Za toto porušenie rokovacieho poriadku jej hrozí pokuta tisíc eur aj výzva na vzdanie sa mandátu. 

Skryť Vypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Hrnčiar je presvedčený, že sa musí niečo udiať. V kauze je veľa divných informácií Čítajte 

13:12  Výbor pre nezlučiteľnosť funkcii začal tri konania na ochranu verejného záujmu voči ministrovi  Kaliňákovi. Podnety sa týkajú nepriznania pôžičiek a nákupov podielov s pohľadávkami vo firmách spájaných s podnikateľom Ladislavom Bašternákom v rokoch 2013, 2014 a 2015. Pre chýbajúce údaje v oznámení o majetkových pomeroch verejných funkcionárov podnet na výbor podali poslanci Ľubomír Galko (SaS) a Veronika Remišová (OĽaNO-NOVA). 

Prečítajte si tiež: Prečítajte si najzaujímavejšie citáty z Kiskovho prejavu Čítajte 

13:00  Minister Kaliňák má zatiaľ dôveru parlamentného poslaneckého klubu Smeru.  „Budeme hodnotiť meritum veci. Robert Kaliňák nám podá vysvetlenie, s ktorým buď budeme spokojní, alebo nebudeme. Ale zatiaľ má našu podporu,“ vysvetlil podpredseda parlamentu Glváč.

Poslanecký klub Smeru sa má zaoberať aktuálnou schôdzou parlamentu, príde časť vedenia strany a aj minister vnútra. Otázkou budúcnosti Kaliňáka sa podľa Glváča budú zaoberať stranícke orgány Smeru. „Kedy ich zvoláme, sa dohodne na úzkom vedení. Budeme riešiť veci s chladnou hlavou,“ konštatoval podpredseda parlamentu.

Skryť Vypnúť reklamu

Glváč po vysvetleniach, ktoré Kaliňák zverejnil v pondelok po Koaličnej rade, nevidí dôvod, aby za ministrom nestál. 

"Robert Kaliňák v médiách operuje s informáciami o tom, že si požičal financie vo výške, ktorá presahuje hranicu povinnosti uviesť to v majetkovom priznaní a že kúpil podiel vo firme s pohľadávkami, ktorých hodnota je vyššia než hranica, o ktorej hovorí zákon ako o povinnosti uviesť to v majetkovom priznaní," povedal predseda výboru Poliačik.

12:55  Hoci sa prezident Kiska na parlamentnej pôde nenechal zlákať k šťavnatému komentovaniu kaliňákovsko-baštrnákovskej aféry, poskytol jasný návod na jej riešenie: „Vyvodenie politickej zodpovednosti nie je riešením žiadnej kauzy, ale len obyčajným gestom slušnosti, ktoré má upokojiť verejnosť a umožniť zodpovedným inštitúciám pracovať.“

Skryť Vypnúť reklamu

Inými slovami, Kaliňák mal odstúpiť najneskôr ihneď. Píše Márius Kopcsay.

Prečítajte si tiež: Ficovi a spol. sú červené aj žlté karty na posmech Čítajte 

12:35 "Situácia na Slovensku je veľmi silno vyhrotená a my ako najsilnejšia strana by sme mali konečne urobiť rozhodnutie, ktoré ju upokojí," napísala na sociálnej sieti europoslankyňa za stranu Smer Monika Flašíková Beňová.

"Niektoré rozhodnutia sa robia ťažko, je to tak, ale raz sa urobiť musia. A vyzerá to tak, že to naše už dlhší odklad nevydrží," dodala.

12:19  „Klasický, štátnický prejav. Ako som aj minulý prejav pána prezidenta hodnotil pozitívne, hodnotím aj tento ako veľmi vyvážený a myslím si, že na túto dobu aj veľmi aktuálny,“ konštatoval podpredseda parlamentu Martin Glváč (Smer). Glváčovi zarezonovali všetky pasáže, ktorým sa hlava štátu v prejave venovala.   

Skryť Vypnúť reklamu

12:12 Kiskovo zvolanie nediskutujte a urobte to, má svoje opodstatnenie. Nehovorte o dobrej vôli a o tom, že bez vás by tu vládla rozhádaná opozícia opretá o chrbty v zelených tričkách. Urobte, čo hovoríte, že treba urobiť, píše Zuzana Kepplová.

