Bratislava 7. januára (TASR) - Slovensko zatiaľ nepredložilo OSN ponuku účasti príslušníkov Armády SR do mierovej misie v Afganistane. O pripravenosti niektorých druhov jednotiek však bude minister obrany Jozef Stank informovať vládu už tento týždeň. Stank to dnes uviedol po stretnutí s predstaviteľmi rezortu.
"V súvislosti s teroristickými útokmi na USA reagovala aj ASR a to zintenzívnením výcviku a zlepšením vybavenia protichemických, ženijných a zdravotníckych jednotiek," dodal.
Hlavným cieľom celoročného úsilia rezortu obrany a zároveň životným záujmom SR je však pozvánka na pražskom jesennom summite do NATO. Minister je presvedčený, že aj nová povolebná vláda bude pre zahraničie dôveryhodná a po prípadnom prijatí do aliancie bude pre ňu Slovensko prínosom.
Medzi základné úlohy označil Stank profesionalizáciu armády, a to prijatím minimálne 1500 poddôstojníkov a vojakov. V tejto súvislosti nevylúčil, že po ich profesionálnom výcviku by vojaci základnej služby mohli plniť len tzv. obslužné funkcie a tak od budúceho roka nie je nereálne skrátenie ZVS na šesť mesiacov. Ďalšou prioritou tohto roka je modernizácia, do ktorej sa má investovať minimálne tri miliardy korún, a reorganizácia - ráta sa so zrušením viacerých vojenských správ. V rámci legislatívneho procesu chce Stank ešte v tomto mesiaci predložiť do vlády štyri dôležité návrhy zákonov, ktoré by po prípadnom schválení parlamentom mohli platiť už od 1. apríla.
Vlani sa účasť príslušníkov ASR v mierových misiách v Kosove, v Eritrei, na Cypre a Golanských výšinách zdvojnásobnila a v súčasnosti Slovensko reprezentuje v zahraničí vyše 650 vojakov, informoval minister. Od marca by ich počet mal vzrásť o rotu pôsobiacu v rámci česko-slovenského práporu v misii KFOR. Pripravuje sa tiež vytvorenie česko-slovensko-poľskej brigády, ktorej veliteľstvo bude v Topoľčanoch a veliť jej bude slovenský generál.
Tender na nákup bojových lietadiel, ktorý sa spomína dlhší čas, sa podľa Stanka pravdepodobne odloží až na povolebné obdobie, pretože by sa tento nákup mohol stať "nástrojom predvolebného boja". Napriek tomu MO SR navrhne Rade obrany štátu a vláde vytvoriť medzirezortnú nezávislú komisiu odborníkov, ktorá by stanovila podmienky na nákup moderných bojových lietadiel.