BRATISLAVA. Výbor pre predchádzanie a elimináciu rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatných foriem intolerancie v gescii Ministerstva vnútra na mimoriadnom zasadnutí jednohlasne odsúdil nenávistné prejavy voči menšinám na internete.
Reakciu podnietili mimovládne organizácie. Tie upozornili na enormný nárast protiprávnych, nenávistných výrokov v online diskusiách reagujúcich na postrelenie utečenkyne zo Sýrie v aute na slovensko-maďarskej hranici.

Nenávistné komentáre i útoky
Nenávistné komentáre zozbierala a Výboru prezentovala Islamská nadácia na Slovensku. Približne v rovnakom čase došlo aj k opakovaným fyzickým útokom na mladú azylantku zo Somálska vrátane útoku pred jej maloletým synom. O týchto útokoch informovala členov výboru Slovenská katolícka charita a Liga za ľudské práva.
„Za posledný rok sledujeme výrazný nárast nenávistných prejavov voči utečencom, cudzincom a iným menšinám, ktoré prerástli aj do fyzických útokov voči najzraniteľnejším – ženám, matkám," hovorí Zuzana Števulová z Ligy za ľudské práva. Táto organizácia zastupuje napadnutú azylantku v trestnom konaní.
"Takáto situácia je neakceptovateľná a vyžaduje nielen aktivitu polície, prokuratúry a občianskej spoločnosti, ale aj zásadný politický signál a odsúdenie zo strany najvyšších predstaviteľov krajiny,“ upozornila Števulová.
Podpredsedníčka výboru Irena Biháriová dodáva: „Napriek tomu, že podporujeme aktívnejšie využívanie právnych nástrojov v boji proti tomuto fenoménu, je zrejmé, že trestnoprávne sankcie nemôžu a nedokážu poskytnúť univerzálne a jediné riešenie pre túto problematiku. Bez budovania kritickej opozície a občianskej aktivizácie nie je možné dosiahnuť zvýšenie úrovne diskusií o menšinách, a to tak v online, ako aj offline prostredí.“
Vyhlásenie aj pracovná skupina
Na základe týchto svedectiev a dlhodobých nenávistných prejavov aj voči iným menšinám, výbor jednohlasne prijal vyjadrenie, v ktorom žiada aj o vyšetrenie a potrestanie páchateľov.
Výbor sa tiež zaviazal, že sa bude podrobne zaoberať témou nenávistných prejavov v online priestore. Na to chce vytvoriť osobitnú pracovnú skupinu.
Vzhľadom na závažnosť témy a celkový nárast extrémizmu, poveril výbor podpredsedníčku Irenu Biháriovú, aby sa stretla s ministrom vnútra, ako aj s generálnym prokurátorom vo veci prehĺbenia spolupráce pri prevencii a boji s extrémizmom a radikalizmom.