BRATISLAVA. Štrnásťročný trest v najprísnejšom väzení, na ktorý v utorok odsúdil Najvyšší súd bývalého elitného policajta Ľuboša Kosíka, sa môže minúť účinku. Kosík totiž na pojednávanie osobne neprišiel a jeho advokát nevie, kde sa zdržiava.
„Neviem. Stretol som sa s ním pred týždňom, dal mi súhlas s konaním v jeho neprítomnosti,“ povedal po skončení procesu advokát Martin Kanás. Dodal, že Kosíka pozná len ako klienta a nemajú bližší vzťah. „Neviem, čo je s ním,“ dodal.
Najvyšší súd by mal teraz vydať príkaz na Kosíkovo zadržanie a dodanie do výkonu trestu odňatia slobody.
„Proti tomuto rozhodnutiu nie je prípustný žiadny riadny opravný prostriedok," povedal hovorca Najvyššieho súdu Boris Urbančík.

Kosíkovi súd vymeral trest v najprísnejšej nápravnovýchovnej skupine. Zároveň musí zaplatiť pokutu stotisíc eur.
Expolicajtov advokát Kanás už avizoval, že zváži ešte dovolanie.
Ak by sa teraz Kosík vyhýbal polícii a nenastúpil by do väzenia, nasledovalo by po ňom pátranie. Tak sa to stalo na konci minulého roka v prípade horehronského podnikateľa Igora Šajgala súdeného v prípade popravy Jána Kubašiaka. Za lúpež a vydieranie rodiny Kubašiakovcov dostal osem rokov, no neprišiel už na čítane rozsudku. Neskôr polícia priznala, že ušiel.

Kýbla nevypočujú
Kosíka, ktorý sa podľa prokuratúry v 90. rokoch podieľal na zavlečení prezidentovho syna Michala Kováča mladšieho do Rakúska, však nesúdili za únos. Trest dostal za falšovanie zmeniek v celkovej hodnote 2,4 milióna eur.
Rozhodnutie Najvyššieho súdu je len potvrdením Kosíkovho trestu, na ktorý ho odsúdil vlani vo februári Špecializovaný trestný súd v Pezinku.
V odvolaní žiadal jeho advokát zrušenie pôvodného rozhodnutia a vrátenie prípadu späť do Pezinka. Navrhol aj predvolanie bossa zo skupiny sýkorovcov Róberta Lališa alias Kýbla, ktorého medzičasom zatkla polícia.
Trojčelnný senát súdu pod vedením Petra Krajčoviča to odmietol s tým, že dokazovanie bolo dostatočné.
Expolicajtovi a v súčasnosti podnikateľovi hrozil trest vyše 22 rokov. Pre miernejší postup sa súd rozhodol najmä za doterajší bezproblémový a bezúhonný život obvineného. Podľa prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Maroša Žilinku vyplynul z vysokej sumy peňazí, ku ktorým sa chcel Kosík dostať, a tiež zo spôsobu, akým postupoval.
„Predovšetkým však na spáchanie trestného činu odsúdený využil osoby z prostredia organizovaného zločinu,“ povedal Žilinka.
Kauza zmeniek súvisí s aktivitami zločineckej skupiny sýkorovcov. Podľa obžaloby dal Kosík sfalšovať podpisy na troch zmenkách svojho bývalého obchodného partnera Ľubomíra Farenzenu. Dopustil sa pritom troch trestných činov - falšovania cenných papierov, marenia spravodlivosti a krivého obvinenia.
Trestu za únos sa vyhol
Okrem prípadu zmeniek a zavlečenia je Kosík zapletený aj do kauzy kšeftovania s dielami a falzifikátmi Andyho Warhola. Vlani ho za to nakrátko zobrali aj do väzby. Spolu s ďalším mužom údajne vydieral podnikateľa Herberta Gorgea. Prípad je zatiaľ otvorený.
Bez trestu Kosík zostal v prípade únosu prezidentovho syna. Ten sa na súd nikdy ani nedostal, keďže sa naň vzťahovali amnestie Vladimíra Mečiara z roku 1998.
Expolicajt bol pritom údajne jedným zo štyroch mužov, ktorí v roku 1995 Kováča ml. násilne vytiahli z jeho auta vo Svätom Jure, prinútili ho vypiť veľké množstvo alkoholu a následne ho v bezvedomí v kufri auta zavliekli do Rakúska.

Beata
Balogová