Prečítajte si tiež: Kiska vyzýva: Nediskutuje a urobte to Čítajte 

12:05 Podľa lídra OĽaNO-NOVA Igora Matoviča predniesol prezident veľmi odvážny prejav. "A ak by som bol Robert Kaliňák, tak by som hneď zaliezol do kanála a už by som sa odtiaľ nevynoril."

12:00  Kaliňák by mal podľa nezaradeného poslanca Miroslava Beblavého po Kiskovom prejave okamžite odstúpiť. Samotný prejav hodnotí Beblavý ako veľmi rozumný, vyvážený, štátnický. "Vystihol dlhodobé problémy Slovenska," povedal.

Podľa Beblavého bude môcť prezident takýto prejav prednášať každý rok Ficovej vlády. "Pretože za Ficovej vlády nedochádza k riešeniu problémov, ktoré pomenoval, teda korupcie, školstva či zdravotníctva," uzavrel.

Skryť Vypnúť reklamu

11:51 Poslanec Smeru Dušan Čaplovič tvrdí, že sa narozdiel od niektorých svojich kolegov nebude  na poslaneckom klube pýtať Kaliňáka na vysvetlenia kauzy Bašternák. "Ja ho poznám od založenia strany Smer, od roku 1999, a faktom, ktoré uviedol, verím," povedal.

Vy novinári ste úžasne šikovní ľudia, ja nie som a dôverujem Kaliňákovi, že v týchto veciach nepochybil.

Poslanec Smeru Dušan Čaplovič

Kaliňákovi by neodporúčal, aby odstúpil z funkcie. "Ak by odstúpil, priznal by svoju vinu," odôvodnil Čaplovič. Neprekážajú mu ani viaceré nezrovnalosti, ktoré v prípade pribúdajú každý deň a Kaliňák ich nedokáže vysvetliť. "Vy novinári ste úžasne šikovní ľudia, ja nie som a dôverujem Kaliňákovi, že v týchto veciach nepochybil," dodal.

11:41 Líder koaličnej Siete Radoslav Procházka prenechal zodpovednosť za kauzu Bašternák najmä Smeru. Je podľa neho dôležité, aby si partneri povedali, že minister vnútra je popredným  predstaviteľom Smeru.

"A táto strana nesie primárnu zodpovednosť na fungovanie ministerstva a personálne obsadenie," povedal. Pre Sieť je podľa neho dôležité tvoriť pravidlá, ktoré by napomohli k lepšej dôveryhodnosti polície.

11:26 Parlament posunul do druhého čítania novelu zákona o Zbore väzenskej a justičnej stráže, podľa ktorej budú objekty Súdnej rady zabezpečovať príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže. Poslanci neschválili návrh ĽS NS, politické strany tak budú naďalej financované štátom. Opozičným poslancom sa tiež nepodarilo presadiť zákaz spaľovania kvalitného dreva za účelom výroby elektriny či tepla.

11:08 Poslanec Smeru Richard Raši zhodnotil prejav Kisku slovami "všetko je úplne v poriadku". "S niektorými vecami súhlasíme viac, s niektorými menej, ale v každom prípade je to jeho postoj a je správne, že prezident informuje poslancov Národnej rady v pravidelných prejavoch," povedal.

Na otázku, čo hovorí na výzvu prezidenta, aby politici urýchlene vyriešili kauzu Bašternák, reagoval, že pri politických kauzách je mimoriadne dôležité, aby sa podozrenia potvrdili alebo vyvrátili. "Na to, aby politik vyvodil zodpovednosť je dôležité, aby sa to preukázalo faktami, lebo odstúpenie z funkcie sa už vrátiť nedá," povedal.

Raši očakáva, že Kaliňák príde informovať o celej kauze aj poslancov Smeru, pretože doteraz také stretnutie nemali a informácie čerpajú len z médií. "Je to na ňom, aby nám povedal všetky fakty," odpovedal na otázku, či mu verí.

Poslanecký klub Smeru má zasadnúť o 18:00. "Verím, že to bude aj kvôli tomu, aby tam Robert Kaliňák prišiel a povedal nám to," dodal  

11:06 Žijeme v krajine, kde politici a verejní činitelia investujú obrovskú energiu do toho, aby zahmlievali svoje zlyhania. Ak by sa všetka tá snaha použila na nápravu, tak následky a straty, či už morálne alebo materiálne by mohli byť oveľa menšie. Píše v komentári šéfredaktorka SME Beata Balogová.

