SME
Utorok, 26. september, 2023 | Meniny má Edita

62 vecí, ktoré môžete cez leto spraviť a finančne vás nezruinujú

Prázdniny prišli a neviete, čo so svojím časom? Inšpirujte sa našimi tipmi.

Ako využijete svoje leto?

Každoročné letné prázdniny môžete tráviť tak, že si zarezervujete dovolenku a trochu si poležíte pri mori. Druhá možnosť je zobrať celé prázdniny do vlastných rúk a urobiť z nich skvelý zážitok.

Prinášame vám 62 aktivít, ktoré môžete počas nasledujúceho leta robiť a ktoré vás ani nebudú stáť celý majetok. Rozdelili sme ich na aktivity, ktoré môžete robiť vonku, vnútri, ale aj počas dažďa a pridali sme aj zopár trošku uletených, lebo aj také občas treba spraviť. Na konci je aj pár aktivít, ktoré vás niečo stáť budú, no ak vychytáte dobrú zľavu, môžete aj na nich ušetriť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Prečo teda rovných 62? Pretože je to netradičné číslo pre zoznam. 62 aktivít rovná sa 62 zážitkov, ktoré môžete počas tohto leta zažiť. Tak čo, ruku na to?

Čo robiť vonku

1. Spravte si filmový festival na záhrade

Mnohé mestá v lete usporadúvajú otvorené večerné kiná. Aj tie rozhodne stoja za to. Ale prečo si nespraviť vlastný? Ak máte záhradu, alebo poznáte niekoho, kto áno a bude s návrhom súhlasiť, už vám len postačí kvalitné lano (niekoľko metrov paracordu kúpite už za pár eur), ktoré natiahnete medzi dva pevné stromy či iné pevne stojace body, a potom prehodíte cez neho bielu plachtu, k počítaču pripojíte projektor a voilá! Už len zavolať priateľov. Ako atmosférický bonus skúste napríklad olejové fakle, nezabudnite ani na pukance či iné chuťovky.

2. Bitka s vodnými pištoľami

Aj vy ste pobehovali ako malí s veľkými vodou naplnenými pištoľami a striekali po všetkom, čo sa dalo? Práve leto je ideálny čas si to zopakovať. Pištole kúpite už za pár drobných, prostredníctvom sociálnych sietí zožeňte obrovskú partiu a hurá k vode!

3. Bitka s vodou naplnenými balónmi

Variácia na vodnú bitku s pištoľami. Nezabudnite si zohnať množstvo balónov a špeciálnu hadičku, ktorou ich naplníte viac naraz, aby ste viac času nestrávilii plnením než samotným ohadzovaním sa. Opäť platí, kto bude mať na sebe kúsok suchého odevu, hrá to zle. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

4. Využite korčuliarsko-cyklistické jazdy po mestách

Mnohé mestá cez leto organizujú pravidelné večerné jazdy po cestách, na ktorých cez deň bežne jazdia iba autá. Čo môžete čakať? Skvelú okružnú jazdu po vybraných tratiach, ktoré inokedy prechádzate autom či dopravou - v Bratislave ste sa napríklad mohli prejsť cez tunel pod Hodžovým námestím -, a samorezjme mnoho dobre naladených ľudí a záverečné preteky o dušu, kto bude prvý v cieli. 

5. Spravte niekomu prehliadku po meste

Každé mesto má okrem tých známych miest, ktoré nájdete v cestovateľských príručkách (áno, aj Bratislava), aj mnoho takých, ktoré poznajú len miestni, no často dokonca ani oni o nich nemusia vedieť. Poznáte históriu budov, ulíc, fontán, parkov? A čo tak dôvod, prečo je Laurínska ulica v Bratislave zahnutá do 90 stupňov? Nápoveda: všimnite si dlažbu a dva oblúky po stranách. Skvelá príležitosť spoznať ešte viac mesto, v ktorom žijete a ukázať jeho krásy aj ostatným. 

6. Postavte si pevnosť

Povaľujú sa okolo vás staré deky vankúše či plachty? Nastal čas ich opäť využiť. Túto zábavnú vec samozrejme môžete podniknúť aj vo svojej izbe, ale ak máte záhradu, blízko seba vysoké stromy, na ktoré môžete natiahnuť laná, dokáže vytvoriť hotovú pevnosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

7. Choďte venčiť psov do útulku

Neuveríte, koľko psíkov sa dostane do útulku, pokiaľ sa tam sami nevyberiete. Nemusíte si žiadneho hneď adoptovať, úplne postačí, ak im pomôžete s venčením, za čo sa vám chlpáči odvďačia poriadnym ťahaním. Nezabudnite sa však obliecť do vecí, ktoré nebudete ľutovať, že sa zašpinia. Hafani totižto občas od samej radosti skáču, keď im dáte nejaký pamlsok. 

