SME

Lajčák rokoval so šéfom Medzinárodnej organizácie pre migráciu

Podľa šéfa slovenskej diplomacie ide o globálnu výzvu, kde je potrebné globálne vodcovstvo.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák a generálny riaditeľ Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) William Lacy Swing.Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák a generálny riaditeľ Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) William Lacy Swing. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Otázky migrácie v kontexte nadchádzajúceho predsedníctva SR v Rade EÚ boli hlavnou témou stretnutia ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka a generálneho riaditeľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) Williama Lacyho Swinga v Bratislave.

"Migrácia je v súčasnosti vnímaná ako kríza a sezónna záležitosť, ale musíme sa pripraviť na to, že tento fenomén môže trvať generácie a tomu treba prispôsobiť stratégiu, podľa ktorej budeme k migrácii pristupovať," cituje vyjadrenie ministra Lajčáka tlačová správa z ministerstva zahraničných vecí.

SkryťVypnúť reklamu

Potrebné globálne vodcovstvo

Podľa šéfa slovenskej diplomacie ide o globálnu výzvu, kde je potrebné globálne vodcovstvo. "Práve na to je najlepšie uspôsobená Medzinárodná organizácia pre migráciu spolu s OSN," uviedol Lajčák na stretnutí, o ktorom agentúru SITA informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

V rozhovore s generálnym riaditeľom Medzinárodnej organizácie pre migráciu ďalej podporil očakávané začlenenie IOM do systému Organizácie Spojených národov (OSN) s cieľom posilniť jej postavenie v globálnom systéme pre manažovanie agendy migrácie.

Zdôraznil tiež kľúčovú úlohu IOM pri príprave summitu k migrácii, ktorý sa z iniciatívy generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna uskutoční 19. septembra v New Yorku. Generálneho riaditeľa IOM tiež informoval, že udržateľná migračná a azylová politika je jedna z priorít slovenského predsedníctva v Rade EÚ, ktoré sa začne 1. júla.

SkryťVypnúť reklamu

Ako ďalej informovalo ministerstvo zahraničných vecí, IOM so sídlom v Ženeve je vedúcou a de facto jedinou globálnou organizáciou zaoberajúcou sa otázkami migrácie.

Podporuje medzinárodnú spoluprácu

V spolupráci s vládami a občianskou spoločnosťou pomáha zabezpečovať organizovaný a humánny manažment migrácie. Podporuje medzinárodnú spoluprácu v migračných otázkach a poskytuje služby a poradenstvo vládam aj samotným migrantom.

V súčasnosti asistuje pri všetkých transferoch utečencov a migrantov, ktoré sú súčasťou aktívnej európskej politiky v tejto agende - relokáciách vnútri členských krajín EÚ, presídľovaní z tretích krajín do členských krajín EÚ, návratoch z Grécka do Turecka a readmisiách z Turecka do domovských krajín.

IOM plní významné úlohy aj pri riešení migračných tokov z Afriky. IOM si zakladá na úzkej spolupráci s EÚ, z ktorej vyplývajú aj pravidelné návštevy členských krajín EÚ vykonávajúcich úlohu predsedníckej krajiny EÚ, pre ktoré IOM vypracováva sériu odporúčaní.

SkryťVypnúť reklamu

IOM na Slovensku poskytuje cudzincom poradenstvo a služby pri ich integrácii na Slovensku, poskytuje tiež pomoc migrantom pri ich dobrovoľnom návrate zo Slovenska domov. Realizuje tiež rôzne projekty a aktivity v rámci prevencie obchodovania s ľuďmi a pomáha obchodovaným osobám.

Generálny riaditeľ IOM počas svojej návštevy absolvuje aj stretnutia s prezidentom SR, s predsedom Výboru pre európske záležitosti NR SR, ako aj na Ministerstve vnútra SR a Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny.
 

Miroslav Lajčák

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 774
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 270
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 125
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 026
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 772
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 436
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 470
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 291
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu