BRATISLAVA. Slovenská republika zorganizovala na pôde OSN stretnutie na vysokej úrovni o reforme bezpečnostného sektora v Stredoafrickej republike (SAR).
„Ide o vôbec prvé podujatie tohto druhu, ktoré je venované reforme bezpečnostného sektora v konkrétnom štáte,“ povedal pri otvorení zasadnutia minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák, ktorý podujatiu predsedal.
Prechádza obdobím transformácie
Prítomní na ňom bol aj minister obrany Stredoafrickej republiky Joseph Yakite a splnomocnenec prezidenta SAR pre reformu bezpečnostného sektora Jean Willybiro Sako. Informoval o tom tlačový odbor rezortu diplomacie.
Slovensko v OSN založilo a vedie Skupinu priateľov reformy bezpečnostného sektora a vlani v New Yorku zorganizovalo podobné podujatie o prepojení tejto reformy na trvalo udržateľný rozvoj.
Stredoafrická republika v súčasnosti prechádza obdobím demokratickej transformácie po nedávnych ozbrojených násilnostiach spojených s bojom o moc medzi jednotlivými skupinami v krajine.
Nový prezident SAR potvrdil, že reforma bezpečnostného sektora bude v mierovom procese zohrávať kľúčovú úlohu a ako prioritu ju definovala aj Africká únia a príslušná rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN.
„Podujatím sme chceli prispieť k premietnutiu tohto záväzku do praxe a udržať politickú pozornosť na reformu bezpečnostného sektora, vrátane mobilizácie finančných zdrojov na jej presadenie, aby krajina opäť neupadla do konfliktu,“ konštatoval Lajčák.
Posilnenie mieru
„Je veľmi dôležité, že všetko sa deje z iniciatívy a za účasti vlády SAR a je tu vôľa pod jej vedením koordinovať pomoc s OSN, ale aj Africkou úniou a Európskou úniou. To je dobrý predpoklad, že reformy naozaj prispejú k zmiereniu a posilneniu mieru,“ zdôraznil šéf slovenskej diplomacie.
Reforma bezpečnostného sektora (Security sector reform - SSR) má za cieľ zefektívnenie a lepšiu koordináciu a spoluprácu rozličných medzinárodných organizácií v procesoch postkonfliktnej stabilizácie krajín alebo ich transformácie.
Skupina priateľov SSR je neformálna medziregionálna platforma založená v roku 2007 Slovenskom, ktoré jej zároveň spolupredsedá. Skupina má 41 členov (39 štátov a dve organizácie: EÚ a Africkú úniu) a jej cieľom je upevniť stabilitu a podporiť rozvoj najmä v postkonfliktných a transformujúcich sa krajinách.