8. Stanujte pod otvoreným nebom 

Kedy je vhodnejší čas zaspať na spacáku pod holým nebom a pozerať sa pritom na hviezdy, ak nie práve v lete?

9. Spravte si časozberné video

Mnohé mobilné telefóny, tablety (prostredníctvom aplikácií) či fotoaparáty dokážu ak nie priamo spraviť, no minimálne poskytnúť to najdôležitejšie - v pravidelných intervaloch snímať zábery, ktoré následne pospájate dohromady a vytvoríte video. Čo takto môžete nasmínať? V podstate všetko: pohyb oblakov ponad hory, západ či východ slnka, či pri správnych nastaveniach aj nočnú oblohu. Ak sa podujmete na niektoré z aktivít zo zoznamu, určite by bolo fajn zistiť, ako na to, všakže?

10. Pozrite si západ slnka

Postup je jednoduchý: 1) nájdite si vyvýšené miesto; 2) zistite si, kedy bude bezoblačné počasie a vyšlapte tam; 3) nechajte si oči vyočiť na tú nádheru. A keďže ste sa isto naučili, ako spraviť časozberné video, šup do toho. 

11. A hneď na druhý deň jeho východ 

Postup je opäť jednoduchý: 1) choďte spať, aby ste boli fit, budíček bude skoro; 2) vyšlapte na vyvýšené miesto; 3) nechajte si oči vyočiť na tú nádheru; 4) ak ste v meste, sledujte, ako sa prebúdza. A áno, aj toto stojí za časozberné video.

12. Nájdite si miesto s čo najmenším svetelným smogom a pozorujte hviezdy

Tých pár hviezd, ktoré sotva vidíme cez svetelný smog mesta, sa ako nočná obloha neráta. Aj keď je dnes čoraz náročnejšie nájsť miesto, ktoré by ním nebolo zasiahnuté, vďaka internetovej mape znečistenia sa k takým môžeme dopracovať. Vyberte sa na nočnú prechádzku na miesto, kde vás nič nebude vyrušovať (internet ochotne pomôže pri hľadaní miesta, kde je málo svetelného smogu), vypnite všetky baterky a zapozerajte sa na prekrásnu oblohu. Len pozor, aby vás z ten nádhery nerozbolel krk. 

13. Vymyslite si vlastný larp

LARP je skratka pre Live Action Role Play a berie koncept hry na hrdinov do skutočného sveta. Berte partiu, vymyslite príbeh, alebo jednoduchšie, zasaďte ho do vášho obľúbeného sveta a vymyslite si úlohy, ktoré budete plniť. Môžete začať jednoduchými stanovišťami ako v pevnosti Boyard, alebo ísť tak ďaleko, že si pre seba vymyslíte prepracované postavy, ktoré budete v príbehu hrať. 

14. Postavte si papierové lietadlá alebo lodičky, nájdite vhodné miesto a pretekajte

Kým sme nemali telefóny a na všetko používali papier, skladali sme z neho aj lietadlá od výmyslu sveta a pretekali sa, koho doletí ďalej, či koho spraví viac akrobatických kúskov. Internet dotiahol papierové lietadielka k dokonalosti a jednoduchosti, takže tu výhovorky neplatia. Už vám len ostáva nájsť vysoké miesto, rozhľadňu či vežu, odkiaľ by ste mohli zorganizovať preteky. To isté platí o lodičkách, ale samozrejme pri vode. 

15. Vyrobte si luky, praky alebo kuše, naplňte balóny vodou a triafajte

Nemusíte hneď luk či kušu kupovať, môžete si ich na kolene vyrobiť. V tomto prípade sa však budete musieť obrniť trpezlivosťou podľa toho, aký kvalitný luk chcete mať. Ak však nechcete čakať niekoľko dní, dokážete to aj za chvíľu na počkanie. 

