SME

Malária nie je exotická choroba. V minulosti trápila aj Slovákov

Posledný prípad domácej malárie sme mali na Slovensku v roku 1959.

Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Zregulovali sme toky riek, vysušili močariny a minuli stovky litrov postreku DDT. V päťdesiatych rokoch 20. storočia sme sa na Slovensku úspešne zbavili malárie. Európe ako celku sa to podarilo až vlani, hovorí správa Svetovej zdravotníckej organizácie.

Horúčka, zimnica, bolesti kĺbov, vracanie. V horšom prípade likvidácia červených krviniek, zlyhanie vnútorných orgánov a smrť. Ten, kto považuje maláriu za exotickú chorobu, ktorú si môže priniesť len z dovolenky v Afrike alebo v Ázii, sa mýli. V minulosti sužovala aj Európu, u nás sa posledný prípad „domácej“ malárie, čiže takej, ktorú si človek neprinesie z cudziny, vyskytol v roku 1959.

„Malária bola v Európe odjakživa,“ hovorí popredný slovenský odborník na tropickú parazitológiu Nasir Jalili z Lekárskej fakulty UK v Bratislave. Jej prenášačom na človeka sú komáre rodu Anopheles a tie sa v Európe bežne vyskytujú.

S nákazou sa trápili dokonca aj krajiny severne od nás, Švédsko, Nórsko a Poľsko, pomerne rozšírená bola vo Francúzsku, v Anglicku a Rusku. Pre Európu predstavovala vysoké riziko, podľa štúdie dánskeho vedca Bjorna Lomborga, autora publikácií Cool it! a The Skeptical Environmentalist bolo v tridsiatych rokoch 20. storočia zaznamenaných v Európe až dvestotisíc prípadov ročne, čím sa intenzitou výskytu približovala situácii v Afrike.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Bývalý Sovietsky zväz sa v štyridsiatych rokoch mohol „pochváliť“ až dvoma miliónmi infikovaných občanov ročne, v samotnom hlavnom meste bolo dvadsať percent Moskovčanov nakazených každý rok.

Svetová zdravotnícka organizácia koncom apríla vydala správu o tom, že v roku 2015 sa jej podarilo zlikvidovať maláriu vo všetkých krajinách starého kontinentu. Európa sa tak stala prvým regiónom na svete s nulovým počtom prípadov endemickej, čiže domácej malárie.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Horúčka, ktorá súvisí s vodou

Až do konca 19. storočia ľudia nevedeli, čo je pôvodcom choroby, považovali ju za chrípku alebo špecifický druh horúčky. Tušili, že súvisí s vodou, pravdepodobne so špinavou, preto ju aj nazývali horúčkou z močiaru alebo bahennou zimnicou. Obyvatelia Ríma boli zase presvedčení, že na vine je ‚jedovatý‘ vzduch z rieky Tiber a z okolitých močarín. Odtiaľ aj pochádza jej súčasný názov – mala aria znamená v stredovekej taliančine zlý vzduch.

„V dobových dokumentoch zo starovekého Ríma sa viackrát opakuje, že zámožní rímski občania sa na určité obdobie roka, keď bol vzduch v okolí Tiberu obzvlášť ‚zlý‘, sťahovali na svoje vidiecke sídla,“ píše český lekár a analytik zdravotnej starostlivosti Bohdan Semiginovský v článku Malárie – boj pokračuje. „Boli totiž presvedčení, že práve zlý a jedovatý vzduch z močarín horúčku spôsobuje.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Dnes je dokázané, že pôvodcom tohto infekčného ochorenia sú parazity rodu Plasmódium a prenášačmi komáre z rodu Anopheles. Na Slovensku sa vyskytuje, pravdepodobne odjakživa, šesť druhov anofélov schopných prenášať pôvodcov ľudskej malárie, v Európe až osemnásť.

Hromadne sa liahnu v močaristých oblastiach východného Slovenska, najmä na území dolného Zemplína, v bývalých okresoch Kráľovský Chlmec a Veľké Kapušany. O niečo menej v okresoch Sobrance, Michalovce, Humenné a Trebišov. Podľa výskumu docenta Zdenka Vostala, ktorý v päťdesiatych rokoch viedol protimalarickú skupinu, sa maláriou pred druhou svetovou vojnou v bývalých okresoch Veľké Kapušany a Kráľovský Chlmec počas povodňových rokov nakazilo aj 50 percent obyvateľstva.

Chinín vylieči všetko

Lekári si ju však často mýlili s brušným týfusom alebo inými infekčnými ochoreniami, prípadne chorí lekársku pomoc ani nevyhľadali a ľahšie formy liečili doma chinínom, čo skresľovalo počty nakazených.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C485S na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Slovenskí futbalisti po prehre so Slovinskom.

Spomedzi súperov Slovenska v kvalifikácii na MS 2026 sú podľa očakávania najvyššie Nemci.


TASR
Petra Vlhová.

Koleno je sviňa, lebo je to najzložitejší kĺb. Nedá sa odľahčiť ako lakeť alebo rameno, hovorí Ernest Caban.


SITA
Lando Norris pred Veľkou cenou Japonska 2025.

Britský jazdec reagoval na reči o tom, že McLaren je ďaleko pred zvyškom štartového poľa.


Reuters
Ľuboš Miklovič.

Ľuboš Miklovič prestúpil do Piešťan a strelil famózny gól.


SkryťZatvoriť reklamu