BRATISLAVA. Slovensko chce počas svojho predsedníctva v Rade Európskej únie (EÚ) dať Európe novú energiu a pozitívnu agendu.
V úvode konferencie Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku o podobe EÚ v roku 2016 v Bratislave to uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.
Strach občanov EÚ
„V čase, keď mnohé krízy testujú odolnosť EÚ, Slovensko preberie po prvýkrát predsedníctvo v Rade EÚ. Je nepochybné, že nasledujúcich šesť mesiacov si bude vyžadovať rýchle, ale nie unáhlené rozhodnutia a tiež efektívne a konsenzuálne riešenia,“ konštatoval minister a pripomenul, že ambíciou Slovenska je zvýšiť odolnosť únie voči vonkajším i vnútorným odstredivým silám.
Vo svojom vystúpení poukázal aj na to, že výsledkom všetkých výziev a udalostí, ktoré Únia v súčasnosti zažíva, je strach jej občanov.
„Myslím si, že najväčšou obavou občanov EÚ je to, že sa politickým elitám v únii nepodarí tieto výzvy zvládnuť. Aj preto majú dojem, že sa priepasť medzi ich očakávaniami a záujmami Bruselu dramaticky prehlbuje,“ pripomína. S tým treba podľa neho niečo robiť a najlepšou odpoveďou je jednota a súdržnosť.
„Slovensko sa bude snažiť rúcať bariéry, mobilizovať EÚ k súdržnosti a zabrániť tak jej fragmentácii. Musíme sa sústrediť na to, čo nás spája. Na dostredivé sily, na naše spoločné hodnoty. Počas nasledujúcich šiestich mesiacov chceme preto presadzovať riešenia s praktickým dopadom na každodenný život občana,“ vysvetlil Lajčák.
Priority slovenského predsedníctva
Na konferencii vystúpil aj podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič, s ktorým Miroslav Lajčák absolvoval aj bilaterálne rokovanie.
Predmetom ich rozhovoru boli priority slovenského predsedníctva, medzi ktoré patrí aj posilnenie jednotného trhu EÚ v oblasti energetiky. Hovorili tiež o projekte Nord Stream II..
O predsedníctve v Rade EÚ, ale i o širších zahranično-politických témach diskutoval minister aj na pracovnom obede s členmi Zahraničného výboru NR SR. „Ide o gestorský výbor parlamentu pre činnosť nášho ministerstva a preto je v našom záujme mať korektné vzťahy,“ povedal koaličným i opozičným členom výboru, ktorí prijali jeho pozvanie.
„Je v záujme Slovenskej republiky, aby sme mali jednotné pozície v zahraničnej politike a rád by som videl jasnú deliacu líniu medzi vnútropolitickým bojom a štátnym záujmom,“ zdôraznil.