16. Choďte na celodenný výlet

Celodenná znamená skoré vstávanie, dlhý výlet a neskorý príchod domov. Netreba spomínať, že na Slovensku máme mnoho krásnych hrebeňoviek, značených ciest, kopcov a hôr, údolí či tiesňav, ktoré čakajú len na to, aby ste sa nimi prešli. 

17. Opekačka alebo piknik v prírode s priateľmi

Vynechať túto letnú stálicu by bola škoda. 

18. Maľujte svetlom a odfoťte to

Táto aktivita si už bude vyžadovať trochu hlbšie zvládnutie fotografickej techniky a pochopenie, ako funguje rýchlosť závierky. Prečo to všetko? Pretože keď to zvládnete, dokážete zachytiť svetlo baterky a zároveň ňou namaľovať mnoho vecí, od svojho mena, cez jedndoduché obrázky až po rôzne iné veci. A to si predstavte, čo by ste dokázali počas jednédho záberu, keby vás bolo viac.

19. Odfoťte svätojánske mušky s dlhým expozičným časom

Aktivita funguje na podobnom princípe, ako keby ste maľovali svetlom. Rozdiel je v tom, že necháte maľovať tento zaujímavý hmyz. Možno chvíľu potrvá, kým nájdete vhodné nastavenia, no odmenou budú krásne zábery. Alebo ich jednoducho chytajte do zaváraninových pohárov.

20. Čas na letné športy

Naučte sa hádzať frisbee a usporiadajte zápas. Zahrajte si bedminton alebo plážový volejbal. Skúste stolný tenis vonku, pétangue, minigolf. Ešte by sa dali nájsť aj ďalšie. 

21. Nakreslite kriedami na cestu spoločenskú hru a zahrajte si ju

Keď sme boli malí, kreslili sme škôlku a skákali. Keď sme boli väčší, počítali sme na tabuli príkady a písali vety. Keď sme najväčší, na kriedu sme zabudli, a to je škoda. Takže rýchlo do papiernictva, za pár drobných zaobstarajte pár kúskov kriedy a pustite sa do diela. Vyskúšaje si opäť škôlku, nakreslite na zem obrovskú verziu Hadov a rebríkov prípadne Človeče, nehnevaj sa, alebo panorámu mesta.

22. Zaplávajte si na kanoe či kajaku

Alebo zažite výletnú plavbu plťou po našich riekach. Sezóna sa začala a je to jedinečný spôsob, ako spoznať krásy našej prírody.

23. Spíšte zoznam vecí, ktoré máte nájsť po meste a poďte s partiou do toho

Variácia na geocaching, s tým rozdielom, že nehľadáte odložené schránky. Spíšte si dlhý zoznam, ktoré máte nájsť po meste a kto prvý prinesie dôkaz, že ich našiel, vyhráva. Môžu to byť konkrétne veci, napríklad pamätihodnosti či určití ľudia, alebo ich ukryte do hádanky, predstavivosti sa medze nekladú. Ako dôkaz môžete použiť fotografiu, alebo, ak ste odvážnejší, môžete sa pokúsiť získať fyzický predmet či čokoľvek iné.

24. Naučte sa určiť sever bez kompasu a orientovať sa v prírode

V dobe, keď máme GPS a smartfóny, zabúdame- okej, už viete, kam to smeruje, takže ušetrime miesto a preskočme k tomu, prečo je super to vedieť: 1) naučíte sa ďalšiu zaujímavú vec, ktorá je pre ľudí prirodzená; 2) budete nezávislejší; 3) naučíte sa inak vnímať prírodu, 4) budete sa môcť ukázať pred ostatnými, pretože budete vedeiť, že je viacero severov, spoznáte mapy a naučíte sa ich čítať atď.; 5) a áno, nikdy neviete, kedy sa vám to zíde.

25. Vyrobte si šmýkačku, nájdite nádrž, v ktorej sa dá kúpať a spúšťajte sa

Toto môže byť jedna z drahších vecí na tomto zozname, no bude stáť za to. Potrebujete celtu, šikmý terén smerujúci ideálne do jazera, veľké nafukovacie koleso a množstvo vedier s vodou. Pre väčšiu zábavu si na konci môžete spraviť aj skokanský mostík.

Načítavam video...

