BRATISLAVA. Po skončení predsedníctva Slovenska v Rade EÚ príde koniec tejto vládnej koalície. Myslí si to opozičný poslanec Milan Krajniak (Sme rodina), ktorý v dnešnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 povedal, že predčasné voľby budú veľmi skoro. "Nie preto, že by sme to chceli, ale preto, že sú vnútorne tak rozhádaní a rozpadnutí."
Najlepším riešením podľa Krajniaka je ukončiť túto agóniu, vyviesť štát z krízy a dať priestor ľuďom, ktorí chcú s ním niečo urobiť. "Tá atmosféra je taká, že si ľudia vyžadujú, aby sa už konečne niečo urobilo. To, čo treba urobiť, je vymeniť celú túto garnitúru takzvaných štandardných politikov," povedal. Ako tvrdí, hnev ľudí nemožno napínať donekonečna, pretože koalícia potom nebude riešiť otázku, či Robert Kaliňák (Smer) bude ministrom vnútra počas predsedníctva, ale to, ako bude fungovať samotná vláda.

Nehrá sa vraj o Kaliňáka
"Tu sa nehrá o to, či Kaliňák odíde, alebo neodíde, ale čo bude potom. Či dostanú priestor ľudia, ktorí budú mať do toho čo hovoriť a postupovať zákonne, v zmysle demokratických štandardov," povedal Krajniak s tým, že je potrebné vymeniť celý systém.
Problém s kauzou Bašternák podľa neho nemá len minister vnútra Kaliňák, ale celý parlament. "Ľudia sú na politikov tak naštvaní, že nám všetkým hrozí, že jedného dňa prídu a nahádžu nás všetkých do Dunaja," upozornil.
Predseda koaličnej strany Sieť Radoslav Procházka na otázku, či hrozia turbulencie v slovenskej politike po slovenskom predsedníctve v Rade EÚ, uviedol, že sa to môže stať kedykoľvek, aj počas predsedníctva. "Veď tých vecí, ktoré sa dejú okolo nás, je strašne veľa. Veľa je toho doma aj vonku," povedal.
Podľa Procházku nie je riešením prinavrátiť dôveru ľudí v politikov spôsobom, že jedna skupina politikov sa vymení za druhú. "Nestačí ľuďom teraz povedať, dajte šancu modrým namiesto červeným, zeleným namiesto bielym, a spoľahnite sa, že to bude fungovať," skonštatoval.
Táto vláda podľa neho môže postaviť 1000 kilometrov diaľnic, dvojnásobne zvýšiť dôchodky, uľaviť malým a stredným podnikateľom a zvýšiť kvalitu života. "Ak však ľudia nezískajú pocit rovnosti pred zákonom, tak to bude nanič," podotkol.

Smer a SNS vidia stabilitu
Vládna koalícia má stále stabilitu, má stále väčšinu a bude v tejto väčšine pokračovať. V dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike to zase povedal podpredseda Národnej rady Martin Glváč (Smer).
"My si svoje vnútorné problémy vyriešime a uvidíte na ďalšej schôdzi, že vládna koalícia je stabilná a zákony budú prechádzať tak, ako by mali," povedal Glváč. Vládna koalícia ide podľa neho naďalej v tom istom zoskupení a v tých istých počtoch, v akých bola. "Pán Procházka bez ohľadu na to, čo sa bude diať v ich strane, garantoval podporu tejto vládnej koalície," doplnil.
V tejto súvislosti ale zdôraznil, aby sa iné strany nemiešali do vnútorných záležitostí koaličných strán, ktoré si ich vyriešia samy. "Tak, ako sa ja nemiešam do záležitostí OĽANO-NOVA, bol by som rád, aby sme si my svoje záležitosti v rámci koalície vyriešili samostatne," skonštatoval Glváč.
Stabilitu vládnej koalície potvrdil aj poslanec NR SR Jaroslav Paška (SNS). "Určite ten presah do vládnej koalície nevnímame tak, že by to bolo ohrozenie vládnutia v tomto období," myslí si Paška. Aktuálnu situáciu v koaličnej strane Sieť vnímajú skôr ako vnútorné pnutie medzi jednotlivými členmi strany a v žiadnom prípade nechcú zasahovať do toho, ako si vyriešia svoje vnútorné pomery. Podobne postupujú pri ďalších politických subjektoch.
"Pozorne sledujeme ten vývoj a keby sme videli riziká, tak sa budeme musieť pripraviť na tie riziká," povedal Paška s tým, že podľa jeho doterajších informácií všetci poslanci danej strany deklarovali kontinuitu politiky.