Kaliňák dostal od ľudí tisíce červených kariet (minúta po minúte)

Na protest pred komplex Bonaparte prišlo odhadom okolo štyritisíc ľudí.

 • Na protest za odstúpenie ministra Kaliňáka pred komplex Bonaparte prišlo odhadom asi štyritisíc ľudí.
 • K žiadnym provokáciám a násilnostiam nedošlo.
 • Ak Kaliňák zostane vo funkcii, Matovič chce protest zopakovať. 

Protest pred Bonaparte sme sledovali minútu po minúte: 

Anketa:
Mal by sa Robert Fico odsťahovať z bytu v komplexe Bonaparte?
Áno
11334
Nie
1635
Neviem posúdiť
193
Hlasovalo: 13162
Hlasovanie otvorené:
od: 19.06.2016 09:07

19:00  Dav protestujúcich sa bez problémov rozišiel. Minútu sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. 

18:47 Dav ľudí schádza smerom k parlamentu a na Palisády. Komplikuje tak premávku a čiastočne blokuje pruh smerom do centra.

Záchranári vraj aj napriek slnku a hustému davu na proteste nemuseli zasahovať. 

18:36 Objavuje sa aj ďalší symbol revolúcie – gesto „V“. Ak sa nič nezmení, Matovič vyzýva ľudí, aby opäť prišli na rovnaké miesto. Oficiálne ich vyzýva v pokoji sa rozísť a prípadne nechať Ficovi pred domom škatule na sťahovanie.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Nenávisť sa toleruje, kradnutie sa toleruje? Určite nie!

18:33 Pri spomienke na revolúciu protestujúci symbolicky vytvárajú koridor pre ľudí, ktorí nepatria do politiky. Matovič sa pýta na najlepší transparent, vyhráva Kaliňák v oblečení Napoleona s pohyblivou rukou a balíčkom kešu orieškov. „Vyhrávaš desať kíl kešu, zastav sa,“ hovorí. Ľudia končia protest spievajúc hymnu. 

18:26 „Vidím, že demonštrácie sa dajú robiť aj v lete,“ hovorí Ján Budaj. Na konci plánuje ukončiť demonštráciu koridorom starým časom, nie lynčom. „Málokedy by som ľudí znovu pozýval na Námestie Slobody alebo SNP. Teraz je ten čas,“ hovorí a ľudia odpovedajú „príďme." 

18:20 „Búšme do nich, oni padnú. Tento pán, ktorý tu býva na najvyššom poschodí, je veľký zbabelec. Keby tu stál, pustí do gatí,“ hovorí Jozef Mihál.

Matovič číta výrok prezidenta Kisku z parlamentu. Ľudia tlieskajú a skandujú, nech žije prezident. Na pódium vzápätí pozval Petra Pčolinského, ktorý spoluorganizoval protesty Gorila.

Kým mal mikrofón výpadok, ľudia žiadajú slušnú krajinu. „Problém nie je ani tak cena prenájmu bytu, ale to, od koho si ho prenajíma,“ hovorí s tým, že nie je normálne, aby politici kšeftovali.  

18:12 "Nie sme žiadni vrahovia. Volila som ho a on ma obviňuje z chrapúnstva a zlosti, že budem vraždiť v uliciach,“ reaguje na Ficove výroky účastníčka protestu Karolína. Spontánne priznáva, že krúžkovala práve Fica a Kaliňáka. Slová Galka o konci temnej éry Fica ju mrzia, no musí súhlasiť. 

18:04 Matovič povedal, že červených kartičiek urobili päťtisíc a pred 20 minútami došli. „Červenú Ficovi,“ kričí dav. Matovič číta Ficov status o opozícii, ktorá sa správa ako suterén.

Upozorňuje na preklep v statuse a zosmiešňuje „program navisti“ z ktorého ho premiér obvinil. Ľudí to baví a ochotne sa smejú.

18:00 Lipšic hovorí, že popoludní bol s Rybaničom na NAKA. Konanie „na Račianskej“ označil za škandál. Lipšic kričí, že sa vraciame do Mečiarových dôb.

Rečnícke schopnosti dav oceňuje a kričí, že dosť bolo mafie. Jedna demonštrácia mocnými a oligarchami podľa Lipšica nepohne. Ľudia kričia, že vydržia a prídu opäť. 

