BRATISLAVA. Približne 20 rokov žiadal bývalý šéf Slovenskej informačnej služby Ivan Lexa ospravedlnenie od exprezidenta Michala Kováča za jeho tvrdenia, že Lexa ako šéf SIS vedel o zavlečení prezidentovho syna do zahraničia.
Teraz sa rozhodol svoju žalobu kvôli zdravotnému stavu exprezidenta stiahnuť. Okresný súd v Bratislave mu vyhovel.
„Starý pán má 86 rokov, trpí vážnou poruchou a ja sa s ním mám súdiť,“ povedal po pojednávaní Lexov právny zástupca Ľubomír Hlbočan.
Lexa napadol Kováčove výroky z tlačovej besedy z 15. februára 1996, ktoré exprezident podložil vtedy známymi výsledkami vyšetrovania kauzy zavlečenia a informáciami „od osôb, ktoré nechcú byť menované, pretože majú strach“.
Exprezident sa odvolával aj na výpoveď niekdajšieho príslušníka tajnej služby Oskara Fegyveresa, ktorý sa krátko po akcii priznal a stal sa korunným svedkom. „...že naozaj technika SIS i pracovníci SIS sa podieľali na únose, ale nepredpokladám, že o tom vedel predseda vlády. Určite bez riaditeľa SIS by sa takáto akcia nemohla uskutočniť,“ vyhlásil Kováč na tlačovej besede za účasti množstva aj zahraničných novinárov.

Zásah do cti?
Podľa Lexu bývalý prezident svojimi výrokmi na tlačovej besede v Slovenskej televízii v roku 1996, podľa ktorých zistenia vyšetrovateľov, že pracovníci SIS sa podieľali na zavlečení jeho syna do Rakúska a Ivan Lexa by kvôli tomu mal vyvodiť zodpovednosť, zasiahli do jeho osobnostných práv.
Súd s exprezidentom už raz Lexa vyhral. Krajský súd v Bratislave v júni 2012 Kováčovi nariadil, že sa má ospravedlniť a zaplatiť aj nemajetkovú ujmu 3319 eur. Kováč podal mimoriadne dovolanie na Najvyšší súd, ktorý v decembri 2013 nariadil kauzu otvoriť odznova.
Exriaditeľ SIS je podľa Hlbočana stále presvedčený, že by bol so svojou žalobou úspešný.
Kováč chce pokračovať
Kováčova obhajkyňa Marta Gahérová žiadala, aby súd spor nezastavoval, keďže exprezident je podľa nej mentálne spôsobilý v ňom pokračovať. "To, že má poruchu motoriky a ťažko hovorí, nerobí z neho nespôsobilého človeka," zdôraznila.
Dodala, že Kováča rozčúlilo, keď si v denníku SME prečítal Hlbočanove vyjadrenie, že niekedy v tomto roku videl Kováča v televízii pri oslave životného jubilea a „nebudil dojem, že vie, čo sa deje.“
Spor o trovy
Lexa aj žiadal, aby súdne trovy neboli vrátené ani jednej strane. S tým už súd nesúhlasil. Rozhodnutie sudkyňa odôvodnila tým, že keďže Lexa sám chcel svoju žalobu stiahnuť, má aj zaplatiť súdne trovy. Ich výšku bližšie nešpecifikoval, odkázal len na písomné vyhotovenie rozhodnutia.
Súdny spor, ktorý sa ťahá už 20 rokov stále nie je právoplatne ukončený. Obe strany sa voči nemu môžu odvolať do 15 dní.
Mečiarove amnestie
Policajné vyšetrovanie zavlečenia prezidentovho syna v minulosti dospelo k záveru, že za nim bola tajná služba. Súdy sa však prípadom odmietli zaoberať.
Dôvodom boli amnestie Vladimíra Mečiara, ktoré vydal, keď disponoval prezidentskými kompetenciami práve v čase po skončení funkčného obdobia Michala Kováča.

Beata
Balogová
