BRATISLAVA. Koaličná rada nesúhlasí s návrhom na odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka.
Novinárov o tom informoval po rokovaní Koaličnej rady predseda strany Most-Híd Béla Bugár.
Schôdza bude vo štvrtok
"Je veľa otáznikov. Kauza Ladislava Bašternáka sa ďalej vyšetruje,“ povedal. Opozícia sa tento mesiac po druhýkrát pokúsi odvolať ministra vnútra.
Na jej podnet zvolal predseda Andrej Danko schôdzu parlamentu na štvrtok na 13:00.
Kauza spájaná s podnikateľom Ladislavom Bašternákom sa týka nadmerných odpočtov DPH pri bytovom komplexe Five Star Residence.
Objekt stavala firma Real Štúdio K.F.A. podnikateľa Mariana Kočnera a firma Ladislava Bašternáka v ňom údajne kúpila sedem bytov za 12 miliónov eur. Následne si firma Bašternáka uplatnila nadmerný odpočet DPH vo výške dvoch miliónov eur.
Kriminálny úrad finančnej správy na prípad upozornil políciu, trestné oznámenie však bolo v roku 2014 odmietnuté. Finančná správa voči tomu vypracovala sťažnosť, tá však nebola odoslaná.

Zvýšia kontrolu niektorých bezpečnostných orgánov
Bugár tiež informoval, že do konca júla má koalícia predložiť návrhy na zvýšenie kontroly niektorých bezpečnostných orgánov.
Zväčšiť sa majú právomoci parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť. Na generálnej prokuratúre má vzniknúť útvar, ktorý bude skúmať rozhodnutia inšpekcie policajného zboru. Hovorili tiež o novom spôsobe menovania policajného prezidenta.
„Pri vybraných trestných činoch súvisiacich s výkonom verejnej moci musí výsledok skúmať generálny prokurátor,“ povedal o ďalšom návrhu predseda Mostu-Híd.
Koaliční partneri tiež diskutovali o viacerých návrhoch ministerstva spravodlivosti. Prvým bol zákon o osobnom bankrote. Od 1. júla bude v pripomienkovom konaní.
Novela Exekučného poriadku má stanoviť, že ak je exekúcia tri roky neúspešná, zastaví sa. Exekútori majú byť prideľovaní náhodne. Zjednoduší sa tiež proces exekúcií. Vytvorí sa špecializované exekučné pracovisko.
Problém koncesionárskych problémov sa podľa Bugára dnes na Koaličnej rade neriešil. Minister kultúry navrhuje ich zvýšenie, SNS sa postavila proti.
Ako platforma Siete?
Piati poslanci Siete, ktorí už nedôverujú predsedovi Radoslavovi Procházkovi a vytvorili svoju platformu, zrejme nebudú chodiť na rokovania Koaličnej rady. Na dnešnom svojho zástupcu nemali. Rokoval Procházka, ktorý ich má o výsledkoch zasadnutia informovať.
"Predseda Siete nás ubezpečil, že na sneme situáciu v strane vyriešia. My do vnútorných záležitostí inej strany zasahovať nebudeme," uviedol po rokovaní Bugár. Podľa neho je pre partnerov najdôležitejšie, aby vládna koalícia mala naďalej podporu všetkých poslancov Siete.
"Prísľub sme dostali a zároveň aj to, že vždy po rokovaní Koaličnej rady budú informovať svojich ďalších poslancov, ktorí vytvorili platformu," doplnil Bugár.
To, či bude napríklad bývalý prvý podpredseda Siete Andrej Hrnčiar chodiť na Koaličnú radu, strany podľa Bugára neriešili. "Rozhoduje vždy predseda," uzavrel Bugár.
Predseda Smeru Robert Fico odmietol novinárom na otázky v súvislosti s Koaličnou radou odpovedať.
SaS očakáva, že Hrnčiar sa vzdá funkcie
Podpredseda Národnej rady SR Andrej Hrnčiar (Sieť) by sa mal vzdať funkcie vo vedení parlamentu. Myslí si to predseda opozičnej SaS Richard Sulík a šéfka poslaneckého klubu liberálov Natália Blahová.
"Vytvorenie platformy piatich poslancov zo strany Sieť nie je len vnútorná záležitosť vládnej koalície a predsedu Siete Radoslava Procházku. V parlamente došlo k ďalšiemu triešteniu tejto strany. Rozklad Siete znamená, že zotrvanie Andreja Hrnčiara na pozícii podpredsedu parlamentu je v rozpore s princípmi, na akých bolo vedenie NR SR kreované," uviedli vo vyhlásení Sulík a Blahová.
Obaja preto očakávajú, že sa Hrnčiar svojej funkcie vzdá. "Je v rozpore s parlamentnou tradíciou i zdravým rozumom, aby päť nezaradených poslancov malo svojho podpredsedu parlamentu," dodali liberáli.
Problémy Siete
Sieť má vnútorné problémy už dlhšie obdobie. Piati poslanci - Martin Fedor, Andrej Hrnčiar, Katarína Cséfalvayová, Eduard Adamčík a Igor Janckulík hovoria o nedemokratických spôsoboch vedenia strany, nekomunikácii aj o chýbajúcej sebareflexii a hádzaní zodpovednosti na druhých. Procházka podľa nich nemá predpoklady na vedenie strany.
Poslanci založili Platformu za zodpovednú politiku. V nej konštatujú, že Procházka stratil ich dôveru a nereprezentuje ich názory.
Deklarujú tiež podporu programovému vyhláseniu vlády, podporujú a žiadajú napĺňanie politických priorít strany Sieť tak, ako boli prezentované a zapisované v priebehu zostavovania koaličnej vlády. Poslanci tiež chcú mať svojho zástupcu na rokovaniach s koaličnými partnermi.
Situáciu v Sieti bude riešiť mimoriadny snem v Trnave 13. augusta. Strana si tam zvolí nového predsedu. Procházka nepovedal, či bude opäť kandidovať. Ako možný kandidát sa spomína Katarína Cséfalvyová.