26. Nakrúťte krátky stop-motion film

Videli ste Koralínu, Mŕtvu nevestu, či mnohé legové klipy na Youtube? Ak to veľmi zjednodušíme, tak podobný film si môžete nakrútiť aj vy. Princíp je jednoduchý. Pamätáte si, keď ste na okraje strán zošitov kreslili obrázky a potom ste ich rýchlo prehrabávali, aby to vyzeralo, že sa hýbu? Tak presne toto budete robiť aj teraz, len rozpohybujete fyzické plyšáky, hračky, predmety, alebo to skúste s ľuďmi, a každú malú zmenu odfotíte. Takto síce zaplníte niekoľko pamäťových kariet, ale za tú zábavu to stojí.

27. Choďte na vlakovú stanicu, kúpte lístok na prvý vlak a vystúpte na piatej stanici

Forrest Gump sa jedného dňa postavil a začal behať. "A potom som dostal nápad, že si zabehám," povedal. Tak aj vy sa jedného dňa vyberte na vlakovú stanicu, nasadnite na prvý vlak a odvezte sa do mesta, v ktorom ste ešte neboli. Urobiť niečo spontánne raz za čas môže byť jednoducho skvelé.

28. Zorganizujte poriadnu párty

Párty k letu patria, hlavne, ak sa na nich vybláznite s nápadmi. Pripravte si veľký transparent s menu, vyrobte si kartónový rám na fotografovanie, pustite hudbu, vymyslite dress code a kostýmy, pripravte kokteily. Samozrejme na veľkej záhrade to ide lepšie, ale s trochou námahy a predstavivosti môžete toto isté spraviť aj v byte, len čo si ho rozdelíte na sekcie. 

29. Pozorujte perzeidy

Každý rok nás v auguste čaká jedno nádherné divadlo na oblohe - meteoritický roj Perzeidov. Vidno ich od polovice júla, no najväčšiu aktivitu majú práve v prvej polovici augusta, približne od 8. do 14 dňa. Nezabudnite si niečo priať.

30. Postavte obrovský pieskový hrad

Koľko času ubehlo, keď ste sa naposledy hrali s kýblikmi, lopatkami a hrabličkami a nakopili ste piesok na seba, vyhrabali pár tunelov a boli ste hrdí na svoje dielo? Teraz ste vyrástli a v pamäti sa vám uchovali obrazy mnohých hradov a zámkov sveta. Zúžitkujte to a postavte z piesku hotové dielo, na ktoré budete hrdí!

31. Choďte na každé filmové prestavenie či koncert pod holým nebom, čo sa dá

Niečo pre vytrvalých nadšencov celuluoidu a hudby. Mnohé mestá v lete ponúkajú bohaté kultúrne vyžitie úplne zadarmo, preto by to bola veľká škoda nevyužiť. Letné otvorené kiná, amfiteátre, hudba v uliciach mesta, či dokonca aj divadelné predstavenia čakajú na vás.

32. Choďte sa kúpať uprostred noci

Pretože cez deň to dokáže každý. Okrem toho, kto by nechcel mať celú pláž len pre seba? 

33. Jeden deň absolútne nič náročné nerobte

Rozložte si hojdaciu posteľ, choďte k vode, čítajte, prechádzajte sa, seďte, pozorujte, ležte, hojdajte sa, pustite si hudbu a skáčte do rytmu, čokoľvek, čo vám pomôže oddýchnuť.

34. Prelezte celou opičou dráhou

Mnohé parky či rezorty už majú obrovskú lanovú dráhu s prekážkami, ktoré na prvý pohľad vyzerajú, že zdolať ich bude prechádzka ružovým sadom. Opak je však často pravdou a kývanie, hojdanie, výška, laná či trasenie všeto sťažujú, nehovoriac o fyzickej námahe. Ale keď takú opičiu dráhu zdoláte, ten dobrý pocit stojí za to.

35. Skombinujte dva športy a zahrajte si ich

Prednedávnom sa našla partia odvážlivcov, ktorí skombinovali metlobal a skydiving. Nemusíte práve ísť v ich stopách (či skôr letieť v ich smere), ale opäť platí známe Predstavivosti sa medze nekladú. Skúste skombinovať futbal s jazdou na bicykli, streľbu z luku na korčuliach, box na surfe, schovávačku a vybíjanú, čokoľvek. Čím uletenejšie, tým lepšie.

36. Navštívte hrad, more, duny, prales, hory, jaskyňu, sopku, tiesňavu, močariny

Áno, presne takéto rozmanité miesta na Slovensku máme, z každého by sa dal uviesť dokonca viac ako jeden príklad. Vašou úlohou je ich teraz nájsť a navštíviť - máte 62 dní, aby ste to stihli. 

