Bratislava 20. apríla (TASR) - Štát už nebude platiť zdravotné poistenie za osoby "dobrovoľne nezamestnané". Vyplýva to z novely zákona o zdravotnom poistení, ktorú dnes vláda schválila.
Pod dobrovoľne nezamestnanou osobou sa rozumie človek, ktorý nie je zamestnancom ani samostatne zárobkovo činnou osobou (SZČO), ale pritom nie je odkázaný na pomoc sociálneho systému štátu. Pokiaľ si osoby, ktoré sú poistencami verejného zdravotného poistenia, dokážu zabezpečiť prostriedky na obživu aj bez prihlásených zdaniteľných príjmov a nepoberajú dávky zo sociálneho zabezpečenia, zákon im ukladá povinnosť prispievať do systému, úhradou poistného vo výške 575 korún. Podľa informácií MZ SR na Slovensku je približne 180 000 dobrovoľne nezamestnaných osôb, za ktoré štát v súčasnosti platí poistné v celkovej výške okolo 1,3 miliardy korún ročne.
Za základe uvedenej novely SZČO by už nemala mať povinnosť platiť preddavky v prípade práceneschopnosti, ošetrovania člena rodiny, v čase poberania materského.
Zdravotné poistenie živnostníka, ako SZČO, podľa šéfa rezortu zdravotníctva Rudolfa Zajaca by malo tvoriť 14 percent z jeho ročného príjmu, od ktorého si odráta odpočítateľné položky a sociálne poistenie. Zvyšný príjem potom živnostník vydelí koeficientom 2,14, povedal Zajac pred novinármi.
Poukázal na to, že štát bude platiť poistné za osoby, ktoré si ho nedokážu platiť za seba samé, ako napríklad dôchodcovia alebo deti, ktoré nie sú ekonomicky aktívne.
Novela tiež navrhuje "preradiť" konateľov z okruhu SZČO medzi zamestnancov. Konateľ, ktorý za výkon funkcie dostáva odmenu, sa bude považovať za zamestnanca a vtedy bude musieť platiť poistné. V prípade, že tento konateľ nedostáva žiadnu odmenu, poistné platiť nebude.