BRATISLAVA. Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) dokáže byť na dvoch miestach naraz. V jeden deň totiž podpisoval prevod podielu firmy FoRest, s.r.o., pričom v rovnakom čase bol na návšteve Balkánu. Na štvrtkovej tlačovej konferencii na to upozornili predstavitelia opozičných strán SaS a OĽaNO-NOVA.
"Robert Kaliňák zneužíva svoju funkciu na vlastné obohatenie. Spolu s exministrom Jánom Počiatkom (Smer) 5. júna 2012 kúpili podiel vo firme FoRest, každý za jedno euro, jeho hodnota bola pritom približne 37-tisíc eur. Je to zhodnotenie o 1,85 milióna percent. Zaplatili za to tak, že to vlastne nechali zaplatiť daňových poplatníkov. Robertovi Pintérovi, od ktorého podiel kúpili, totiž dali funkciu na ministerstve vnútra (MV), ktorú mu vytvorili. Zaplatili to teda daňoví poplatníci," povedal poslanec Jozef Rajtár (SaS).

Fotografie z cesty
Líder OĽaNO-NOVA Igor Matovič upozornil, že podľa Obchodného registra nastal prevod 5. júna 2012.
"V ten deň sa o deviatej hodine ráno stretávajú Kaliňák, Počiatek, právnik Marek Turčan a Pintér v Bratislave a podpisujú zápisnicu z valného zhromaždenia a že nastáva prevod akcií s 99,99-percentnou zľavou. Ale 4. až 5. júna 2012 bol Kaliňák v Chorvátsku a v Čiernej Hore. Je to oficiálne uvedené v tlačovej správe MV aj s fotografiami z tejto cesty," hovorí.
"Ako je možné, že 4. júna je v Chorvátsku, odkiaľ ide priamo do Čiernej Hory, má tam program na celý deň a v rovnaký deň ráno je na valnom zhromaždení v Bratislave a podpisuje prevod podielu?" pýtal sa Matovič.
Kaliňák sa pousmial
Opozícia už nevie, čo by povedala a nad jej úbohou snahou sa treba pousmiať. Vyhlásil to minister vnútra v reakcii na Obyčajných.
"O tejto firme viete, od kedy som v politike. Zakladal som ju pred viac ako 16 rokmi. Ak sa jeden z nás troch, ktorí sme firmu zakladali, rozhodol odísť, tak sa rozhodol. Firma v tom čase nemala priaznivé obdobie, bola niekoľko rokov v strate, ale všetci sme to akceptovali. Ak niekto nemá záujem znášať aj stratu firmy, tak to akceptujeme. Všetko ostatné je absolútny nezmysel. Bola to odjakživa naša firma, odviedla tomuto štátu viac ako päť miliónov eur za svoju históriu," vysvetlil Kaliňák.
Na otázku, či to, že sa Pintérovi na ministerstve darí, nemohlo byť po kamarátskej linke, odpovedal Kaliňák protiotázkou. "Po akej inej? Veď vytváram tím, ktorý má dosiahnuť nejaké výsledky. Ja za to zodpovedám. Mám právo si vybrať ľudí, ktorých dôverne poznám a u ktorých viem, že potiahnu aj soboty a nedele a budú pracovať aj viac hodín, ako je štandardný pracovný čas. Pintér sa výraznou mierou podieľal na tom, že sme dokázali zvládnuť reformu ESO, otvoriť viac ako 50 klientskych centier, obnoviť kompletne techniku polície aj hasičov," zdôraznil minister.
Na margo zápisnice a kolízie dátumov Kaliňák povedal, že valné zhromaždenie je vyústením dohody medzi spoločníkmi, ktorí sa roky poznali. "Tak to aj celé bolo. Všetci traja mali dohodu a urobili formálne náležitosti. Nemuselo sa to podpísať v ten deň, podstatná je dohoda, ktorú všetci akceptovali," dodal Kaliňák a zopakoval výzvu, aby líder OĽaNO-NOVA Igor Matovič zverejnil aj účtovníctvo zo svojho podnikania, ktoré zničil.

Opäť chcú odvolávať Kaliňáka
Šéf Obyčajných pozval všetkých ľudí na druhý protest pred bytovým komplexom Bonaparte, na ktorom budú apelovať na odvolanie Kaliňáka. "Nesmieme dovoliť, aby nám takýto ľudia vládli," zdôraznil. Opozícia zároveň v piatok 24. júna odovzdá podpisy na zvolanie ďalej mimoriadnej schôdze Národnej rady s cieľom vysloviť ministrovi vnútra nedôveru.
Poslanec Daniel Lipšic (OĽaNO-NOVA) uviedol, že sekcia hnuteľného a nehnuteľného majetku na MV, ktorú v súčasnosti vedie Pintér, nikdy predtým samostatne neexistovala a bola pod sekciou ekonomiky. "Bolo potrebné vytvoriť novú, lebo Pintér bol biznis partner a hneď aj dostal hodnosť majora. Je neprijateľné, aby takto boli odmeňovaní biznis partneri ministrov tejto vlády," odkázal.
Poslanec Alojz Baránik (SaS) vyzval na modlenie sa, aby sa niekto vo Veľkej Británii, kde je dnes referendum o vystúpení z EÚ, nedozvedel, aká vláda na Slovensku vládne a ako sa tu vyšetruje. "Ak by takáto krajina mala predsedať EÚ, bolo by to pre Britov neprijateľné," dodal Baránik.
