BRATISLAVA. Len aby sme mohli naďalej robiť v Anglicku a neodišiel od nás Jaguar. To sú dve najčastejšie obavy Slovákov v súvislosti s výsledkami štvrtkového referenda, v ktorom obyvatelia Veľkej Británie hlasovali za odchod z Európskej únie.
Vyplýva to z miniprieskumu denníka SME, v rámci ktorého oslovil desiatich starostov naprieč Slovenskom. Obyvateľov Slovenska však tiež zaujíma, či odchod Británie nebude znamenať rozpad Európskej únie, Schengenu, či koniec eura.

Neberte nám prácu v Anglicku
"Boja sa, lebo teraz prakticky už tam nebudú robiť," opisuje obavy svojich spoluobčanov Ivan Dunka, starosta Richnavy v okrese Gelnica, Z vyše 2700 obyvateľov tejto obce nachádzajúcej sa na dolnom Spiši pracuje tretina v Anglicku.
"Mali prácu, všetko a teraz sa to prakticky skončilo," hovorí smutne Dunka. Obmedzenia pracovných príležitostí v Anglicku sa podľa starostov Jozefa Malatinca a Jaroslava Fekulu obávajú aj ľudia v Podkriváni neďaleko Detvy či v Radôstke v okrese Čadca.
"Obyvatelia Slovenska budú môcť pracovať v Británii až do jej vystúpenia. Následne bude rozhodujúce, či sa dohodne nejaké prechodné obdobie pre pracovný trh a tiež, či nedôjde k zachovaniu voľného pohybu pracovníkov vo vzťahu k Británii," vysvetľuje Viliam Karas, expert na právo Európskej únie.
"Osobne predpokladám, že bude vyrokované prechodné obdobie, aby sa aj jednotlivci, aj firmy mohli na novú situáciu pripraviť," myslí si odborník.