Prečítajte si tiež: Hľadá sa slušná krajina: tak vyvoďte zodpovednosť Čítajte 

10:51  Juraj Blanár zo Smeru na otázku, či sa dnes bude na klube baviť aj o Kaliňákovi povedal, že budú hovoriť o všetkom, čo súvisí s ich prácou. 

10:48 Predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi sa v prejave prezidenta páčila pasáž o štandardných politických stranách. Po skončení schôdze avizoval vyhlásenie. 

10:44 Ľubomír Galko z SaS považuje Kiskov prejav za najlepší aký mal. „Na konci tlieskali aj smeráci,“ povedal. 

10:40 Po krátkej pauze pokračuje šiesta schôdza parlamentu. 

10:38 Premiér Fico odcestoval na jednodňovú návštevu do Berlína, kde sa  stretne s kancelárkou Merkelovou. Hovoriť budú o aktuálnej situácii a riešeniach v Európskej únii a eurozóne, migračnej kríze, energetickej bezpečnosti, ako aj prioritách nadchádzajúceho predsedníctva Slovenska v Rade EÚ. Témou bude aj britské referendum o zotrvaní v EÚ.

10:35 Kiska si myslí, že ako krajina potrebujeme aj úspechy iného druhu. Pôvod tejto hrdosti môže podľa prezidenta znovu vyrásť iba z toho, že Slovensko dokáže pridať. 

„Príkladom úcty, ktorú chceme k sebe navzájom pociťovať a prejavovať ako ľudia, je na prvom mieste štát, tým ako sa k nám správa. Nedokáže všetko, pretože nikto nedokáže všetko. Ale keď ho potrebujeme, dokáže veľa. Tak ako my, jeho občania,“ uzavrel svoj prejav prezident Kiska. 

Prečítajte si tiež: V Smere zvolali poslanecký klub, riešiť tam majú aj Kaliňáka Čítajte 

10:33 Prezident neobišiel ani športové dianie, spomenul Hamšíkov gól v zápase s Ruskom, blížiacu sa olympiádu a verí, že na nej Sagan príjemne prekvapí. „Budeme hrdí, že budú mať na hrudi náš štátny znak, a budeme sa tešiť z ich úspechov,“ vyhlásil.  

10:31 Za jednu z najlepších správ považuje Kiska zníženie nezamestnanosti. Stále nám však podľa neho chýba atraktívnosť pre talentovaných ľudí.

10:30 "Dnes je na tom Slovensko ekonomicky relatívne dobre. Hospodárstvo rastie, nezamestnanosť klesá, fabriky produkujú a živnostníci sa pretĺkajú." Servis štátu však podľa prezidenta tomu nezodpovedajú. 

"Všetci cítime, že u nás nie je víťazná atmosféra," doplnil.

10:28 Kiska v prejave neobišiel zdravotníctvo, ktoré máme v kríze a školstvo, ktoré zasa potrebuje zásadné podnety a reformy.  Ľudia chcú podľa neho vidieť reálne výsledky.

10:26  Prezident sa vyjadril aj k téme nárastu extrémizmu a vyzval na nulovú toleranciu k prejavom extrémizmu a neonacizmu. „Na ulici, na internete, na športoviskách, kdekoľvek.“

10:24 „Hľadajte politické riešenie, ktoré konečne poskytne ľuďom nádej, vieru a sebavedomie,“ vyzval politikov Kiska.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si prejav prezidenta Kisku o stave republiky Čítajte 

10:20 „Máme skutočne nezávislú políciu, inšpekciu či prokuratúru?“ Ak áno, spoločnosť podľa prezidenta očakáva výsledky. Spomenul aj Rumunsko, kde prokuratúra obvinila desiatky lekárov z brania úplatkov. 

„Naši občania sú konfrontovaní s nepodarenou reality šou, v ktorej môžu najviac tak tipovať, či niekto odstúpi, alebo neodstúpi,“ upozornil Kiska ako to u nás chodí. Toto je druh viery, ktorú už nemôžeme od ľudí žiadať.

10:18 Kiska sa dotkol aj kauzy Baštenák. „Myslím, že v kontexte kauzy, ktorá je dnes politickou témou číslo jeden, nemôžem poskytnúť žiadnu radu, ktorú nepoznáte. Ale chcem zdôrazniť, že ak má Slovensko takto pokračovať ďalej, bude to mať veľmi vážne následky.“

Asi niet osoby, ktorá by uverila príbehu, že niekto v kufríkoch priniesol 12 miliónov eur v hotovosti.

