BRATISLAVA. Vyhlásením o skupinke, ktorá „dlhodobo organizuje takéto nechutnosti”, v roku 2003 rozpútal vtedajší premiér Mikuláš Dzurinda jednu z najväčších káuz jeho vládnutia. Dzurindovým cieľom bolo ukázať, že v pozadí politiky pôsobia skupinky, ktoré presadzujú vlastné mocenské či ekonomické záujmy.
Do kauzy sa vtedy nečakane zapojil začínajúci politik z opozičného Smeru Robert Kaliňák, ktorý sa podujal verejne členov Dzurindovej údajnej skupinky vymenovať. Dnes je Kaliňák po premiérovi Robertovi Ficovi druhým najsilnejším mužom v Smere a má vlastnú skupinku.

Kaliňáka ako dôležitého člena Smeru spomína aj spis Gorila, ktorý údajne spracovala SIS. Fico o ňom podľa Gorily hovoril počas schôdzky so šéfom skupiny Penta Jaroslavom Haščákom v konšpiračnom byte v marci 2006. „Ukážte mi človeka v Smere, okrem Kaliňáka a Pašku, o ktorých sa postarám, ktorý by efektívne v Smere založil platformu,” povedal.
Kaliňáka sa Fico zastal aj počas aktuálnej kauzy podnikateľa Ladislava Bašternáka. A práve Bašternák dnes spája väčšinu ľudí, ktorí sa okolo Kaliňáka objavujú počas jeho 15-ročného pôsobenia v politike.


Advokáti kamaráti
Advokátsku prax rozbehol minister vnútra v kancelárii Majeríková-Kaliňák-Koštial-Turčan. Advokátska kancelária doteraz figuruje vo viacerých štátnych tendroch a projektoch.
Dôležitú úlohu zohrala napríklad v kauze Tipos. Ministerstvu financií pod vedením Jána Počiatka odporučila vyplatiť cyperskej schránke Lemikon viac ako dve miliardy korún (66,4 milióna eur). Ukázalo sa to ako nevýhodné riešenie, ktoré štát musel zachraňovať opravnými prostriedkami. Najvyšší súd napokon rozhodol v prospech štátu.
Rovnako sú blízko rôznych štátnych projektov aj ďalší právnici, s ktorými Kaliňák pôsobil.