37. Skúste geocaching a hľadajte poklady

Hra do prírody či mesta ako stvorená pre všetkých pátračov a hľadačov pokladov. Potrebujete k nej GPS navigáciu alebo prístroj, ktorý dokáže spracovať súradnice skrýše, kde nájdete schovaný určitý predmet. Vašou úlohou bude túto skrýšu nájsť, vybrať si nejaký predmet a, to je dôležité, niečo tam aj zanechať pre ostatných hľadačov. 

38. Rozhojdajte sa na lane a skočte do vody

Kúpanie sa patrí nepochybne k letu a skákať bomby do vody málokoho omrzí. Čo tak trošku zvýšiť adrenalín a poriadne sa predtým rozhojdať? A čo tak to skúsiť celkom oblečený?

39. Buďte na dvoch miestach naraz

Pri tomto už necháme predstavivosť na vás. 

Čo robiť vnútri

40. Zahrajte si spoločenské hry

Monopoly, Scrabble, šachy, hady a rebríky, balenie 200 hier, mikádo, Človeče nehnevaj sa... Ak sa vám pri predstave hrania práve týchto hier zježili všetky chlpy a vlasy, tak bez obáv, na ne vás nejdeme nahovoriť. Tie, o ktoré nám ide, sú moderné (zátvorkový dôraz na moderné, lebo kurzíva nestačí) spoločenské hry. Čo si pod nimi máte teda predstaviť? Zabudnite  na kocky a náhodu. Nájdete tu hry, v ktorých musíte spolupracovať, inak prehráte, hry, ktoré musíte dohrať do 10 minút, pričom vás naviguje zvuková stopa z mp3, blafovacie, manažérske, budovateľské, postrehové a mnohé ďalšie. Šanca je, že už máte aj nejaké doma a ak nie, zistite, či v meste nemáte predajňu s herňou, kam si môžete prísť zahrať.

41. Spravte párty, na ktorú každý účastník prinesie jedlo inej svetovej kuchyne

Koľko národov a civilizácii, toľko rôznych kuchýň. A keďže by bolo pomerne finančne náročné škúšať každú jednu v reštauráciách či uvariť si rôzne jedlá, treba dať hlavy (alebo chute) dohromady a zorganizovať s priateľmi párty, na ktorú každý z vás pripraví niečo chutné. 

42. Spravte si karaoke párty

Ak sa vám zdal súboj imitátorov ľahší, táto aktivita bude o dosť náročnejšia, pretože - áno, muselo to prísť - budete spievať. Youtube ponúka množstvo karaoke videí k piesňam, stačí len vložiť do vyhľadávania názov piesne a doplniť "karaoke". Že sa budete ošívať? To si píšte. Ale koľko zábavy z toho môže byť... A to nezistíte, pokiaľ neskúsite.

43. Súboj imitátorov

Vydarenú párty hru Activity mnohí z vás isto poznajú. Ale aby ste ju posunuli trošku na ďalšiu úroveň, spravte nasledovné. Nájdite si tie najväčšie svetové i domáce popové, rockové, či iné odrhovačky, spravte obrovský playlist a nechajte každého, aby si vylosoval (ak uznáte za vhodné, aj viac), ktorú bude musieť "zahrať". Spev nie je nutný, stačí otvárať ústa, trochu exhibicionizmu a odvahy. 

44. Dajte dohromady tím a zapíšte sa na kvízovú súťaž

Argument, že nič neviete, či dokonca, že sa nevyznáte, neplatí. Prečo? Pretože cez deň sa na vás nalepí toľko vecí, ktoré ani nevnímate, no nejakým spôsobom sa vám udržia v hlave. A niekedy postačí jednoduchá otázka, aby sa spomienka dostala na povrch a zachránila váš tím v súťaži. Ako to funguje? Pravidlá môžu byť individuálne, vždy si pozrite, čo podnik uvádza, no v princípe potrebujete pár ľudí a to je všetko. Témy kvízov bývajú rôznorodé, napríklad od vyslovene filmových kvízov až po všeobecný prehľad.

Pár absurdností

45. Ľahnite si na zem v kuchyni, pustite si hudbu, ktorú by ste inak nepočúvali a stopnite si, koľko vydržíte

Absurdnosť? Absolútne. Ale prečo nie? Takže do toho. Zvládli ste? Super, teraz to spravte na námestí.

