BRATISLAVA. Prvé slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie bude ťažšie, ako politici očakávali. S rozhodnutím Veľkej Británie odísť z Európskej únie do poslednej chvíle príliš nepočítali, a padlo len týždeň predtým, ako sa Slovensko stane predsedajúcou krajinou.
„Všetko, čo sme si naplánovali ako nosné témy nášho predsedníctva a čo sme vopred dohodli, prestalo byť aktuálne,“ zhrnul predseda zahraničného výboru v parlamente František Šebej z Mosta-Hídu.
O hlavných témach podľa neho rokovali mesiace vopred v trojici - s predchádzajúcou a budúcou predsedajúcou krajinou, teda Holandskom a Maltou. Nutná však bude „totálna“ zmena agendy.
Súhlasí aj europoslanec Eduard Kukan. Poukázal aj na to, že podobná situácia ešte nikdy nebola. Slovensko bude viesť rozhovory o riešení praktických otázok odchodu členského štátu z Únie a o podmienkach, za akých k nemu dôjde. „Výsledok britského referenda sťaží a skomplikuje prácu na predsedníctve v tom zmysle, že bude náročnejšie."

Úlohou je vyjednávať
Aj keď o možnosti, že Británia skončí členstvo v Únii, sa vedelo vopred, politici a diplomati sa zhodujú, že pri plánovaní predsedníctva sa tým príliš nezaoberali. Šebej hovorí, že by to ani nebolo možné a že takéto situácie sa riešia až vo chvíli, keď nastanú.