17:47 „Dosť bolo Fica,“ skanduje sa pred Bonaparte. Staršia dáma na to krúti hlavou a vysvetľuje mladíkovi vedľa, že to nie je o tom, aby sa spochybnili voľby, ale aby sa verejný život očistil od lží. „Ovláda to nenávisť a závisť,“ hovorí.  

17:42 „Tento komplex, nazval by som ho menejcennosti, bol postavený aj z vašich peňazí,“ hovorí Rajtár. „Bašternáka polícia áno neskontaktovala,“ hovorí a číta výpoveď svojho asistenta Filipa Rybaniča. Ľudia na to reagujú skandovaním slova mafia. 

17:38 Jozef Rajtár z SaS poďakoval ľuďom za podporu aj za svojho asistenta. „Zlizol si to za tých asi desať rokov, čo sa v našej krajine kradne.“ Podľa neho sa na Slovensku vytvorili dve kasty ľudí – tých, čo pracujú a platia dane a tých, ktorí majú status „nášho človeka“. 

17:35 Vstup z Mudroňovej zablokovali policajti, aby fungovala. Stovky ľudí teraz kráčajú ulicou priamo oproti Bonaparte. 

17:34 Veronika Remišová z OĽaNO vysvetľuje ako byty menili majiteľov a ako prebieha ich predaj. „Aj ja by som chcel byt za euro,“ kričí niekto z davu. „Sme krajina slušných ľudí, nerobte nám hanbu,“ prosí Fica Remišová.  

17:28 Ľudia Ficovi pripomínajú hlášku o odvolaní do troch minút v prípade podozrení. Dvíhajú červené karty a kričia odvolať.Sulík kritizuje koaličných partnerov Smeru. „Hryzie iba slabučko,“ povedal o Dankovi. 

Na viacerých oknách komplexu sú zatiahnuté kovové rolety. Obyvatelia sa tak rozhodli pre prípad, že dav bude búrlivý, potvrdil člen protikonfliktného tímu. 

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Fico vie viac, ako by mal. Tatrabanka popiera, že by informovala premiéra

17:23 Námestie pred Bonaparte sa postupne zahusťuje. „Vytvorte koridor,“ hovorí Matovič a žartuje, že na hlášku má patent Ján Budaj. „Predsedníctvo (v Rade EÚ pozn. redakcie) bude viesť človek, ktorý býva v byte, ktorý oficiálne nemá a ktorý pochádza z daňových vratiek,“ začína svoj príhovor Richard Sulík. Dav sa smeje. Viac než tisíc ľudí skanduje na adresu Kaliňáka a Fica „do basy“. 

17:05 „Bola som aj pred Paškovým domom a považujem za svoje právo a povinnosť stáť tu aj dnes,“ hovorí pre SME Prešovčanka Daniela Šimková. Stále verí, že vláde v blízkej budúcnosti dôjde, že Kaliňák nemôže viesť ministerstvo, aj keby celá kauza Bašternák bola lož. 

16:58 Smerom od parlamentu na kopec kráčajú hlúčiky ľudí. Sulík prišiel aj s prázdnou škatuľou, aby Ficovi pomohol so sťahovaním.

Jeden zo slúžiacich policajtov odhadol počet protestujúcich zatiaľ na tristo až štyristo, no členitosť námestia odhad komplikuje. 

16:45 Čo je stavba Bonaparte, v ktorej si premiér Robert Fico prenajíma luxunú rezidenciu od podnikateľa Ladislava Bašternáka podozrivého z daňových podvodov? Čítajte viac.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: V Bonaparte sa zbiehajú nite kauzy Bašternák

16:41 Malé námestie pred obytnou rezidenciou sa postupne zapĺňa, pribúdajú prvé transparenty: Kaliňák do basy!!! či Nie sme ovce. Jozef Mihál z SaS rozdáva knižky so svojimi tipmi k daniam a odvodom. 