46. Choďte do obchodného domu v momente, keď ho otvoria a vydržte v ňom celý deň

Áno, presne tak! Veď už aj tak v ňom trávime veľa času a nájdete v ňom všetko. Otázka je, či v ňom aj celý čas vydržíte, takže prinášame výzvu: vstúpte do obchodného domu, keď ho otvoria a vydržte v ňom počas celého dňa až do záverečnej. Máte v ňom povolené všetko, čo ponúka, vrátane promenády, ktorá môže byť pri ňom. Prekutrajte všetky obchody, vyskúšajte oblečenia, prelistujte knihy, najedzte sa, porozprávajte sa s ľuďmi a uvidíte, čo z toho môže vzísť.

47. Usporiadajte preteky vo vypľúvaní melónových jadierok

Nikto ich nemá rad, tak čo iné s nimi? 

48. Pustite si film bez zvuku, vyberte si postavy a predabujte ho

Smiali ste sa na Pár Pařmenú, alebo vás do kolien dostávala východniarska verzia Pulp Fiction? V tom prípade bude toto pre vás. Vyberte čokoľvek, od slávnych ocenených filmov až po úplné filmové dno.

Na upršané dni

49. Vyrobte si náramok

Pamätáte si na náramky priateľstva, ktoré boli chvíľu v móde v 90. rokoch? Náramky sú skvelý módny doplnok, ktorý dokáže oživiť či ozvláštniť takmer každý výzor. Iste, dajú sa aj lacno kúpiť, ale prečo si nejaký nevyrobiť? Tom Hardy mal v novom Šialenom Maxovi náramok z paracordu, ktorý sa dá pomerne jednudcho upliesť. Alebo skúste jednoduchý vzor, ktorý prepletáte cez štyri prsty a doslova za pár minút máte jedinečný kúsok. 

50. Naučte sa žonglovať

Toto podarené cvičenie sa s trochou šikovnosti naučíte s tromi loptami za pár chvíľ, no ľudí tým dokážete zabávať dlho. Od troch lôpť je krok k štyrom a ďalším kúskom. Ako pri mnohých iných veciach tu platí, že stačí googliť, alebo ísť po názorný návod na Youtube. 

51. Naučte sa tri akordy a niekoľko hracích rytmov na gitare

Predstavte si takúto situáciu. Zavoláte si niekoho domov a on si všimne, že máte vedľa televízora položenú gitaru z hry Guitar Hero. Keď na ňu ukáže, vy si to zle vyložíte a nielenže zapnete PlayStation, aj začnete hrať. Len sem kliknite, výsledok bude takýto. Teraz inak. Sedíte pri ohni a niekto má poruke gitaru. Keďže ste si na internete zistili, čo sú akordy G, C a D dur a na požičanej gitare ste sa ich naučili zahrať v rôznych rytmoch, bude to tentokrát vyzerať takto. Presne. 

Načítavam video...

52. Vyrobte si hologram na mobile

Keď už toľko pozeráme na obrazovky telefónov, prečo z toho nespraviť ozajstnú šou? Predtým, než sklameme appkožrútov, šokujeme mladšiu generáciu. Čo na to budete potrebovať? Vynález z čias dávno minulých - CD obal!  Ten sa kedysi dokonca aj v obchodoch predával. Zoženiete ho ešte?

53. Vyskúšajte Escape rooom

Časový limit, stresové situácie, ostražitosť, schopnosť uvažovať a samozrejme šikovnosť - to všetko preverí Escape room. Ešte ste o ňom nepočuli? Ide o skvelú tímovú hru. Spoločne vás zavrú do miestnosti a vašou úlohou je, samozrejme, dostať sa z nej, a to tak, že vyriešite úlohy, pasce a nástrahy, aby ste sa dostali ku kľúčom. Všetko sa odohráva v tematickej miestnosti ako z hororu, špiónskych filmov či iných príbehov. 

54. Naučte sa magické kúzlo

Nemusí sa z vás stať práve konkurencia Davida Copperfielda, ale kúzelnícke triky s kartami, mincami či dokonca veľkými predmetmi dokážu pobaviť. Youtube to opäť istí.

55. Pustite si obľúbenú pesničku a namaľujte na plátno, čo cítite

Vaša obľúbená pesnička vo vás vyvoláva príjemné pocity - ale čo ešte okrem toho? Čas to zostiť. Zoberte si výkres, farby, pustite si hudbu a počas trvania kreslite to, ťo vám hneď napadne. Možno vás výsledok prekvapí.

