BRATISLAVA. Historicky prvé slovenské predsedníctvo v Rade EÚ považuje zriadenie Európskej pohraničnej a pobrežnej stráže za jednu z kľúčových odpovedí na migračnú krízu.
Európska komisia priniesla návrh v decembri minulého roka. Súčasné holandské predsedníctvo dosiahlo 22. júna politickú dohodu Rady EÚ, teda členských krajín, s Európskym parlamentom. TASR o tom informoval stály predstaviteľ SR pri EÚ Peter Javorčík.
Poskytnúť dostatočné zdroje
"Pre slovenské predsedníctvo bude veľmi dôležité, aby sme túto dohodu, ktorá bude aj formálne neskôr potvrdená na papieri, uviedli do života. Znamená to, aby sa posilnila agentúra Frontex, jej vybavenie, ľudské zdroje, aby sme uviedli do života nové mechanizmy na monitorovanie zraniteľnosti európskych hraníc," povedal Javorčík.
V praxi má podľa jeho slov stráž pozostávať z dvoch elementov. Z Európskej pohraničnej agentúry, ktorá nahradí agentúru Frontex, a z národných útvarov, ktoré budú v prípade potreby pôsobiť priamo v teréne.
"Zo strany členských krajín je potrebné, aby boli v prípade krízovej situácie schopné do piatich dní poskytnúť dostatočné ľudské zdroje na ochranu spoločnej hranice. V prípade Slovenska by išlo o 35 ľudí, čo vieme bez ťažkostí zabezpečiť," dodal Javorčík.
Zberateľská minca
Slovenské predsedníctvo bude pripomínať strieborná zberateľská minca s motívom prvého predsedníctva SR v Rade EÚ a pamätná známka určená primárne zahraničným delegáciám. Informuje o tom oficiálna stránka historicky prvého slovenského predsedníctva v Rade EÚ.
Autorom návrhu mince je akademický maliar Vladimír Pavlica, ktorý je zároveň autorom dvojeurovej mince s motívom predsedníctva. Tá už bola uvedená do obehu 7. marca 2016 v počte milión kusov. Maliara inšpirovala pri návrhu striebornej mince ranná šálka kávy v jeho ateliéri.
Strieborná zberateľská minca v nominálnej hodnote desať eur je vyrobená zo striebra a medi v (pomere 900:100). Minca s priemerom 34 milimetrov váži 18 gramov, výrobcom je Mincovňa Kremnica. Tá vyrazila v bežnom vyhotovení 2600 kusov a v proof vyhotovení 5600 kusov. Uvádza sa na webovej stránke Národnej banky Slovenska.
Známka s vôňou borovice
Grafický dizajnér Peter Biľak je zase autorom návrhu pamätnej poštovej známky s vôňou borovice.
"Pri príležitosti historicky prvého predsedníctva Slovenska v Rade EÚ navrhol dizajn pamätnej poštovej známky Peter Biľak, jeden z najvýznamnejších súčasných svetových grafických dizajnérov. V rámci vizuálnej kompozície na známke vyniká prírodný symbol Slovenska - kopce. Bude sa dodávať v atraktívnom balení s vôňou slovenských borovicových lesov," uvádza sa na oficiálnej stránke slovenského predsedníctva.
Okrem pamätnej mince a poštovej známky s vôňou borovice sa Slovensko odprezentuje i prostredníctvom tradičných gastronomických výrobkov, akými sú Bratislavské rožky, Žitavská paprika, Tokajské víno a Bošácka slivovica.