16:32 Podľa premiéra Roberta Fica Matovič opäť potvrdil svoju nepríčetnosť, keď každý deň prichádza s tvrdeniami, ktoré sa následne ukážu ako klamstvá. Pre premiéra je neprijateľné, aby sa opozícia zbavovala zodpovednosti za svoje mítingy organizované na báze nenávisti a s cieľom destabilizovať Slovensko pred predsedníctvom v EÚ a prekryť vážne podozrenia z trestných činov spáchaných niektorými opozičnými lídrami, uvádza sa v stanovisku. 

16:27 Na miesto protestu prišli už aj kukláči. Vedúci policajtov inštruuje dievčatá, ktoré rozdávajú červené karty, aby sa postavili do radu k jednotkám lemujúcim objekt. Aby „to nevyzeralo strašidelne.“ 

16:04 Vrátnik na otázku SME ako sú na protest pripravení odpovedal, že najlepšie. Do budovy nikoho okrem obyvateľov nepustí a to čo je vonku, je podľa neho problém polície. Zatiaľ je pred rezidenciou okrem polície a organizátorov pár ľudí, ktorí prišli z Nitry a Košíc. 

15:53 Matovič sa chystá účastníkov protestu priebežne upozorňovať, aby neprekračovali hranicu, ktorú tvorí obrubník chodníka pri rezidencii. Na miesto protestu dorazil Matovičov karavan s nápisom Fico chráni zlodejov. Zaparkovali ho pred vstupom a rozkladajú aparatúru.

15:44  Pätica poslancov za Sieť, ktorá sa postavila proti  predsedovi Radoslavovi Procházkovi, chce, aby sa snem strany konal čo najskôr. Ako protikandidátku Procházku na post predsedu plánujú navrhnúť Katarínu Cséfalvayovú.

„Bola by to dobrá kandidátka,“ povedal pre agentúru SITA Andrej Hrnčiar, ktorého Procházka odvolal z funkcie prvého podpredsedu Siete. Zvolanie snemu má v rukách Procházka. Pôvodný termín bol začiatok septembra.

Pätica poslancov chce naďalej podporovať koalíciu. Svoje zastúpenie chce mať aj v Koaličnej rade. „Je nutné, aby tam niekto bol aj za nás,“ povedal Hrnčiar. Procházka v Koaličnej rade bude už zastupovať len seba a Alenu Bašistovú, ktorá ho podržala.

Procházka okrem Hrnčiara odvolal z funkcie člena predsedníctva Martina Fedora. Postihnutú dvojicu podporili Eduard Adamčík, Katarína Cséfalvayová a Igor Janckulík. 

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Tím Siete sa rozpadol, Procházka odvolal Hrnčiara z postu podpredsedu strany

15:29 Ku komplexu Bonaparte smeroval policajný autobus Karosa. Okrem toho je pred obytným domom šesť policajných áut. Igor Matovič na mieste hovoril s políciou o detailoch a o tom, ktoré autá by mali byť preparkované. 

15:13 Podľa šéfa SaS Richarda Sulíka je v súčasnosti situácia s korupciou na Slovensku pravdepodobne najhoršia spomedzi členských štátov Európskej únie. "Minister vnútra je vyšetrovaný za trestné činy proti majetku a vyšetruje ho jeho podriadený, šéf NaKA," vyhlásil.

Podľa Sulíka práve táto skutočnosť spôsobí Slovensku hanbu počas nášho predsedníctva v Rade EÚ. Zahanbujúce je podľa neho tiež to, že predseda vlády býva v byte, ktorý bol postavený za peniaze z daňových podvodov. "Pre politikov nesmie platiť prezumpcia neviny," vyhlásil Sulík. Zároveň vyzval koaličných partnerov Smeru, predovšetkým SNS, aby sa prestali prizerať korupcii v tesnej blízkosti premiéra.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Aj Kaliňák sa Bašternáka stráni, Fico uňho ďalej býva

14:52 Ak by polícia nedovolila demonštrantom prísť pred bytový komplex, predseda KDH Alojz Hlina ich pozýva na záhradnú párty do domu oproti Bonaparte.

„Odporúčam zúčastneným uviesť že idú na záhradnú party ku Hlinovcom. To zakázať nemôžu,“ napísal na sociálnej sieti.

Časť demonštrantov plánuje pred komplex prísť aj s kartónovými škatuľami, aby premiérovi pomohli so sťahovaním. Rober Fico však už cez víkend vyhlásil, že sa odsťahuje až vtedy, keď bude dokázané, že Bašternák je daňový podvodník. Podľa neho sa potom z domu odsťahujú aj ďalší ľudia, čo tam teraz bývajú.