56. Naučte sa miešať koktaily

Vesper, Caipirinha, Tequilla Sunrise, French 75. Hovorí vám to niečo? Sú to všetko koktaily, ktoré je jednoduché namiešať si aj doma, nehovoriac aj o mnohých iných. 

57. Vybehnite von počas dažďa a skáčte po mlákach

Áno, aspoň raz za život to musí každý spraviť.

Toto predsa len bude niečo stáť

58. Laser game

Rýchla, bláznivá, občas neprehľadná, no stále taktická hra, v ktorej môžete vytočiť svoje bojové zmysly do obrátok v surrealistických labyrintoch. Cieľom je získať čo najviac bodov triafaním súperov svetelnou pištoľou. Výhoda spočíva v tom, že narozdiel od paintballu či airsoftu nehrozí, že by z hry odchádzali so modrinami, škrabancami či oblečením, ktoré má inú farbu, než keď ste prišli. Ale to vôbec neznamená, že by to bolo menej fyzicky náročné. 

59. Paintball

Zvládli ste laser game? Výborne, čas posunúť hru na vyšší level a okúsiť, aké je to v skutočnosti dohodnúť taktiku, držať pozíciu pred súpermi, krčiť sa v zákopoch tak, že to pocítia kolená, vykláňať sa spoza krytia, pustiť sa do rýchleho protiútoku s cieľom odlákať pozornosť, aby druhá časť tímu získala súperovu vlajku, a, hlavne, dostať guľôčkou s potravinovým farbivom do tela.

60. Motokáry

Koho baví pozerať sa na krúženie formulí? Ruky hore nie sú žiadne, takže je čas okúsiť to pravé orechové. Teda takmer. Jeden okruh, mnoho motokár a priestor ukázať, čo vo vás je. Kto vie, možno v sebe objavíte zárodky ďalšieho skvelého slovenského pretekára. 

61. Vyskúšajte umelú lezeckú stenu

Horolezectvo je nielenže náročný šport, ale aj dokáže vyvinúť aj pekný nápor na peňaženku. Prečo je tu teda lezecká stena? Pretože vám umožní vyskúšať si, aké to môže byť v skutočnosti. Nebojte sa, lezecké trasy sú odstupňované podľa náročnosti od jednoduchých až po ťažké, takže sa isto dostanete aj na vrchol.

Bonus na záver

62. Spravte si vybuchujúcu škatuľu plnú fotiek z týchto zážitkov

Na samý záver jedna špecialita - ak ste sa nezabudli fotiť pri každej jednej príležitosti, budete mať množstvo skvelých momentiek. Bola by škoda, keby vyšli navnivoč, preto by ste sa o ne mali adekvátne postarať, napríklad vybuchovacou škatuľou. Neviete, o čo ide? Je to obyčajná škatuľa, ktorá sa po zložení veka pred vami rozloží a odhalí svoj obsah. Googlite DIY exploding box.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Volebný model agentúry NMS Market Research, ktorá pre denník SME kombinovanou metódou on-line zberu a telefonického prieskumu zisťovala popularitu strán so zberom od 21. do 24. septembra.

Denník SME prináša posledný volebný model pred parlamentnými voľbami.


3 h
Peter Schutz

Lepšie než budovanie väčšiny s extrémistami sú predčasné voľby, ukazuje sa v Španielsku.


15m
Predseda strany Smer Robert Fico.

Ruský expert na Slovensko si myslí, že Hlas so Smerom nebude spolupracovať.


4 h

Pozrite si debatu denníka SME a rádia Expres.


a 3 ďalší 1 h

Sportnet

Mohamed Bin Hamman.

Výpovede viacerých svedkov dokazujú, že Katar si kupoval hlasy v prospech svojej kandidatúry.


2 h
Momentka zo zápasu Slovan Bratislava - HKM Zvolen.

Zo štyroch zápasov vyhralo mužstvo iba jeden.


3 h
Otec a syn sa postavia proti sebe.

OK Častkovce privíta v Slovnaft Cupe AS Trenčín.


7 h
Slovenská juniorská tenistka Renáta Jamrichová.

Jamrichová patrí k najperspektívnejším tenistkám sveta.


25. sep
SkryťZatvoriť reklamu