Prezident Andrej Kiska

Asi niet osoby, ktorá by uverila príbehu, že niekto v kufríkoch priniesol 12 miliónov eur v hotovosti, upozornil prezident. V pléne sa ozval potlesk poslancov. 

10:15 Prezident podľa vlastných slov nemá úmysle vstupovať do sporov vo vnútri koalície ako sú napríklad koncesionárske poplatky.  Apeloval aj na verejnoprávne médiá, aby pomohli ľuďom, byť informovanejší. 

„Žiadam vás, aby ste rešpektovali a posilňovali nezávislosť verejnoprávnych médií - a verejnoprávne médiá a ich zamestnancov vyzývam, aby sa nepoddali tlaku, aby boli pozorní.“ 

10:11 Prezident sa začal vo svojom prejave venovať domácej politike. „Vo voľbách nezískal žiaden politický prúd  prevahu, ani nezískal dominantnú prevahu žiaden program alebo myšlienka.“ Namiesto nich sa významne posilnila nedôvera k politikom, upozornil.  

Situácia podľa Kisku nie je dobrá. Štyria z piatich dospelých ľudí si myslia, že štát ovláda zopár oligarchov. „Dôvera ľudí v štát spadla na nové minimá,“ vyhlásil. 

Prečítajte si tiež: Kiska zhodnotil dva roky: V zásadných otázkach by som postoj nemenil Čítajte 

10:10 Krajina je podľa Kisku dobre pripravená prevziať predsedníctvo. Prezident vyslovil želanie, aby sme sa predstavili ako priateľskí hostitelia a uvážliví moderátori európskej diskusie. 

10:07 Naše predsedníctvo považuje Kiska za výnimočnú správu o stave Slovenskej republiky. Verí, že  Slovensko preukáže schopnosť byť čestný a úprimný sprostredkovateľ medzi krajinami a ich záujmami. "Vedeli by si také čosi predstaviť naši starí rodičia alebo rodičia?" Pýta sa.

10:02 Kiska začal svoj prejav na tému predsedníctva Slovenska v Európskej únii.  „Je úspechom našej krajiny, ale aj čestnou povinnosťou a príležitosťou Slovenska,“ vyhlásil prezident. 

10:00 Prezident Andrej Kiska prišiel v sprievode predsedu parlamentu Andreja Danka. V sále sa nachádza väčšina členov vlády, chýba však minister vnútra Robert Kaliňák. Ten prišiel až krátko po začiatku prejavu.

 V momente, keď prezident začal hovoriť, poslanci Kotlebovej strany odišli. 

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 2. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 3. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 4. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 5. Ani najlepšia mama nevie, čo sa deje v tele jej dieťatka
 6. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 7. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model
 8. Firmám sa vyplatí poznať uhlíkovú stopu vlastných výrobkov
 9. Dôchodkové sporenie s rešpektom k budúcnosti
 10. Pomáhajú firmám zarábať viac. Polepšili si aj živnostníci
 1. Mačka, ktorá žerie ľudí, kakajúce polienko, pavúky na stromčeku
 2. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 3. Dopyt po bytoch stúpa, ponuka bytov sa neustále zmenšuje
 4. Tatranský buk je Stromom roka 2021
 5. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 6. BLACK FRIDAY: Nakupujte výhodne prírodné produkty
 7. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 8. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 9. Spoločnosť v Lipt. Mikuláši dodáva námorný informačný systém
 10. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 27 142
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 9 076
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 7 591
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 4 190
 5. Neapolu odpustíte chaos, decentné Sorrento je únikom do pohody 3 214
 6. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 2 980
 7. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 656
 8. Obľúbená kozmetika, lieky a doplnky stravy so zľavou až 50% 2 345
 9. TIP: Úspech zakódovaný v DNA? Potvrdil to zlatý hattrick 1 861
 10. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 1 810
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Boris Kollár a Igor Matovič.

Na úroveň vakcinácie má rovnako veľký vplyv aj podpora od populárnych politikov.


10 h
Peter Schutz

Povinnému očkovaniu proti covidu sa nevyhneme.


13 h
Víkendový výber SME

Pravidelná dávka víkendového čítania.


7 h
Michaela Danišová

Najnáročnejšou prácou je učenie, vraví.


25. nov
Skryť Zatvoriť reklamu