BRATISLAVA. Program Teach for Slovakia má prvých absolventov. Desať mladých ľudí ukončilo dvojročné pôsobenie na základných školách prevažne v rómskych osadách na východnom Slovensku.
Ich účasť v programe sa dnes zavŕšila slávnostnou promóciou v Moyzesovej sieni Univerzity Komenského v Bratislave.
V roku 2014 bolo do úvodného ročníka programu, ktorého cieľom je meniť slovenské školstvo k lepšiemu, vybraných pätnásť najtalentovanejších prihlásených absolventov slovenských a zahraničných univerzít.

Mladí ľudia ako vzory
Na začiatku odstúpila tretina prihlásených, ktorí nevydržali náročné podmienky. O rok neskôr nastúpilo ďalších desať mladých ľudí a dnes boli uvedení deviati lídri tretieho ročníka programu.
Podľa riaditeľa projektu Stanislava Boledoviča sa podarilo ukázať, že na Slovensku sú mladí ľudia, ktorí neváhajú ísť meniť veci tam, kde je to najviac potrebné.
Odovzdávanie osvedčení o absolvovaní programu sa odohralo za účasti ministra školstva Petra Plavčana a iniciatívu opäť svojou účasťou podporil aj prezident SR Andrej Kiska.
Plavčan prisľúbil, že program bude mať aj naďalej finančnú podporu ministerstva. Z jeho pohľadu prispieva k zásadným pozitívnym zmenám v školstve, ktoré sú veľmi potrebné.
Štyria z mladých ľudí, ktorí prijali pozvanie do programu, budú stážisti na ministerstve školstva, informoval minister. Dvaja absolventi budú priamo v jeho kancelárii, dvaja v kancelárii štátneho tajomníka. Budú sa podieľať na tvorbe obsahovej reformy výchovy a vzdelávania v Slovenskej republike, ozrejmil šéf rezortu ich pracovnú náplň.
Chuť do učenia prišla
Jednou z absolventiek prvého ročníka programu je aj Soňa Koreňová, ktorá prežila dva roky v Plaveckom Štvrtku, kde učila angličtinu na základnej škole s čisto rómskymi deťmi.
Absolventka politológie na Trnavskej univerzite nepovažuje tento čas za stratený: "Mám pocit, že som ich skvele využila," zhodnotila.
Koreňová opísala, že prvý rok bol pre ňu mimoriadne náročný a po troch mesiacoch mala chuť program opustiť, nakoľko sa u žiakov nedostavovali výrazné pokroky, ktoré očakávala. Neskôr si uvedomila, že jej úloha je byť vzorom pre deti zo znevýhodneného prostredia, čo sa jej podľa jej slov podarilo.
"Získali chuť do učenia. Môj osobný názor je, že tieto deti majú viac prekážok ako nerómske. Musia sa snažiť trikrát viac ako iné deti," zhrnula Koreňová získané postrehy z praxe.
Rómske deti podľa nej často nemajú dosť trpezlivosti. Pochopili však, že musia niečo zmeniť aj v sebe, ak chcú vidieť zmenu zvonka, doplnila.
Výsledky overujú
Teach for Slovakia je programom, ktorý zastrešuje nezávislá iniciatíva fungujúca vo viac ako 30 štátoch sveta Teach for All.
Členovia programu sú učiteľmi na plný úväzok. Pôsobia na školách v regióne Tatier a okolí Bardejova, Košíc a v Bratislave a jej regióne. V porovnaní s bežnými pedagógmi majú dobrovoľníci s nepedagogickým vzdelaním viac povinností. Deťom sa musia venovať aj popoludní a po večeroch.
Boledovič vysvetlil, že organizátori projektu monitorujú prácu mladých ľudí zapojených do programu.
"Úzko sledujeme, či deti radi chodia na hodiny našich učiteľov a či majú akademické pokroky," vysvetlil s tým, že výsledky už teraz začínajú aj merať.
Po troch úvodných ročníkoch by chceli organizátori program rozšíriť a v každom ďalšom zaznamenať stopercentný nárast jeho účastníkov.
Kiskova výzva
Prezident Kiska počas slávnostnej promócie zopakoval svoju výzvu, aby Slovensko do desiatich rokov dostalo vzdelávanie rómskych detí na úroveň vzdelávania zvyšnej populácie.
"Určite je to reálne, mať porovnateľné výsledky, ale táto úloha sa musí postaviť ako skutočná priorita so všetkým. To znamená, musia byť na to vyčlenené finančné prostriedky, musí sa povedať, koľko ľudí sa tomu musí venovať, musia sa postaviť presné konkrétne ciele a ja som rád, že minister školstva teraz sľúbil, že spraví všetko pre takúto víziu," uviedol.