14:30  Opozícia má informácie, že na protest chce nasadiť provokatérov samotný minister vnútra Robert Kaliňák

 "Keď sme akýkoľvek protest spoločne so stranou SaS aj v minulosti organizovali, vždy to boli mierumilovné protesty. Ani raz sme na tých protestoch nemali provokatérov. Bohužiaľ, ešte pred víkendom sme sa dozvedeli, že zúfalý Robert Kaliňák chce na náš protest nasadiť svojich provokatérov, aby nás zdiskreditoval, aby mohli na nás ukazovať prstom, že oni bojujú proti vagabundom, ktorí tu chcú rozbíjať cudzí majetok, proti provokatérom," povedal na tlačovej konferencii líder OĽaNO Igor Matovič. Doplnil, že túto informáciu získal z vnútra Smeru.

Sulík vidí zmysel pripravovaného protestu najmä v tom, že bude na mieste, kde sa nachádza byt podľa neho zrejme postavený z daňových podvodov, ktorý obýva premiér Fico. "Preto nie je až taký podstatný počet ľudí," vysvetlil. Zároveň vyzval Kaliňáka, aby zabezpečil poriadok a bezpečnosť na zhromaždení.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Vysvetlenie kauzy Bašternák. Sedem základných otázok

14:00 Protest "Opozícia proti Kaliňákovi pred komplexom Bonaparte" sa začne o 17.00 h.

 

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Najvyššie ocenenie štvrtýkrát pre Martinus
 2. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky
 3. Katarína (28): Z bývania na Nobelovej mám dobrý pocit
 4. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 5. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 6. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 7. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 8. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 9. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 10. Inteligencia vo všetkom
 1. Znížená sadzba pri pôžičke v mBank už len štyri dni
 2. Odborníci poradia, komu sa oplatí využívať obnoviteľné zdroje
 3. Katarína (28): Z bývania na Nobelovej mám dobrý pocit
 4. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky
 5. Poslanci dnes dali jasne najavo, že plot na námestí nechcú
 6. HB Reavis so silnými výsledkami za rok 2016
 7. 3 šťavnaté spôsoby, ako povzbudiť výkon mozgu
 8. Najvyššie ocenenie štvrtýkrát pre Martinus
 9. Budúcnosť EÚ a inteligentných miest
 10. Todos predstaví 4 americké premiéry na Autosalóne
 1. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 15 665
 2. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 8 714
 3. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie 6 719
 4. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 6 312
 5. 5 krokov k vlastnému bývaniu 5 852
 6. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 4 632
 7. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 4 417
 8. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy? 3 902
 9. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo 2 814
 10. Moderný bungalov očami mladých architektov 1 495

Téma: Kauza Kaliňák a Bašternák


Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Milan Kňažko: Fico klame, keď tvrdí, že nevedel, kam sa sťahuje

Keď nie ste aktívny v obrane svojich práv, prídete o ne, tvrdí MILAN KŇAŽKO.

DOMOV

Pri kontrole pošty sa Danko môže pozrieť do zahraničia

Preverovanie zásielok robí aj pošta. Obálky však neotvárajú.

KOMENTÁRE

Bez Radičovej, bez Kisku a bez obáv: v čom majú Mihál s Beblavým nevýhodu

Postačia úroveň a normálnosť na úspech v politike? Alebo budú práve naopak, hendikepom?

Neprehliadnite tiež

Súd zatiaľ Bašternákov majetok skúmať nebude

Prokuratúra Bašternákov spis vrátila finančnej polícii.

Most sa s SMK na spolupráci v župných voľbách nedohodol

Strany sa celoštátne nedohodli, dohody však môžu uzatvoriť regionálne štruktúry.

Meteorológovia varujú pred silným dažďom a vetrom na horách

Hydrometeorologický ústav vydal výstrahu druhého stupňa.

Kiska: Rakúsko je našim silným partnerom a jedným z najdôležitejších investorov

Prezident pripomenul, že rakúske banky príchodom na Slovensko prispeli k tomu, že náš bankový sektor je stabilný.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop