BRATISLAVA. Ak má voličov Smeru niečo presvedčiť, aby túto stranu znovu nevolili, musela by to byť oveľa vážnejšia kauza ako v prípade väzieb jej funkcionárov na podnikateľa Ladislava Bašternáka.
Zhodujú sa v tom politologička Aneta Világi a šéf prieskumnej agentúry Focus Martin Slosiarik ukazujúc na najnovší prieskum Focusu.
Ten vládnemu Smeru nameral 26,4 percenta voličskej podpory. V porovnaní s predchádzajúcim meraním v máji je to pokles o 2,3 percenta.
“Podpora pre kľúčových predstaviteľov Smeru je stabilná.
„
„Podpora pre kľúčových reprezentantov Smeru je stabilná. Kým sa jednoznačnejším a ľudovo pochopiteľným spôsobom nepoukáže na negatívne pôsobenie Roberta Kaliňáka v tejto kauze, tak to voličskou základňou Smeru neotrasie,“ hovorí Világi.
Opozíca obviňuje Kaliňáka za slabé prešetrenie kauzy vratiek DPH, v ktorej Bašternák figuruje.
SNS rastie
Prieskum s otázkou, koho by ľudia volili, ak by sa parlamentné voľby uskutočnili počas najbližšieho víkendu, prebiehal od 14. do 20. júna. Zúčastnilo sa ho 1003 respondentov.
Skokanom je v ňom koaličná SNS, ktorá sa z májových 11,2 percenta hlasov dostala na úroveň 14,5 percenta.
Z prieskumov vyplýva, že voliči Smeru a SNS majú k sebe blízko, tvrdí Slosiarik s tým, že časť voličov SNS získala za posledné mesiace od strany Smer. Ďalšou veľkou skupinou, ktorú strana získala, sú podľa neho ľudia, ktorí sa volieb nezúčastnili.
Prieskum podľa Slosiarika ukazuje, že SNS má jeden z najväčších potenciálov rastu.„Dnes sa už zbavila nálepky Jána Slotu a láka národne a patrioticky zmýšľajúceho voliča,“ povedal Slosiarik.

Väčšina strán je stabilná
Výsledky väčšiny ďalších strán sa výrazne nemenili. Za SNS by nasledovali s pomerne ustálenými preferenciami SaS (14,1), OĽaNO (9,9), Kotlebova ĽSNS (8,4), Kollárova Sme rodina (6,9) a napokon aj strana Most-Híd (5,9), ktorá dosiahla takmer identický výsledok ako v predchádzajúcom prieskume.
Prieskum podľa Slosiarka ukázal, že SaS zvládla vnútorné rozpory. Tie sa ukazovali po tom, čo Jozef Mihál ohlásil kandidatúru na predsedu strany. Nakoniec sa jej vzdal a predsedom zostal Richard Sulík.
Vnútorné problémy malo nedávno aj hnutie Sme rodina. Šéf strany Boris Kollár vylúčil dvoch členov – Rastislava Holúbka a Petra Marčeka. Poslankyňu Martinu Šimkovičovú zo strany nemohol vylúčiť, keďže nikdy nebola členkou Sme rodina.
„Nešlo o kľúčových členov strany, ktorí by stranu reprezentovali,“ vysvetľuje voličskú podporu strane Világi.

Sieť upadá
Naopak, hádky vo vnútri strany výrazne ovplyvnili preferencie strany Sieť, zhodujú sa analytici. Predseda strany Radoslav Procházka minulý týždeň odvolal zo straníckych funkcií poslancov Andreja Hrnčiara a Martina Fedora pre ich plánované zákulisné rokovania so Smerom a Mostom.
Túto zmenu prieskum Focusu už zachytil. Z májových 3,5 percenta klesla strana na úroveň 1,4 percenta voličských hlasov.
„Rozkoly, ktoré sa riešia cez médiá, pre stranu nikdy nie sú dobré, volič to nemá rád. V SaS si to rýchlo uvedomili a na situácii Siete sa to prejavilo,“ povedal Slosiarik. Úpadok Siete je podľa Világi nezvratný.

Hlina KDH pridal
Zmeny po voľbách nastali aj v stranách, ktoré sa nedostali do parlamentu. Ich výsledky v prieskume to však tiež veľmi neovplyvnilo.
KDH vymenilo Jána Figeľa za kontroverzného politika Alojza Hlinu, no strane to neublížilo a dokonca prinieslo niekoľko desatín percenta navyše.
„Málokto čakal, že voľba šéfa KDH dopadne takto, ale Hlina nie je kmeňový člen KDH, takže to výsledky až tak neovplyvnilo,“ povedal Slosiarik.
Podobne strana SMK vymenila lídra, ale výsledky v prieskume sú identické s výsledkami vo voľbách.
„Táto strana nie je o lídrovi, ale o jej maďarskej identite. Osobne si myslím, že veľa jej voličov si zmenu lídra ani nevšimlo,“ povedal Slosiarik.

Beata
Balogová
