KOŠICE 20. apríla (SITA) – Zlepšiť informovanosť a prispieť tak k rozvoju kompostovania je cieľom série odborných seminárov, ktoré pre samosprávy pripravili Priatelia Zeme pod záštitou ministra životného prostredia. Ako dnes agentúru SITA informoval Radoslav Plánička z SPZ, účastníci pod názvom Kompostovanie – zber a zhodnocovanie biologických odpadov získajú praktické informácie o spôsoboch zberu, systémoch a možnostiach správneho kompostovania. Seriál seminárov sa začne 26. apríla v Trnave, potom bude v Žiline (27.4.) a v Košiciach (28.4.) Chýbať nebudú informácie o formách podpory domáceho a komunitného kompostovania, ako aj exkurzie do už fungujúcich kompostární.
Ako uviedol Plánička, na Slovensku od 1. januára 2006 nebude možné skládkovať a spaľovať bioodpad zo záhrad, parkov, cintorínov a z ďalšej zelene. "Obce teda budú musieť zabezpečiť zhodnotenie týchto odpadov z pozemkov právnických, fyzických osôb. Mnohé mestá a obce si túto povinnosť zatiaľ neuvedomujú. Iné zas nevedia ako lacno a jednoducho zabezpečiť využitie bioodpadov vznikajúcich na ich území,“ povedal Plánička.
Kompostovanie je jedným z najlacnejších a najvhodnejších riešení ako zhodnotiť bioodpad a zároveň pomôcť životnému prostrediu i ekonomike odpadového hospodárstva. Na druhej strane zmiešavanie bioodpadov s inými druhmi komunálneho odpadu vedie na skládkach okrem zvyšovania hygienického rizika aj k vytváraniu nebezpečných plynov a výluhov.
Zmiešavanie bioodpadov s inými druhmi odpadov vedie okrem iného k tvorbe nebezpečných plynov, výluhov zo skládok. „Práve bioodpad pritom tvorí hmotnostne najväčšiu 30 až 45-percetnú zložku nášho komunálneho odpadu. Environmentálne vyspelé krajiny preto už mnoho rokov intenzívne pracujú na znížení týchto negatívnych javov a to nahrádzaním skládkovania a spaľovania bioodpadu, jeho triedením a zhodnocovaním,“ vysvetľuje Radoslav Plánička z Priateľov Zeme – SPZ.